Kadınlar hayatlarının bazı evlerin de regl ( aybaşı ) zamanların da hafif ya da şiddetli ağrılar çekmektedirler.  Kadınlar da meydana gelen regl ( aybaşı ) ağrıları vajina bölgesin de akan kanamaların normal seviye de olması için meydana gelen rahim kasılmalarının ve sıkmaların oluşturduğu adet sancıları ve ağrılarıdı. Bu ağrılar kadınların yaşam şeklini çok fazla etkilemez ve basit ağrı kesici haplar ile de ağrı giderilebilir. Kadınların vücut fonksiyonların farklı olmasından dolayı yüz kadından en az 15 ‘in de bu ağrılar çok farklı şekilde gelişir ve kendisini gösterir. Kadınlar regl ( aybaşı ) ile başlayan çok şiddetli ağrılar çok fazla olabilir ve bir bayanın hayatını da ciddi bir şekil de etkilemiş olur .

Adet Sancısı

Genellikle kadınların regl ( aybaşı ) zamanların da rahim bölgesin de meydana gelen şiddetli kasılmalar adet sancısı olarak bilinir. Aslın da rahmin kasılma amacı rahim de bulunan rahim iç zarının kendisini yenilemesi sırasın da vajina bölgesin de kanama ile meydana gelen adet sancısı olarak kendisini gösterir. Aslın da bütün mesele bu, yani rahim içi zarın kendisini yenilenmesinden dolayı regl ( aybaşı ) zamanın da bu ağrıları çekerler.

Regl ( aybaşı ) yani adet dönemin de rahim de başlayan kasılmalar rahimde prostaglandin diye adlandırılan bazı sıvı ve maddeler salgılamaktadır.  Adet ağrılarına neden olan ise salgılanan bu sıvı ve maddelerin çok olmasıdır. Yani bu maddeler çok salgılandığından dolayı adet ağrılarına sebep olmaktadır. Bu tür maddelerin anne rahmin de salgılanması genellikle yumurtlamaları bir adet dönemin de meydana geleceğinden regl ( aybaşı ) ya da adet döneminden bir gün önce başlayacağından ve adet döneminin bitmesi ile tamamen ortadan kaybolan adet ağrısı daha önceki yumurtlama gerçekleştiğini gösteren ve adet dönemin belirtisi olmaktadır.

Adet Sancısı Belirtileri

  • Bayanlar da adet sancıları regl ( aybaşını ) görmeden başlayan bir durumdur.
  • Bayanlar da adet ağrılarının başlaması ile beraber ağrının derecesi de kişiden kişiye farklılık gösterir ve adet evresinin tamamlanmasıyla da adet ağrıları ortadan kalkmış olur.
  • Adet ağrısı kadınlar da : ‘’ kusma, bulantı, baş dönmesi, ishal ve bel ağrısı ‘’ gibi belirtilerin ortaya çıkması. Ve ağrılarının giderek şiddetini artırarak başta kişinin bayılmasına ve zamanla da kötü sonuçlar doğuracak bir vaziyete girmesi.

Yukarı da saydığımız belirtilerin oluşması halin de işi bilen bir uzmana görünmek her zaman faydalı olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

twelve + five =