Aliexpress gümrük vergisi hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Gümrüğe hangi eşyalar takılır? Gümrüğe takılan eşyalara kaç TL gümrük vergisi ödenir? Gümrük vergisine tabii tutulan siparişleri iptal edebilir miyiz gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Bilindiği üzere yurtdışından sipariş verilen ürünler gümrükten geçmek zorunda olduğu için gümrük vergisi tabii tutulabiliyor. Peki nedir bu gümrük vergisi? Şimdi konunun detaylarına giriş yapalım.

Gümrük vergisi, yurtdışından satın alınan ürünleri sınırdan geçirerek Türkiye’ye girişi esnasında Gümrük İdareleri tarafınca istenen bir ücrettir. Gümrük vergisi ile devlet dış ticarete müdahale eder. Bu da devlet hazinesinin yabana atılamayacak derecedeki kısmını oluşturur.  Alınan vergiler devlet ekonomisine büyük bir katkı sağlar.

Aliexpress Gümrük
Aliexpress Gümrük

Hangi durumlarda gümrük vergisi ödenmez? Ürün kişiye ait ya da ailesi için şahsi kullanıma ait bir ürün ise, aynı üründen en fazla iki adet içeriyor ise ürünün ağırlığı 30kg’dan az ise, fiyatı 1500 Euro’yu geçmiyor ise gibi durumlarda gümrük vergisi alınmayabilir. Kesin olarak gümrük vergisinden kurtulmak istiyorsanız sipariş verdiğiniz ürün 75 Euro’dan az olmalı. Gümrük İdaresi prosedürlerine göre yurtdışından sipariş verilen ürün 75 Euro’yu geçmiyor ise gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır ve direkt olarak adresinize gönderilmektedir. Bu tutara kargo ücretinin dahil olmadığını belirtelim. 75 Euro üzeri siparişler ise sabit olarak belirlenmiş bir vergiye tabii tutulmaktadır.

Bedeli 75 Euro ile 1500 Euro arasında olan ürünlerin vergi miktarı, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelenler için ürünün %20’si kadardır. Bu şartlar dışında verilen siparişler için neredeyse %60’a varan gümrük vergileri ödenebilmektedir. Örneğin ürün 30kg’dan fazla ise ya da bedeli 1500 Euro’dan fazla ise ummadığınız bir gümrük vergisi ile karşılaşabilirsiniz.

Aliexpress Gümrük
Aliexpress Gümrük

Ayrıca Aliexpress Gümrük İdaresi sık sık şartlarda değişiklik yapıyor.  Bu değişiklikleri takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Diyelim ki beklenmedik bir şekilde ürünüz gümrük vergisine tabii tutuldu ve siz bunu ödemek istemiyorsunuz. Aliexpress üzerinden uyuşmazlık bildirimi vererek ürünü iade edebilirsiniz. Satıcı sizden bu işlemden vazgeçmenizi isteyebilir ama kararınızı değiştirmeye çalışabilir fakat kararınızı sonuna dek sürdürürseniz ürün size ulaşmadığı için herhangi bir gümrük vergisine tabii tutulmanız söz konusu olmayacaktır.

Son olarak sizler için hazırlamış olduğumuz ve size faydasının büyük olacağına inandığımız Aliexpress Kargo Takip yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Eğer siparişinizi verdiyseniz Aliexpress Kargo Takip makalesi çok hoşunuza gidecektir. Unutmayın takip edilmeyen ürün kaybolur :)

Bu yazımızda sizlere Aliexpress gümrük vergisi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

4 × 3 =