Ayakların bakımlı olması karşı cins tarafından göz ardı edilmeyecek bir farkındalık oluşturmamızı sağlar. Tırnaklarımızda mantar veya benzer hastalıklar olmaması, topuklarımızda çatlakların olmaması, ayağımızın herhangi bir yerinde nasır ve yaraların olmaması ayak bakımına değer veren, sağlıklı ve kişisel temizliğine özen gösteren bireyler için önemlidir.

Ayaklarımız bakımlı olur ise daha rahat ve tarzımıza uygun ayakkabıları tercih etmemiz açısından zor durumlar yaşamamıza engel olacaktır. Ayak bakımı için uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi evde de uygulayabileceğiniz ayak bakımı yöntemleri vardır.

Evde ayak bakımı nasıl yapılır sorusunun kuşkusuz en kolay ve ucuz yöntemlerinden bir tanesi tuzlu sudur. Tuzlu su mikrop ve bakterilerin yaşam koşullarını zorlaştıran bir karışımdır. Günlük uygulayabileceğiniz bir bakım olması açısından diğer ayak bakımı yöntemleri arasından sıyrılmaktadır. Ancak ayak bakımı tuzlu su ile birlikte uygulayabileceğiniz yöntemler vardır.

Ayak Ve Bacak Bakımı - Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
Ayak Ve Bacak Bakımı – Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

         

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ayaklarınızda kışın özellikle ayakkabı içerisinde oluşan soğuk ter atma sorununuz varsa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Öncelikle tuzlu suyumuzu hazırlayalım, ayak bakımı için hazırladığımız tuzlu suyu ufak elektrikli sobamızın yakınıza alalım. Ancak sobanın karşısında olmasın, sobanın karşısına temin ettiğimiz deniz kumunu koyalım iyice ısınsın. Kum ısınırken ayak bakımı için ılık suya hazırladığımız tuzlu suya ayaklarımızı daldıralım, su sıcaklığı sizin keyfinize kalmış olmakla birlikte ısısı hissedilir olursa ayaklarımızdaki kan akışının düzene girmesi ve ayak bakımı açısından daha fazla olumlu sonuç elde edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Ayaklarınız buruşuncaya kadar tuzlu suda beklemeye devam edin. Bu sırada ayaklarınızın tabanına masaj yaparsanız parmak aralarının daha fazla rahatladığını hissedebilirsiniz.
Yine bu arada ayak bakımı malzemelerinin olmazsa olmazı olan topuk taşı ile topuklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır
Bacak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Bacak Bakımı !

Ayaklarınız iyice buruştuktan sonra başka her hangi bir işlem yapmadan ısınmış olan ayak bakımınızın ikinci aşaması olan sıcak kuma gömmeye çalışın. Kum ayaklarınızın her yerine yapışsın. Bu şekilde 5 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı sobanın karşısına getirin. Sobaya çok yaklaştırmayın. Ayak bakımınıza devam ederken ayaklarınızı yakmadan üzerine yapışan kumlar kendiliğinden dökülene kadar sobanın karşısında bekleyin. Bu şekilde bekledikten sonra ayaklarınız iyice kuruyacaktır önemli değil korkmayın. Ayaklarımızdaki kumlar döküldükten sonra Evde ayak bakımı yöntemimizin diğer aşaması olan zeytinyağlı sabun ile köpük masajı yaparak yıkamanız gerekmektedir. Ayaklarınızı köpük masajı ile yıkadıktan sonra yine sobanın karşısına geçin ve iyice tekrar kurumasını sağlayın. Ayaklarınızdaki nemin iyice kaybolduğunu düşünüyorsanız ve hissediyorsanız elinize birkaç damla zeytinyağı damlatın ve evde ayak bakımının son adımını gerçekleştirmeye başlayın. Zeytinyağı ile yaptığınız masaj ayaklarınız için kaybettiği nemi kazandırmasının yanında evde ayak bakımının önemli son adımıdır. Bu adımı es geçerseniz topuklarınızda çatlama meydana gelebilir. Bu sebeple evde ayak bakımı aşamalarını harfiyen uygulayın. Aksi halde evde ayak bakımı yöntemlerinden olan tuzlu su ve kum ile ayak bakımı yönteminden maksimum faydayı sağlamanız mümkün değildir.

