Adet Söktürücü Nedir?

Kadınların ergenlik çağına girdikten sonra belirli zaman aralıklarıyla kanama ve sancılanmasına adet dönemi denir. Kadınların yaşadıkları bu dönemde birçok sıkıntı oluşur bu sıkıntılardan birisi adet döneminin gecikmesi olayıdır. Kadınların belirli zaman aralıkları ile yaşadıkları regl dönemi, bazı sebeplerden dolayı gecikme yaşayabilir. Bunun sonucunda regl dönemine giremeyen kadında hem fiziksel hem de psikolojik problemler oluşturur. Vücudun belirli bölgelerinde oluşan (şişlik, ödem, bazı zamanlarda sivilcelenme, ruhsal sıkıntı, gerginlik, tahammülsüzlük, vücut ısısının artması ve azalması) gibi sıkıntıların sıkça yaşandığı adet gecikmesinde çözüm olarak doğum kontrol hapları da önerilir.

Adet Söktürücü Nedir
Adet Söktürücü Nedir

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Kullanımı

Adet Söktürücü ilaç Ve Bitkiler, Kadınların adet dönemine girdiklerinde oluşan ağrıları ve kanamaları düzensizdir. Bu kanama ve ağrıları düzene sokmak amacı ile adet söktürücü ilaç veya bitkilerden faydalanırlar. Kadınların adet dönemi geciktiğinde oluşan stres ve gerginlik günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Adet söktürücü ilaç ve bitkiler, adet gecikmesini önler kadınlarda herhangi bir problem oluşmadan bu ilaç ve bitkiler yardımı ile düzgün zamanlı olarak adet dönemine girerler.

 • Adet gecikmesi yaşayan kadınlara önerilebilecek bitkilerden birisi çiriş otudur. Çiriş otunun kaynatılıp bal ile karıştırıldıktan sonra içilmesi adet olmaya zorlar.
 • Kekiği de balla tatlandırarak kaynatıp günde 3 defa içebilirsiniz.
 • Adet söktüren yöntemlerden biriside biberiye ve papatya bitkilerinin çay gibi demlenerek içilmesidir. Bu yöntem ile adet söktürebilirsiniz.
 • Kuş Dilini Kaynatıp balla karıştırarak içerseniz adet dönemine gecikme yaşadığınız zamanda oluşan ağrılarınızı tamamen olmasa da bir miktar azaltacaktır.
 • Adet Sökülmesi ve adet sancısı için atkuyruğu otu da kaynatılıp içilir ise sancının azalması ve adet sökülmesine faydalı olacaktır.
 • Bir diğer yöntem ise çörek otudur. Çörek otunun balla karıştırılıp yenmesi. Adet Söktürülmesine neden olur.
 • Adet gecikmesi yaşanan sıkıntılı zamanlarda kerevizi bolca tüketirseniz iyi bir adet söktürücü olarak kullanabilirsiniz.
 • Civanperçemi ile çörek otunun da bir arada kaynatılarak içilmesi hem adet söktürülmesine neden olur hem de adet sancısının azalmasına neden olur
  Adet Söktürücü Bitkiler Ve Kullanımı
  Adet Söktürücü Bitkiler Ve Kullanımı

Adet Söktürücü Bitkilerden Çay Tarifi

Çayı Yapılabilecek Bitki Malzemeleri;

 1. Nane
 2. Papatya
 • Karabaş Otu
 1. Maydanoz
 2. Civanperçemi
 3. Kiraz Sapı

Yapımı; Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, adet söktürmesi için bu bitkilerden birer kaşık koyup oluşturulan çayı içerek adet söktürebilirsiniz aynı zamanda bu şifalı bitkiler adet sancınızı da azaltacaktır.,

Adet-söktürücü-şifalı-bitkiler-1024x731

Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı

Adet Söktürücü ilaçlar, adet gecikmesi yaşayan kadınların adetlerinin zamanını düzene sokmak dışında doğum yapmak istemeyen kadınların gebelikten korunma amaçlıda kullandığı ilaçlardır. Adet Söktürücü ilaç kullanacak olan kişi eğer gebe değil ise, rahim duvarına baskı oluşturularak, rahim duvarının atıkları atılmış olur.

Adet Söktürücü ilaçların kullanımıyla 4-5 gün içerisinde adet dönemi başlar.

Adet Söktürücü İlaçlar Şunlardır;

 1. Cyclo Progynova Draje
 2. Tarlusal 5 mg Tablet
 • Advil Liquigel 200 mg 20Kapsül
 1. Apranax Fort 550 mg Tablet
 2. Luteynyl 5 mg Tablet

Adet söktürücü ilaç kullanılmadan önce gebelik şüphesi olup olmadığı iyice kontrol ettirilmelidir. Adet döneminin gecikmesinin bir numaralı nedeni de hamileliktir. Hamilelik şüphesi olan kişilerin doktora danışmasını öneririz. Hamilelik döneminde kullanılan bu ilaçlar vücudunuzda bazı olumsuz etkiler oluşturabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı
Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler

Adet söktürmede bazı şifalı bitkiler vardır bunlar;

Maydanoz, Kereviz, Dereotu, Çörek otu, atkuyruğu, zerdeçal, yabani kekik, civanperçemi gibi şifalı bitkilerdir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

18 − 14 =