Argan Yağı Nedir?

Argan yağının temel kaynağı kendi ağacıdır. Argan ağacı ismi verilen bir ağaç türünden elde edilmektedir. Argan yağı yabancı devletler yani Türkiye dışında kalan ülkeler tarafından geçmişten belidir sıkça kullanılan bir yağdır. Türkiye de ise adı daha yeni duyulmaya başlandı ve duyulmasının ardından yoğun bir istek oluştu argan yağı üzerinde. Türkiye piyasasına argan yağının yeni yeni girmesinin temel sebebi ülkemizde üretilemiyor olmasıdır. Ülkemizin coğrafi ve iklimsel koşulları nedeniyle argan ağacı yetişmiyor. Doğru orantılı olarak argan ağacı olmayınca argan yağıda olmuyor.

Argan Yağı
Argan Yağı

Argan yağının etkisinin kanıtlanmasının ardından şampuan markalarından yana büyük bir ilgi oldu. Bu ilgi elbette boş değil. Neredeyse tüm şampuan veya kozmetik markalarının adı altında argan yağı teminatı yapabilmeniz mümkün. Markete gidip kozmetik veya şampuan reyonundan argan yağı satın alabilirsiniz. Çoğu markette bulunuyor. Saçlarınıza nasıl bakım yapacağınızı bilmiyor ve daha etkili saçlara sahip olmak istiyorsanız etkisi kanıtlanmış argan yağından işe başlayabilirsiniz. Uzun süre sağladığı korumanın üstüne saça ve tüylere herhangi bir zararı olmuyor. Aksine argan yağının kullanım amacı saçı beslemek ve saçların gelişimine yardımcı olmaktır. Argan yağının saça uyguladıktan hemen sonra etkisini gösteriyor ve kendinizi yeni doğmuş gibi hissedebilirsiniz. Argan yağı saçınızda durduğu süre zarfında saçlarınız gayet güzel ve çık duruyor.

Argan Yağı nedir
Argan Yağı nedir

Argan yağının hem fiyatı pahalı değil hem de istediğiniz yerde bulabiliyorsunuz. Piyasada onca kozmetik ve saç bakım ürünü var. Bu ürünlerin fiyatı yüksek olabiliyor ve saça verdiği faydanın yanında zararı da olabilir. Argan yağının kullananlarda böyle bir soruna rastlanmadı ve laboratuvar çalışmaları sonucu zararsız olduğu belgelendirilmiştir. Günlük yaşantınızda rastladığınız bir çok insan kız erkek fark etmeksizin argan yağının kullanabilir. Bu yazıyı okuduğunuza göre Argan Yağı Nedir sözcük grubunun yanıtını arıyorsunuz demektir. Argan yağından yana şüpheleriniz olmasın gayet güzel bir ürün. Her saç tipine göre de uyum gösteriyor. Hiç değilse denmekte fayda var diyoruz. Deneyin etkisini sizde göreceksiniz. Unutmayın hiçbir kozmetik ürünü anlık sağladığı güzelliği kalıcı kılmaz. Uzun süre kullanımda etkisini kalıcı hale getiriyor. Düzenli kullanımda çok önemlidir.

 

Argan Ağacı Nerelerde Yetişir?

Argan yağının kökeni argan ağacına dayanmaktadır. Argan ağacının yeşil olan meyvelerinin içinde bulunan bir yağdır. Ayrıca argan ağacı fundagiller familyasının en çok sözü edilen üyesidir. Argan ağacının her meyvesinde bu yağdan bulunur ancak az miktarda. Çok miktarda argan ağacı meyvesinin işlenmesiyle argan yağları birikir ve şişelenerek satılır. Argan yağının geçmişte Fas’ın yerli halkı tarafından keşfedilmiştir. Fas halkı tarafından keşfedilen bu yağ günümüzde kozmetik sanayinin yanında gastronomide de kullanılmaktadır. Argan ağacının yapısı zeytin ağacına benzer. Ülkemiz koşullarında Ege tarafında yetişen zeytin ağaçları ile benzerlik gösteriyor. Argan ağacının zeytinler ile gösterdiği bu benzerliğinden ötürü Fas ülkesinin zeytin ağacı olarak da adlandırıldığı görülmekte. Fas ülkesi Afrika içerisinde yer alan bir ülkedir. Fas Afrika içerisinde yer almasına rağmen Afrika birliğinin üyeleri arasında yer almıyor.

Argan Ağacı Nerelerde Yetişir
Argan Ağacı Nerelerde Yetişir

Fas da bulunan argan ağaçlarının boyu çok fazla uzamaktadır. Öyle ki boyları ortalama 10 metre olarak belirlenmiştir. Argan ağaçlarının boyunun çok uzun olmasının da getirdiği bir özellik olması gerek 150-200 yıl kadar da yaşayabilmektedir.

