Yaşadığımız semtte ya da ikamet ettiğimiz mahallede aşırı kıllanma (hirşutizm) insanlara rast gelmişizdir mutlaka. Ve bunların neden bu halde olduklarını hiç düşündünüz mü? Peki. Şöyle izah edilirse: Aşırı tüylenme ( hirşutizm ) genellikle bayanlar da aşırı erkeksi kılların olması ve özellikle de ( çene, yüz, göğüz ve bıyık ) çevrelerin de aşırı kılların olmasıdır. Üreme çağına gelmiş bayanların özellikle % 9 ‘luk gibi bir oranın da görüldüğü tespit edilmiştir.

Hirsutizm

Bayanlar da aşırı tüylenmenin sebebi ise bayanlar da olan testosteron gibi erkek hormonların her hangi bir bayan da olması sebebiyle görülür. Bazı hastalın da ki hormonal değerler normal çıkabilir. Aşırı tüylenme ( hirşutizm ) hastalığının belirtileri genellikle basit ve kolay tetkiklerle kolayca hastalık tanısı koyulabilir. Aşırı tüylenmenin asıl nedeni altta yatan sebebe yöneliktir ve aşırı tüylenen ( hirşutizm ) bayana ise tıraş uygun görülmez ve önerilmez bu hastalığa ağda en iyi çözüm olmaktadır. Kozmetik ürünler arasın da aşırı tüylenmeye karşı en iyi çözüm ya da silah lazer epilasyonudur ve maliyeti iyi çözüm olduğu kadarıyla da yüksek bir maliyeti olmaktadır. Bayanlar da aşırı kıllanmayı ( testosteron ) artıran ya yumurtalıklarından ya da böbreklerinden gelen biz bez iledir. Eğer ki bayanlar da kıllanma aşırı bir şekilde ve hızlı bir şekilde oluşuyor ve hızlanıyorsa bunun nedenini ve nasıl oluştuğunu araştırmak gerekir.

Hirşutizm Nedenleri?

  • Poliskistik over sendromu ( PCOS ) aşırı bir şekilde üretimi en büyük sebeplerdendir,
  • Doğuştan genetik yolla ile gelen adrenal tümörler veya diğer androjen üreten tümörler azdır ve genellikle ortaya çıktıkların da az bir sendrom gösterirler,
  • Androjenik veya anabolik stereoidlerin kullanımı bile kadınlar da aşırı tüylenmeyi artıran sebeplerdir.

Hirsutizm Tedavisi

Yukarı da saydığımız aşırı tüylenmeyi ( hirşıtizm ) sebeplerden bir tanesi bile yapılıyorsa bu hastalığı tetikleyen nedenler olmaktadır. Aşırı bir şekil de tüylenmesi artan bir bayan da bazen de hormon artışı olmamakta da ve buna da idiopatik hirşutizm tanısı konulmuştur. Demek ki bazen de hormon artılı olmandan da aşırı kıllanmalar bir bayan da görülebilmektedir. Herhangi bir hastalık için de kullanılan bilinçsiz ilaçlar da aşırı tüylenmeye sebep olabilmektedir. Tümör hastalığına yakalanmış kişiler de ise aşırı kıllanma birden ve hızlı bir şekil de başlar. Saçları dökülür, sesi kalınlaşır ve erkeksi bir şekle bürünerek çok zor bir süreç geçirir  ve DHEAS ‘ı aşırı gelişir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

fourteen + 8 =