Aliexpress’te bulunan saatlerin incelemesini yapacağız. Zaman denilen şey insanlık tarihinden günümüze kadar bizlerin dikkatini çekmiştir. Zamanla insanlığımız bu zaman kavramını ölçmek, tartmak istemiştir ve buna yönelik aletler geliştirmeye çalışmıştır. Bunu ilk kez Mısırlılar yapmıştır ve Güneş’i esas alarak bir zaman ölçme aleti yapmışlardır. Bizler buna güneş saati diyoruz. Güneşin düşürdüğü gölgeyi dikkate alarak zamanı hesaplıyorlardı. Fakat bir sorun vardı. Peki Güneş olmadığı zamanlar yani geceleri ve kışları ne yapacaklardı?

İşte bu sorunlar yüzünden insanoğlu saati daha da geliştirmeyi amaçladı. Sonraki yıllarda kum saati bulundu. Kum saati saatin kaç olduğunu belirtemese de başlatıldığı andan itibaren ne kadar süre geçtiğini anlayabiliyorlardı. Sonraları ise saati daha da geliştirerek ateş saati mekanik saat gibi icatlar yaptılar. Şuan günümüzde ise elektronik saatler kullanılmaktadır. Saat ve zaman kavramı geçmişimizden beri her zaman bizim için önemli bir kavramdır. Şimdi gelelim asıl konumuza. Aliexpress saat nasıldır? Fiyatlar uygun mu? Saatler kaliteli mi? Yurtdışından sipariş verdiğim saatler için vergiye tabii tutulur mu? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Aliexpress Saat
Aliexpress Saat

Aliexpress’te satılığa çıkarılmış olan saatler genel anlamda Türkiye’dekilere göre daha uygun denilebilir. Ama buradan Aliexpress’teki tüm saatler Türkiye’dekinden daha ucuz diye bir yorum çıkaramayız. Bazı saatler gerçek olmayabilir ya da resimde gösterildiği gibi olmayabileceğini göz önüne getirirsek, kesinlikle Aliexpress saat ucuz, saat buradan alınmalı gibi bir yargı çıkarmamalıyız. Satın alacağımız ürün hakkında bir araştırma yapıp satıcıyla da iletişime geçebiliriz. Sipariş verdiğiniz saatlerin gümrük vergisine tabii tutulup tutulmayacağını merak ediyorsanız Aliexpress Gümrük Vergisi adlı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Sitedeki tüm saatlerin kaliteli olacağının garantisi yok arkadaşlar. Genellikle replika ürünlerin satıldığını duydum. Şimdi birkaç saatin fiyatlarını inceleyelim.

Aliexpress Saat
Aliexpress Saat

Düşük ayarlı altın olan bu saatin fiyatı 45TL civarında. Ülkemizde 100 liradan aşağısına bulabileceğinizi zannetmiyorum.

Yüzücüler ve tırmanışçılar için tasarlanmış, müthiş özelliklere sahip bu saat 100TL civarında. Türkiye de ise 300 TL gibi bir fiyata satılabilir.

Bu efsanevi tasarıma sahip olan saat ise 150TL civarına tekabül ediyor. Türkiye’de 300-400 TL arası gibi bir fiyata çok rahat bir şekilde satılacağı kanısındayım.

Buradan özetle Aliexpress saat modelleri fiyatı Türkiye’dekilere göre ortalama yarı fiyatına iniyor kanısına varabileceğimizi düşünüyorum. Ticaret yapmak isteyen arkadaşlar için saat ürünleri uygun bir seçenek gibi duruyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

4 + 6 =