Aspirin Maskesi
Aspirin Maskesi

Aspirin Maskesi

Günümüz teknoloji çağı ve istediğimiz her şeyi rahatlıkla tüketebiliyoruz. Zararlı – zararsız dinlemeden tüketiyoruz. Yeter ki canımız istesin. Gün geliyor çok yağlı besinleri yoğunluklu olarak tüketiyoruz. Gün geliyor çok şekerli besinleri tüketiyoruz. Bu tamamen o anki isteğimize ve ihtiyacımıza bağlı. İşte böyle araştırmadan her şeyi tüketince hem insanlar obezite oluyor hem de cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Ciltte sivilcelenmeler, karıncalanmalar, fazla yağlanmalar, sonraki aşama olarak sivilce izleri oluşabilir.
Sadece yediğimiz besinler sivilce oluşumuna yol açmıyor. Bununla beraber böceklere, otlara, küfe, havasız ortama alerjiniz olabilir. Alerjik bir durum söz konusu olduğunda yüzünüzde sivilceler oluşabilir. Yada sıklıkla karşılaştığımız karıncalanma olayı da cildinizde oluşabilir. Herkesin bildiği gibi bu tür sivilceler çabuk geçmez. Ancak elimiz kolumuz bağlı oturmaktansa bazı maskelerden yararlanarak sivilcelerimizden daha kısa bir sürede kurtulabiliriz. Bu yazımızda sizlere Aspirin Maskesi hakkında formüller vereceğiz.

Son olarak sivilcelerin bir oluşum nedeni daha ergenlik dönemidir. Daha çok çocukluktan gençliğe adım atan 8. Sınıftan itibaren lise sonlarına kadar yüzümüzde ve sırt bölgesinde yoğun bir sivilce oluşum görülür. Ancak bu sivilceler herkeste olmaz. Bazı bireylere bakılınca yüzünde hiç sivilce görülmezken büyük bir kitlede de sivilce olur. Bu tamamen yüz yapınıza bağlıdır. Eğer yağlanmaya müsait bir cildiniz varsa büyük ihtimal sivilceler oluşacaktır. Aslında ergenlik sivilceleri denge de yani kontrol altında tutmak mümkündür. Nasıl mı? Vermiş olduğumuz Aspirin maskesini hafta da 2 kez uygularsanız sivilceleriniz daha kontrolü bir şekilde çıkacaktır. Yüzünde oluşabilecek sivilce izlerine karşı tam koruma sağladığını da buradan belirtmiş olalım.

Şimdi dünyada yoğun olarak insanların yardımına yetişen aspirin maskesinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verelim. Aspirin maskesinin uygulanışı çok kolay ve zaman gerektirmeyen bir maskedir. Herkes rahatlıkla gün içerisinde 5 dakikada hazırlayabilir.

Aspirin Maskesi İçin Gerekli Malzemeler;

2-5 tane aspirin. (ihtiyacınız kadar ve sivilcelerin yoğunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz 3 adettir. Çünkü fazlası cildinize yan etki yapabilir. )
1-2 Çay kaşığı bal( evde yoksa sade yoğurtta olabilir.) ( bal hem aspirinin yüzünüze nüfus etmesini daha da kolaylaştıracak hem de yüzünüzde doğal bir nemlendirici görevi görecektir.)
1 çorba kaşığı ılık su ( fazla soğuk yada sıcak olmasın, maskeler için genelde özel bir durum olmadığı sürece yada maskenin tarifinde belirtilen bir durum yoksa ılık su kullanılır. )

 Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Aspirin maskesi için gerekli malzemeler kısmında verdiğimiz malzemeleri olası bir yerden temin edip hemen maskeyi hazırlamaya başlıyoruz. Elinizde imkan varsa hepsinden biraz fazla alın çünkü maskeyi tek seferlik yapmayacağız. Hafta da 2 kez uygulayacağınız için gerekecektir. Mesela 1 kutu 20 kapsül bulunan aspirin, küçük bir kavanoz bol yada yoğurt ve ılık suda herkesin evinde vardır. Musluğu açıp çıkan suyu biraz dinlendirmeniz ılık olmasını sağlayacaktır.