Tuzlu su ve kum ile ayak bakımı yönteminde önemli not olarak uyarmamız gereken bir nokta ayağınıza köpük masajı yaparken kullandığınız su ne kadar soğuk olursa günün yorgunluğunu atmanız açısından o kadar faydalı olacaktır.

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır
Bacak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak ve Bacak Bakımı

Ayak bakımında en önemli noktalardan bir tanesi tırnak bakımıdır. Bakımsız tırnaklarda yuva yapan bakteriler zamanla tırnak dokusunu egale ederek ayak derimize işlemeye başlamaktadır. Tırnaklarımızın bakımlı olduğunun anlamanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemlere evde ayak bakımı nasıl yapılır isimli yazımızda yer veremeyeceğiz maalesef, konumuzun dağılmasına sebep olacağı için. Tırnaklarımızı kesme zamanımız ayak bakımı açısından rutin olmalı. Vücudumuzdaki yapısal değişikliklerden ötürü zaman zaman tırnaklarımızda yavaş uzama görülebilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun tırnakları kesme zamanımız uzamalarına göre değil zaman periyoduna göre olmalı. Örneğin hafta başı kesiyorsanız gün kaçırmamalısınız. Az da olsa tırnak uzar bu yüzden az da olsa kesmelisiniz. Bu işlemi saç kırıklarında yapılan işlem gibi düşünmenizi rica ediyoruz.
Ayak bakımında tırnaklar konusundaki en önemli husus tırnaklarımızın kesimidir. El tırnaklarımız gibi ayak tırnaklarımıza şekil vermemeli mümkün olduğunda düz kesmeliyiz. Kesim işlemi yaparken çok fazla tırnak dibine girmemeye özen göstermeniz ayak batışı ya da hal arasında şeytantırnağı denilen acılı bir sürecin başlamasını engellemenize fayda sağlayacaktır. Tırnaklarınızı kestikten sonra kolonya ile mesaj yaparsanız ayaklarınızdaki tırnak makasından geçen olası bakterilerin çoğalmasını engellersiniz.

 

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Bir diğer ayak bakımı yöntemimiz karbonatlı ılık su karışımıdır. Üç litre ılık suya üç kaşık karbonat dökerek karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bir süre bu suda bekletiniz. Ardından direkt soğuk su ve zeytinyağlı sabun kullanarak 3 ila 5 dakika arasında masaj yapın. Bu işlemden sonra mümkünse ayaklarınızı bedeninize göre biraz yukarı kaldırın ve uzanın. Bu yöntemle hem ayaklarınızın bakımını yapmış hem de günün yorgunluğunu üzerinizden en azından ayaklarınızdan atmış olacaksınız.

Ayak bakımında en önemli unsur ayak bakımına aşırı ihtiyaç duymayan bir ivme kazandırmamızdır. Ayaklarımız ve ayak bakımımızdaki ilk alacağımız önlemlerden bir tanesi ojedir. Ayağımızdan kimyasalları uzak tutmanız ayağınızdaki yararlı bakterilere zarar vermeyecek bu sayede ayak kokusuna sebep olan ayak terlerimizle beslenen bakterilerin oluşumunu engellemiş olacaksınız. Fakat oje kullanımında en büyük zararı yine tırnaklarımız görmektedir.

 

Diz bacak ve ayak bakımı

Ayak bakımında ayakkabı seçimimiz de çok önemlidir. Ayaklarımıza nefes aldıran ayakkabılar seçmemiz ayak bakımında önemli bir faktördür. Aldığımız ayakkabı sentetik ise ayaklarımızın bakımlı olmasından bahsedemeyiz. Nefes almayan ayakkabılar ayaklarımızın terlemesine ve bu terden beslenen bakterilerin ayakkabımızın içerisine kamp kurmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak ayak bakımını aksatmasanız bile o ayakkabıyı giydiğiniz zaman harcadığınız onca çaba boşa gidecektir.

