Gün de yapılan 3 öğün yemek sonrasın da ve sabah erken kalktığımız da ağzımızın belli faktörler ve fizyolojik sebeplerden dolayı ağzımız karşımızda ki insanı rahatsız edecek kadar kokar ve kesinlikle bir hastalık belirtisi değildir ve öyle de düşünmemek gerekir. Bunlar dışın da ağızda belli faktörlerden dolayı oluşan kötü ağız kokusu diğer hastalıkların belirtisi olarak bilinir ve doktorlarca bu hastalık patolojik hastalık olarak bilinir.

Ağız Kokusu

Enfeksiyonların neden olduğu sinüs ve akciğer hastalıklar, şeker hastalığı ( aseton kokusu ) gibi karaciğer yetmezliği gibi birçok fizyolojik rahatsızlığını beraberin de getirir ve ağız kuruluğu, kötü ağız kokusu, yetersiz ağız kokusu hijyeni, tütün ve alkol ürünlerinin sık tüketilmesi, diş eti hastalıkları ( diş çürüğü, diş iltihaplanması, dil iltihabı vb ) gibi nedenler kötü ağız kokusuna neden olmaktadır. Kötü ağız kokusunu en büyük nedeni % 90 civarın da ağız kaynaklı , % 8 ‘lik üst solunum kaynaklı olmakta ve % 2 ‘lik sindirim ve metabolik etkenler olmaktadır.

Ağız Kokusu Nedenleri?

  • Yediğimiz yemeklerin diş araların da, dil üzerin de ve diğer ağız bölümlerin de kalarak ve ağzımızda ki diğer ağız kokusu bakterilerle birleşmesi sonucu ağız da kötü bir kokunun oluşmasına ve kötü kokmasına neden olmaktadır.
  • Ve özellikle ağız ve diş bakımımızı gereği gibi yapmadığımız vakit bunun eksikliğine bağlı olarak diş eti çürükleri ve diş eti iltihaplanmanın olması sonucun da ağız da meydana gelen kötü kokuyu daha da ağırlaştırıp kötü kokmasına neden olur.
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği ve buna bağlı olarak oluşan hastalıklar da ağız kokusunun kötü olmasına neden olmaktadır.
  • Ağzın protezini atıklardan iyice temizlemediğiniz vakit ağız kokusunun daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır.
  • Tükürük bezlerinin bolca tükürük üretmesiyle ağız çevresin de kokuya neden olacak sebepleri ortadan kaldırma da en büyük etkendir. Ağız kokusu fonksiyonlarından dolayı bazı ilaçların kullanılması ya da solunum yetmezliğinden dolayı kullanılan ilaçlar tükürük bezlerinin tükürük üretmesini devre dışı bırakmasıyla ağzın daha kötüleşip kokmasına neden olmaktadır.
  • Enfeksiyonlar sonucun da oluşan sinüs ve akciğer rahatsızlıkları da ağız kokusuna acemi derece de neden olmaktadır.
  • Ağzınız da eğer ki aseton kokusuna benzer bir koku var ise mutlaka şeker ( diabet ) hastalığından dolayı oluştuğunun sebebidir.
  • Kişi de böbrek yetmezliğinin ölmüş balık kokusuna benzer bir koku ağzınız da oluşuyorsa bu hastalığın sebepleridir.
  • Bunlar dışın da tütün ve alkol kullanımın sık olduğundan ağız kokusuna da neden olmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

11 − 4 =