 

Argan Yağı Fiyatları

Argan yağının fiyatları argan yağının markası ve boyutuna göre değişmektedir. Argan yağı miktarına göre fiyatı artmaktadır. 100ml satılan argan yağının fiyatı 500ml olarak satılan aragn yağı ile aynı olmaz. Bunun yanında marka değeri ve üretici firmanın kar marjı da önemli unsurlar tabi. İsterseniz biraz rakamsal olarak Argan Yağı Fiyatlarından bahsedelim.

Argan Yağı Fiyatları
Argan Yağı Fiyatları

Argan yağları 15 lira ile satışı başlıyor. Bu fiyat minimum fiyattır ve marketlerde bu fiyata argan yağının temin edebilirsiniz. Bunun yanında argan yağının saf ve öz olanını isterseniz 50 lira 200 lira arasında piyasa kolaylıkla bulabilirsiniz. 15 liraya alacağınız 100ml argan yağı ile de saçlarınızı çok güzel yapabilirsiniz. Fiyatı önemsiz hangi fiyat aralığı bütçenize uyuyorsa ondan satın alabilirsiniz. Etkileri pek farklılık göstermiyor. Argan yağı satın alırken dikkat etmeniz gerek noktalardan biri kapağı açılmamış ambalajı bozulmamış olan ürünleri almanızdır. Bunun yanında son kullanma tarihide önemli bir yere sahip.

 

Argan Yağı Faydaları

Argan yağının temel kullanım alanı cilt bakımı ve saç bakımıdır. Saç ve cilt bakımında kullanılan argan yağının faydası saymakla bitmiyor. Saç ile ilgili ne problemleriniz varsa çözüm yoluna gitmek için öncelikli olarak argan yağını deneyebilirsiniz. Cildi besler saçlara inanılmaz bakım sağlar. Saça parlaklık ve zindelik katarak ışıl ışıl olmasını için saça nüfus eder. Saçların yanında cilt hücrelerinin içine girerek cilde yumuşaklık katarak daha nemli bir yapıya sahip olmanıza olanak verir. Saçlarda kırık oluşumunu engeller ve saç uçlarına bakım yapar. Argan Yağı Faydaları ve daha fazlasına göz atalım.

Argan Yağı Faydaları
Argan Yağı Faydaları

Argan Yağının Cilde Faydaları: Cildinizi yenilerek daha sağlıklı bir katman elde edersiniz. Kırışıklık varsa yok olur ve yeni kırışmaları engeller. Gözaltında ki morluklar ve torbaların giderilmesinde yüksek ölçüde gereklidir. Argan yağı içerisinde e vitamini bulunur ve cildi nemlendirme özelliği en belirgin olanıdır.

Cildi Mikroplardan Temizler: Argan yağı cildinizi kirlerden zararlı mikroplardan korur ve olan mikropların ölümü için işlem başlatır. Daha sağlıklı ve temiz bir cilt için argan yağı kullanmalısınız diyoruz. Cildinizin korunmasında bir numaralı yardımcınız argan yağı olmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Argan Yağı: Kuru ciltlere sahip olan bireyler argan yağının kullanabilirler. Cildinizdeki olan kuru hücrelerin yerine yenilerinin gelmesi için işlem yaparak daha sağlıklı cilt oluşturmak için çaba sarf eden bir yağdır. Yağın cilt için en sevilen özelliği de doğal bir nemlendirici olmasıdır. Kuruyan cildiniz var ve daha iyi bir cilde sahip olmak istiyorsanız argan yağını kullanmanızı tavsiye ederiz. Her duyulan yağ kullanılmaz ancak argan yağı gerçekten mucizevi bir yağ ve kullanılması tavsiye edilir. Yapılan bir testte kullananların %90 a yakını pişman olmadı ve daha uzun süre kullanacaklarını belirtti.

Argan Yağı Akneleri Giderebilir: Yüzünüzde sivilceler var ve bunlardan rahatsız mı oluyorsunuz. Artık sivilcelerinizi sorun hale getirmeniz için gerekli bir neden yok! Artık argan yağı hayatınızda ve istediğiniz her noktadan temin edebileceğiniz kadar ucuz olmasının yanında yayın olarak satılan bir üründür. Düzenli ve uzun kullanımda sivilceleri giderebilme özelliğine sahiptir. Sivilce izleri üzerinde de etkisi olduğu söylenmektedir. Sivilcelerinizi yok ettiği gibi sivilce izlerinizi de yok etmek için etkili bir çözüm olan argan yağını en kısa sürede kullanmaya başlamalısınız.