 Aspirin Maskesinin Hazırlanışı
Aspirin Maskesinin Hazırlanışı

 Aspirin Maskesinin Hazırlanışı

Paketinden çıkardığınız 2-5 arası aspirini cam bir kaseye koyun ve çay kaşığının tersiyle ezmeye başlayın. Tamamen toz haline gelene kadar eziniz. İşlemi yaparken eldiven kullanmanızda sakınca yoktur. Maskeyi hazırlarken temiz alet ve edevat kullanarak hazırlayınız. Ne kadar hijyenik ortamda hazırlarsanız maskenin o kadar çok faydası olacaktır.

Toz hale gelen aspirinin üzerine aspirin maskesi için gerekli malzemeler kısmında belirttiğimiz gibi 1 çorba kaşığı ılık suyu damla damla aspirinin içine akıtın. Kaşıktaki ılık su bitince iyice çay kaşığı ile aspirin-ılık su karışımını karıştırın. Ayran kıvamına gelmesi gerekiyor yada daha çok karıştırırsanız krem kıvamını alacaktır.

Son aşama olarak balı karışıma ekleyin ve tekrar karıştırın. Bal karışım ile tamamen homojen hale gelen kadar karıştırmaya devam edin. 2 Dakika karıştırmanız yeterli olacaktır. Bal yüzünüzü nemlendirecek ve tahriş olmasını engelleyecektir. Ayrıca balı doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Balın bir özelliği daha; boğaz şişmesine ve ağrısına çok iyi gelip öksürüğü kesmektedir. Ancak tüm bu özellikleri şekersiz bal için geçerlidir. Balın içine katılan şeker balın etkisini azaltmaktadır.

Not: Eğer yüzünüzde çok fazla yağ olduğunu ve sivilcelerin oluşum sebebinin yağlar olduğunu düşünüyorsanız karışıma 1-2 çay kaşığı limon katmanız yüzünüzdeki yağları yok edecektir.

Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması
Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması

Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması

Aspirin maskesinin hazırlanışı kısmında belirttiğimiz gibi aspirin maskemizi hazırladık. Gelelim aspirin maskesinin yüze uygulanmasına.

Oluşturduğumuz aspirin maskesini yüzümüze sivilcelerin daha çok olduğu bölgeleri merkez alarak dairesel hareketlerle uygulayınız. Yüzünüzün her yerine iyice yedirin. Sadece sivilceleri olduğu bölgelere sürüp diğer kısımları teğet geçmeyin. Unutmayın oralarda da sivilce oluşabilir ve sivilce oluşmaya müsait bir cildiniz var.

Eğer boynunuzda sivilce yoksa boyun kısmına sürmeyin. Boyun kısmı nazik bir bölgedir bu yüzden boynunuzla fazla uğraşmayın. Aspirin maskesini çene altına kadar sürmenizde sakınca yok. İlk olarak yüzünüzde deneyin eğer olumlu sonuç alırsanız yatmadan önce sırt bölgenizde oluşan sivilcelere de sürmeye başlarsınız. Yüzünüzde sivilcelerin oluşumu normal olduğu gibi sırt bölgesinde de sivilcelerin oluşması normaldir. Sırt bölgesinde sivilce oluşumu daha çok ergenlik dönemlerinde olmaktadır ancak stres ve yaşanılan ortama bağlı olarak da orta yaş grubunda da görülmektedir. Göz ve dudak çevresi hariç genital bölgeye girmeden vücudunuzun bir çok alanında bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması
Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması

