Aliexpress’te satılan telefonlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Biliyorsunuz ki ülkemizdeki telefon fiyatları ile yurtdışındaki telefon fiyatları arasında büyük farklar olabiliyor. Bunun nedeni yurtdışında üretilen telefonların ticaret amaçlı Türkiye’ye girişi sırasında vergi alınmasıdır. Ticaret amaçlı olmadan, kendimiz kullanmak için 1-2 tane telefon getiriyorsak ise herhangi bir vergiye tabii tutulmuyoruz. Şüphesiz ki hepimiz daha aynı Aliexpress telefonun daha uygun fiyatlısı varken pahalı olanını almaya yanaşmayız.

Aliexpress Telefon
Aliexpress Telefon

İşte uygun fiyatlı telefon almak için Aliexpress bize büyük bir fırsat sunuyor. Yurtdışından sipariş verdiğimiz telefonu ayağımıza kadar gönderiyorlar. Gerçekten de fiyatlar Türkiye ile karşılaştırıldığında aslında bir telefonun Türkiye’de vereceğimiz para kadar etmeyeceğini anlamış oluyorsunuz. Tekrar belirtiyorum vergisiz Aliexpress telefon almak için ticari amaç gütmemelisiniz. Ticari amaçla telefon getirdiğiniz anlaşılırsa ödeyeceğiniz para Türkiye’de vereceğiniz fiyatla aynı olacaktır.

Bu yüzden kişisel kullanım için telefon almak istediğinizde Aliexpress’e bir göz atmanızı tavsiye ederim. Yalnız yurtdışından getirttiğimiz telefonlar kayıtsız oluyor. Telefon bize ulaştığında 1 ay içerisinde telefonun IMEI kaydını yaptırmamız gerekiyor. IMEI kaydı yaptırabilmemiz için ise telefonun kaydını kimin üzerine yapacak isek o kişiye ait bir pasaport gereklidir. Bu işlemi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabiliriz. IMEI kaydının ortalama ücreti ise 140TL gibi bir tutara tekabül ediyor.

Aliexpress Telefon
Aliexpress Telefon

Ayrıca belirtmek istediğim bir konu da var -ki bu en önemli hususlardan biri- bir pasaporta IMEI kaydı yaptırdıktan sonra 2 yıl boyunca aynı pasaporta başka bir telefon kayıt ettiremezsiniz. Şimdi Aliexpress üzerinde satılan ve birde Türkiye’de satılan telefonların birkaçına fiyat karşılaştırması yapalım.

İphone 6s 16GB= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 800$ (2400 TL) – Türkiye fiyatı:  3000TL

İphone 6s 64GB= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 900$ (2700 TL) – Türkiye Fiyatı: 3200 TL

İphone SE= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 500$ (1500 TL) – Türkiye Fiyatı: 2100 TL

LG G4= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 200$ (600 TL) – Türkiye Fiyatı: 1200 TL

Galaxy S7= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 650$ (2000 TL) – Türkiye Fiyatı: 2500 TL

Sony Xperia Z3= Aliexpress’teki ortalama fiyatı: 250$ (750 TL) – Türkiye Fiyatı: 1500 TL

Gördüğünüz gibi Aliexpress ile Türkiye’deki telefonlar arasında büyük bir fark var. Bu liste böyle uzayıp gitmektedir. Kısaca telefon fiyatları hakkında özet bilgi çıkarırsak; Aliexpress’teki telefon fiyatları Türkiye’deki telefon fiyatlarından ortalama 500-1000 TL arası daha ucuz oluyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

two × three =