Ayak bakımında verebileceğimiz püf noktalarından bir tanesi nerede olursanız olun ayaklarınız kuru tutmaya çalışın. Islanan ayaklarınızı hemen kurulayın. Kurulama işlemini yaparken fazla bastırmadan yapmanız gerekmektedir.

Diz bacak ve ayak bakımı
Diz bacak ve ayak bakımı

Ayak bakımında kullanacağımız yağlara örnek verecek olursak zeytinyağı listenin başında kendine yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra lavanta yağı ayak bakımınızda size fayda sağlar. Kestane yağı ağrıyan ayaklarınıza derman olacaktır. Ayak bakımında kakao yağı da faydalı yağlar arasındadır diyebiliriz. Son zamanlarda yer fıstığından elde edilen yağın kil ile karıştırılması sonucu ayakları devamlı su içerisinde olanlar için eşi benzeri bulunmaz bir onarıcı olduğu gibi duyumlar vardır. Ancak yer fıstığı yağını temin etmek kolay değildir. Zira bu bitkinin yağını çıkarmak için bireysel bir çaba gerekmektedir. bu işle ilgilenen herhangi bir firma mevcut değildir.

Ancak biz yine de yöntemi anlatalım bulabilirseniz deneme şansınız olur. Doğal olarak elde ettiğimiz kil ile yer fıstığı yağını karıştırıyoruz kil yağdan dolayı yeterli kayganlığı sağladıktan sonra ayağımızın her yerine kili sürerek masaj yapıyoruz. Kilin dış kısmı kuruduktan sonra ayağımızı soğuk su ile yıkayıp kurulayacak ayaklarımızın evde ayak bakımı yöntemi ile nefes almasını hissediyoruz.

Ayak bakımında aslında en geleneksel yöntem kınadır. Asırlardır birçok medeniyet kınayı saç bakımı ve cilt bakımı olarak kullanmışlardır. Ayaklarımıza yaktığımız kına cilt hastalıklarının önüne geçtiği gibi bakteri ve mantar oluşumunu engellemektedir. Hatta mantar oluşumu var se özellikle tırnaklarda başlangıç aşamasında ise kına yakmanız bu rahatsızlığın giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Ayak bakımı, ayak kısmındaki cildimiz ve ayak tırnaklarımızla birlikte bir bütündür. Bir tanesinin bakımsız ya da yeteri kadar sağlıklı olmaması diğerini etkileyecektir. Ayak bakımınız yeterli olmaz ise ayaklarınızdaki ufacık bir yara yüzünden topallamanıza sebebiyet verecektir. Bu da bize “ bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir askeri, bir asker orduyu, bir ordu savaş kazandırır/kaybettirir” sözünü hatırlatmaktadır. Teşbihte hata olmaz bir nasır bir ayaktan bir yardan edebilir.

Ayaklarınızın bakımını ihmal etmemeniz çevrenizdeki insanların hakkınızda nasıl düşündüğünü önemsediğiniz için olmamalı. Ayak bakımında birinci hedefiniz kendinize olan saygınız olmalı. Bir insanın kendisine saygısı olmaz ise diğer insanlar ona tapsa bile bir önemi yoktur. Diğer insanları da elbette önemseyeceksiniz ancak birinci önceliğinizi kaybetmeden yapmalısınız bunu. Ayak bakımı da bu önceliğiniz arasındadır.

Ayak bakımında tırnaklarınızın uzamadığını ya da geç uzadığını gözlemlediyseniz eğer, bir bardağa ılık su, bir tatlı kaşığı tuz,  yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı sirke (elma), bir çay kaşığı da zeytinyağı koyarak iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma her gün ayak tırnaklarınızı 15 dakika daldırın. Bu yöntem sadece tırnaklarınızın uzamasını değil “sağlıklı” uzamasını sağlayacaktır. El tırnaklarınız için bu karışıma ilave olarak badem yağı koyarak hem el hem ayak bakımı için bir hafta her gün uygulayın değişimi fark edeceksiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

5 × 3 =