Aspirin maskesini yüzünüzde 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından yüzünüzü ılık su ile temizce yıkayıp durulayınız. Temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulamayı da unutmayınız. Bu işlemi haftada maximum 2 sefer yapınız. Cildiniz kuru, yağsız ise aspirin maskesini en fazla 10 günde 1 kez uygulayınız. Çünkü cildiniz yağsız olduğu için bazı problemlere yol açabilir. Bunların önüne geçebilmek için süreyi ve sıklığı arttırmalısınız.
Not: Bazı bireylerin aspirin ilacına alerjisi olabilir. Bu yüzden böyle bir durum söz konusu ise ilk önce denemeyi kolunuzda ufak bir bölgede yapınız. Kızarma, soyulma, çatlama olursa alerjiniz var demektir. Olmuyorsa gönül rahatlığıyla aspirin maskesini kullanabilirsiniz. Eğer test yapmayı unutup direk olarak maskeyi uyguladınız ve alerjiniz olduğunun farkına vardıysanız zaman kaybetmeden herhangi bir hastanenin acil veya cildiye bölümüne başvurmanız gereklidir.

Aspirin Maskesinin Faydaları

 • Sivilce oluşumunu engeller.
 • Sivilceleriniz var ise yok eder.
 • Sivilce izlerinin kısa sürede gitmesi için cilde etki eder.
 • Sivilce izlerinin oluşumunu engeller.
 • Cilt kurumlarını ve çatlamalarını içerdiği bal sayesinde engelleyerek yumuşak bir cilt kazandırır.
 • Cildinizdeki fazla yağı içerdiği limon ile kısa sürede ciltten arındırılmasına yardımcı olur.
 • Siyah nokta oluşumunu engeller.
 • Cilt lekeleriniz bulunuyor ise bunların zamanla giderilmesi ve kapanmış cilt gözenekleriniz açılmasına yardımcı olur.
 • Cilt gözeneklerinizi canlandırarak daha iyi bir görünüme sahip olursunuz.
 • Yüzünüzün temizliği için gereklidir. Yüzünüz daha hijyenik olur.
 • Yorgun düşmüş cildinizi toparlar.
Aspirin Maskesinin Faydaları
Aspirin Maskesinin Faydaları

Not: Emzirme döneminde veya Hamilelik geçiren bayanlar kesinlikle bu maskeyi kullanmasın. Hamilelik döneminde fazla yağlanma, kilo alma ve sivilce oluşum normal bir durumdur. Oluşan sivilceleri aspirin maskesi ile götürmeye çalışmanız hem bebeğiniz için hem de sizin için risk oluşturabilir. Ayrıca maske tıbbi ilaç içerdiği için belirli bir yaş sınırı vardır. 16 yaşın altında bulunan bireylerin aspirin maskesini uygulaması tavsiye edilmez. Eğer 12 yaşından küçük iseniz kesinlikle bu maskeyi uygulamayınız faydasından çok zararını olabilir. Çünkü deri yapınız bazı maskeleri kaldıramaz. Yeterli olgunla gelebilmesi için yaşınızın belirli bir seviyede olması gereklidir. Maske uygulamasından sonra herhangi bir han etki hissederseniz ve 1-2 gün içerisinde geçmezse fazla zaman harcamadan direk olarak doktorunuza başvurunuz.

 

 

4 YORUMLAR

 1. Aspirin maskesi adlı bir maske daha önceden duymuştum ancak faydalarından yana şüphelerim vardır. Belki yan etki yaparsa daha kötü olur muyum? diye aklımda sorular vardı. Sitenize tarifi gördüğüm çok iyi oldu. Aspirin maskesi için gerekli malzemeleri şuanda hazırlıyorum. Uygulamasını yapacağım.

 2. Aspirin maskesinin faydaları gerçekten sayamayacağım kadar fazladır. Doktorlar felanda hep tavsiye ediyor. Bende 2 haftadır uyguluyorum. Tarifi sitenizden gördüm. Faydası gerçekten oldu. Sivilcelerim azaldı ve cildim beyazlayıp canlandı. Birkaç kez daha denemek istiyorum teşekkürler. Aspirin maskesi

 3. Aspirin maskesi aspirinden olduğu için ilaç görevini görüyor ve etkili oluyor . Deneyeceğim bu formülü. Belki sonra sizlerle olumlu yada olumsuz sonuçları paylaşırım. Ama belki. Faydası olunca zaten ihtiyacım olmayacağı için belki unuturum. Çok sağolun.

CEVAP VER

nineteen + 13 =