Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere küresel bir alışveriş sitesi olan Aliexpress ürünleri tüm dünyada pazarlamak için büyük bir sanal pazar. Kullanıcılar bu büyük pazarda zaman zaman aksiliklerle karşılaşılabilmektedir. Sitede 1 milyonu aşkın satıcı olduğunu varsayarsak bu satıcıların hepsini iyi niyetli, işini harikulade yapan bir satıcı olarak tanımlayamayız. Bazen ürün göndermeyen, bozuk ürün gönderen satıcılarla karşılaşabilirsiniz. Öyle ki ilk kez alışveriş yapacağımız siteler çoğu zaman bizlerde kaygı yaşatmıştır. Bu yazımızda  Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlerde herhangi olumsuz bir durum yaşandığında neler yapmamız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Diyelim ki Aliexpress’ten bir ürün satın aldık ve ücretini ödedik elimize ulaşmasını bekliyoruz. Kargo teslim tarihinin üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen ürün halen bize ulaşmadıysa istenmeyen bir durumla karşılaştığımız aşikâr. Bu durum karşısında ne umutsuzluğa kapılıp dolandırıldığımızı, ödediğimiz ücretin boşa gittiğini düşünmeliyiz nede panikleyerek alelacele işlemler yapmalıyız. Şimdi sizlerle bu olumsuz durum karşısında yapmamız gerekenleri maddeler halince inceleyelim.

1)Kargonuzu Takip Edin

Öncelikle Buraya tıklayarak ptt’nin gönderi takibi sitesine giriş yapalım. Ardından Satıcının bize verdiği kargo takip numarasını ilgili alana girip Sorgula butonuna tıklayalım.

Aliexpress Şikayet
Aliexpress Şikayet

Buradan satın aldığınız ürünün kargo durumu, hangi konumda olduğu, ne zaman kargoya verildiği gibi bilgileri edinebilirsiniz. Eğer ki buradan bir bilgi edinemiyorsanız 2. maddeye geçelim.

2)  Satıcıya mesaj atın.

Bilindiği üzere Aliexpress’teki çoğu kullanıcı İngilizce konuşmaktadır. Bu durumda İngilizceye az çok hakimseniz işler sizin için kolay olacaktır. Fakat İngilizceniz yok denecek kadar kötüyse sizlere translate kullanmanızı öneriyoruz. Google Translate birebir çeviri yapmasada, yaptığınız çeviri ile satıcı ne demek istediğinizi anlayacaktır. Google Translate kullanıp “Ürün elime ulaşmadı, durum hakkında bilgi verir misin?” gibi cümleler çevirip satıcıya gönderin. Birkaç gün bekledikten sonra satıcı bize cevap vermediyse ya da geçiştirici bir cevap vererek derdimize çözüm bulmadıysa bu durumda 3. madde olan Aliexpress şikayet bildiriminde bulunmamız gerekiyor.

3) Aliexpress’e şikâyet bildiriminde bulunun

Eğer satıcı sorunumuzla ilgilenmediyse bu durumda Aliexpress’i hakem olarak araya sokmamız gerekiyor. Ürün sayfasından Dispute yaparak, satıcıyla anlaşmazlık yaşadığınızı ve hak talebinde bulunmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Aliexpress Dispute Açma adlı ve Aliexpress İletişim adlı makalelerimizden bu işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu makalemizde Aliexpress şikâyet konusunu anlatmaya çalıştık. Umarım işinize yarar. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

1 × one =