Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Aliexpress dispute açma hakkında bilgiler sunacağız. Dispute dilimizde hak talebi anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi internet üzerinden yapılan tüm ürünler beklenildiği gibi çıkmayabiliyor. Örneğin bir oyuncak siparişi verdiğimizde, bize gelen kargonun içinde bozulmuş, parçalanmış bir oyuncak ile karşılaşırsak ürünü iade etmek ya da değiştirmek istememiz bizim en doğal hakkımızdır. Buna karşılık bazen ürünün kargoya bile verilmemesi, farklı bir ürün gönderilmesi de en sık karşılaştığımız durumlardır. Varsayalım ki bunlara benzer olumsuz bir durumla karşılaştık, peki şimdi ne yapmalıyız?

  • İlk olarak satıcıyla iletişim kurun

Satın aldığımız ürünün sayfasına giriş yaparak Leave a message for the seller bölümünden satıcıyla iletişime geçelim. Karşılaştığımız durumu açıklayalım. Eğer satıcı sorununuzla ilgilenmezse ya da olumsuz cevap verirse hak talebinde bulunmanızın zamanı gelmiştir.

  • Dispute açın

Dispute açarak, Aliexpress’e satıcıyla bir anlaşmazlık yaşadığımızı bildirmiş oluyoruz. Bu durumda Aliexpress’in bağlayıcı bir görev üstleneceğini belirtelim. Ürün sayfamıza gelip, sipariş verdiğimiz ürünün yanındaki Open Dispute linkine tıklayalım.

Aliexpress dispute açma
Aliexpress dispute açma

Eğer ürün elimize ulaşmadıysa No seçeneğini seçiyoruz. Kırık yada farklı bir ürün ulaştıysa Yes seçeneğini seçmeliyiz. Yes seçeneği üzerinden devam edersek karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Aliexpress dispute açma
Aliexpress dispute açma
  1. kısımda ödediğimiz ücretin ne kadarlık kısmını istediğimizi soruyor. Eğer gelen ürün elimde kalsın ama satıcı bana ek olarak ücret ödesin diyorsanız Partial Refund bölümünü kullanabilirsiniz. Full refund’u seçerek adından da anlaşıldığı gibi paranın tümünü iade istemiş oluyorsunuz.
  2. kısımda ürünü satıcıya yollayıp yollamayacağımız soruluyor. Eğer ürün elinizde kalacak ve bir miktar para isteceyekseniz -önerdiğim seçenekte budur- No seçeneğini seçin. Çünkü ürünü tekrar yollarken pek çok tersliklerle karşılaşabilirsiniz ama yinede siz bilirsiniz.
  3. kısımda bizden ne için hak talebinde bulunduğumuzu açıklamamızı istiyor. Bu alana İngilizce olarak ürün hakkındaki detayları ve olumsuzlukları anlatın.
  4. kısım sizden yaşadığınız olumsuz durumun delilini istiyor. Buraya gelen ürünün fotoğrafını çekerek yüklemelisiniz.

Son olarak 5 numaraları yerdeki Submit butonuna basıyoruz ve Aliexpress dispute açma işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.
Ayrıca bu konuda aklınızda oluşabilmiş olan yada daha önceden oluşan temel ve geniş kapsamlı sorularınızın yanı sıra korkularınızında cevabını bulabilmek adına sizleri aliexpress güvenilir mi? yazımızı okumaya ve okutmaya davet ediyorum.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

twenty + twenty =