Herhangi bir toplumda bulunduğumuz zaman ne kadar usanç vericidir ki o ortamda ayaklarımız koksun ve orda bulunan insanlar rahatsız olsun. Ve en temiz olanlarımız da bile ayak kokusu olabilmektedir. Kısacası; ayak kokusuna sebep olan en önemli faktör ayağımızın aşırı terlemesi ve hava almaması sonucu ayak kokması ve dışarıya da kötü bir koku salmasıdır.  Nefes almayan ve nefes alamsına engel olduğumuz ayaklarımız hem çok terlemekte hem de çok kötü kokmasına sebep olmaktadır. İşte bu yüzden ayaklarımızı sık sık havalandırmalı veya günde en az birkaç kez yıkamalıyız.

Ayak Kokusunun Nedenleri
Ayak Kokusunun Nedenleri

Ayak Kokusunun Nedenleri?

Ayaklarımız da uzmanların yaptığı araştırmalar da yaklaşık olarak 250.00 tane ter bezi bulunmakta ve bunlar aşırı terletildiği vakit de yaklaşık olarak yarım kilo ter yapmaktadır. Aşırı terleme ve ayaklarımızın da havasız kalması sonucun da itici kokular baş göstermekte ve başkasını da rahatsız edecek derece kokmasıdır. Ayak topuğu ve tabanın da hızlıca üreyen bakteriler benzetmek yapmak gerekirse sanki peynir üretimin de ortaya çıkan gazlar gibi bir kokuya sebep olmaktadır. Rutubetli, karanlık ve mikrop yuvası olan alanlar bu mikropların ayak tabanında çoğalıp yayılması biçilmiş kaftandır. Eğer ki ayaklarımıza çorap giymeden o şekilde ayakkabı giyiyorsak bu şekilde ayak daha da nemlenir ve ölü hücreler ile deride ki yağlardan beslenen bakteriler bu şekilde artmış olmaktadır. Bence en iyisi çorap giyerek ayakkabı giymek gerekir, en azından da ayak kokusunu azaltmış oluruz. Bazı kişilerin ayakları ise diğerlerine göre daha çok kokmakta bunun sebebi ayakları daha fazla ter üretip kokmasındandır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Belli sebeplerden dolayı ayak kokusunu tamamen önleyemeyiz ama ayak terlemesini minimum indirebiliriz mesela.

Temizlik:  Ayaklarımızı her gün günlük olarak yıkamalı veya ayaklarınızı su dolu kaplar da bir süre bekleterekten ayak kokusunu önleyebiliriz. Ya da günde en az 2 -3 kez sabunlayarak yıkamak ayak kokusunu kesmektedir. Ayağınızı iyice yıkadığınız vakit iyice kurulamanız da çok önemli olmaktadır.

Ayağınıza Uygun Çorapları Seçmek: Özellikle ter çeken pamuklu çoraplar ya da elle yünden örülmüş çorapları giymek ayak kokusunu önlemektedirler. Çünkü pamuklu ve yünlü çoraplar teri emmektedirler. Sıcak havalar da nemlenen çorapları sık sık değiştirmeniz lazımdır.

Doğru Ayakkabı Seçmek: Ortopedik tabanlı veya havalandırmalı ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Ayakkabılarınızı da fazla sıkmamanız gerekir yoksa terleme için yeterli sebep olmaktadır. Hammaddesi plastik olan ayakkabılardan mutlaka uzak durulmalı yoksa ayaklarımız terleyerek çok kötü kokmasına neden olur.

ayak kokusu tedavisi
ayak kokusu tedavisi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

2 × 4 =