Argan Yağı Koruyucudur: Argan yağının yapısında bulundurduğu antioksidan ile cildinizi adeta bir asker gibi korur. Korunan cilt üzerinde de problemler olma olasılığı gayet düşüktür. Cilt problemleriniz üzerinde doğal doktor olarak argan yağını adlandırsak doğru olur herhalde.

Saç Kremi Olarak Argan Yağı: Saçlarınıza bakım yapmak istiyorsunuz ancak hangi bakım ürününü kullanmakta kararsız mısınız? Saçıma zarar verir mi? Döker mi? Gibi düşünceleriniz var ise eğer argan yağını kullanınız. Saçlarınızın dökülmesini engelleyerek daha parlak saçlar oluşturuyor.

Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı: El parmaklarınız da bulunan tırnaklarda oluşan kırıklar ve yaralar için argan yağı kullanıla bilir. Ayak topuklarında oluşan nasıl ile beraber çatlamalar için direk çözüm argan yağıdır. Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı gayet kolay ve önemli olan bri yoldur. Ayağınız için avuç içinine aldığınız bir miktar yağı yedirmeniz gün boyunca etkili olacaktır. Tırnaklarınızı da parlatır ve bebeksi bir hava katar.

Dudak Nemlendirici Olarak Argan Yağı: Artık merhem kullanmaktan bıktınız ve daha iyi çözüm arayışları içerisine girdiyseniz. Ger gece yatmadan önce argan yağı uygulaması yaparsanız dudaklarınıza 1 hafta içerisinde daha sevimli ve sağlıklı olacaktır.

 

Argan Yağı Nasıl Kullanılır

Argan yağının gayet hızlı bir şekilde saçlarınıza veya vücudunuza uygulayabilmeniz mümkündür. Vücut bakımı için direk uygulama yapıyorsunuz. Elinize aldığınız bir miktar yağı uyuglamak istediğiniz noktaya sürüyor ve 5 dakika boyunca yediriyorsunuz. 24 saat vücudunuzda kalabilir. Sonrasında agan yağı sürdüğünüz bölgeyi yıkayıp yerine yenisini sürtünüz. Yıkamadan üst üste sürmeniz argan yağının etkisini azaltacaktır. Hijyen önemlidir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır
Argan Yağı Nasıl Kullanılır

Saça uygulanışı içinde elinizden yardım alıyorsunuz. Saçınıza sürmek istediğiniz kadar argan yağını ilk aşama olarak saçınıza sürün. Sürme işleminin ardından yedirme işlemi var. Eğer saç köklerine de bakım yapmak istiyorsanız saç kökünden başlayıp saç uçlarına doğru yağı yediriyorsunuz. Saç uçları için uygulamayı düşünüyorsanız saç uçlarını avuç içinize alarak masaj yapabilirsiniz. Masaj sürelerini ortalam 5 dakika tutmanız saçlarınız için daha iyi olacaktır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır sözcük grubunun cevabını tam olarak vermeye çalışalım. Yağlı bir saça sahipseniz argan yağını uygulamadan önce saçlarınızı yıkayın ve havlu ile kurutup hafif nemli saçlarınıza argan yağını sürünüz. Sürülen aragan yağının ya doğal olarak kurmasını bekleyeceksiniz ya da şekil vermek istiyorsanız fön makinası ile şekil vereceksiniz. Fön makinası ile şekil vermeyi düşünüyorsanız. Saça sürdüğünüz aragan yağını makine ile kurutun ve ikinci kez şekil vereceğiniz bölgeye argan yağı uygulamasını yeniden yapıp şekilde vereceğiniz bölgeye doğru fön makinasını çalıştırınız.

6 YORUMLAR

  1. Hocam argan yağını kullanmaya başladım. ancak etkisi hakkında sorum olacaktı. Argan yağını saçımıza 1 kere uyguladıkmı bu ne kadar süre bizi götürür ?

  2. Herkese merhabalar, fiyatı uygun bir ürün olan argan yağını marketten satın aldım. Şuan kullanmaya başldım. ilk görünüş iyi. ancak bakalım ne kadar gidecek.

  3. argan yağı hakkında bende birşeyler yazmak isetim. Öncelikle aragn yağı çok faydalıdır. Mesela ben 1 aydır kullanıyorum ve çok iyi sonuçlar aldım. Saçınız yıpranmış ve kötü gözküyorsa argan yağını düzenli kullanmanızı bir büyüğünüz olarak tavsiye ederim.

  4. Sayın admin konu hakkında bizi aydınlattığın ve argan yağı nedir ne değildir, argan yağı fiyatları hakkında verdiğiniz detaylı bilgi den ötürü selam ederim.

CEVAP VER

four × 3 =