Astım Nedir?

Asrımızın hastalığı ve şikayeti olan astım hastalığı akciğer ve solunum yollarının biranda belli sebeplerden dolayı daralması ve iltihaplanması sonucu ortaya çıkan solunum yolu hastalığına astım denilmektedir.

Astım hastalığından önce kişiler de sinüzit hastalığı baş gösterir. Sinüzit hastalığı da özellikle yoğun bir iltihaplanma sonucun da ortaya çıkan ve erken tedavi edilmediği vakit de astım gibi bir hastalığa neden olmaktadır. Kötü hava koşulları, rutubetin olduğu yerler, sigara dumanı, karbondioksit dumanı, küf mantarları ve böcek ilaçları gibi sorunlar bu hastalığa gerekçe çıkarmaktadır. Ve herhangi basit bir tozdan bile öksürüp ve hapşıra bilmektedirler çok hassas bir duruma gelmektedirler.

Astım nedir
Astım nedir

Astım Belirtileri;

İnsanlar da sıkça rastlanan astım hastalığı karaciğerin üşütülmesi ve göğsün biran da daralması sonucun da ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Astım hastalığının Ailevi faktörleri; genetik yol ile ya da kalıtsal bir yol ile astım hastası sağlıklı aile bireyine bulaştırmış olur. Astım hastalığına sebep olan çevresel faktörler ise; Evlerimiz de ya da diğer ikamet ettiğimiz mekanlar da uçuşan küçük, görünmeyen tozcukların sebep olduğu, evleriniz de beslemiş olduğunuz kedi, köpek ve kuş tüylerinin olması, bulunduğumuz ortamlar da sigaranın içilmesi, tozlar ve uzun süre bekletilen yiyeceklerin küflenmesi bu gibi nendeler astıma neden olmaktadır.

Astım Belirtileri
Astım Belirtileri
  • Astım hastalığına sebep olan bir diğer faktör ise beslenme alışkanlığımızdır.
  • Aşırı yağlı yiyeceklerin astıma sebep olması, katı ve kaba yiyeceklerin ve fast food tarzı yiyeceklerin de kişiyi şişmanlattığı için akciğere gelen maddeler iyice süzülmediğinden astıma neden olmaktadır.
  • Astım hastaların daha çok sebze ve meyve tüketimine ama doğal olma şartıyla tüketilmeleri astım hastalığını yayılmasını önlemek ve hastalığın oluşturabileceği olumsuzlukları da ortadan kaldırabiliriz.
  • Özellikle sigara içilen ortamlar da bulunulması astımın birinci nedenidir.
  • Mikropların çok yoğun olduğu ortamlarda da bulunmak astıma neden olmaktadır.
  • Herhangi bir nedenden dolayı çok ağır ilaçların kullanımı astım nedeni olan başka bir nedendir.
  • Koruyucu gıda maddelerin kullanılması ve uzun dışarı da bekletilmiş yiyeceklerin küf tutması,
  • Kötü hava şartları, tozlu ortamlar ve rutubetli ortamlar da astıma sebep olmaktadır.

Yukarı da saydığımız bu belirtilerin de çocuklarda da görülme riskinin olması halin de onları bu ortamlardan uzak tutmak ve muhafaza etmek gerekir. Çünkü çocukların savunma mekanizması yetişkinlere göre fazla gelişmediğinden bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Bu belirtilerin gözüktüğü halde en yakın bir hastaneye gidip muayene olmak gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

one × 5 =