Kolon insan vücudunu da ince bağırsaktan sonra gelen iki metre uzunluğunda ki kalın bağırsağa verilen isimdir. Genellikle Batı ülkelerin de ( yani Avrupa da ) sıkça görülen bir hastalıktık olan bağırsak kanseri herkesçe büyük öneme sahiptir. Kolon ( bağırsak ) kanserinin toplum da görülme olasılığı az olup 10000 ‘ de 10 olmaktadır. Erkek ve kadınlar da eşit derece de görülen kolon ( bağırsak ) kanseri diğer kanser hastalıkları ile karşılaşıldığın da kişi de görülme olasılığı bakımından 4. sırada yer almaktadır. İnsanın hayatı için büyük öneme sahip olan kolon ( bağırsak )  hastalığı dünyada da bilinen bir hastalıktır.

Bağırsak (Kolon) Kanseri

Uzmanlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılan kolon kanseri nasıl ve neyden ortaya çıktığı hala kesin olarak uzmanlar tarafından belirtilmemiştir.  Tabi ki bu hastalığın oluşumun da bazı çevresel ve genetiksel etkenler yatmaktadırlar.  Kolon ( bağırsak ) kanserinin bulaşmasın da kalıtsal etkenler de büyük öneme sahiptir. Kolon ( bağırsak ) kanserine yakalanmış aile fertlerinden herhangi birinden uzak durmak gerekir. Çünkü ailenin bu kişiden yakalanma riski yüksek olduğundan uzak durulması gerekir.

Özellik de annenin meme ve yumurtalık kanserine yakalanmış ise bu kişi de kolon hastalığına yakalanma riski çok yüksektir. Çünkü bu kişi daha önce buna benzer vaka ile karşılaştığından vücut mekanizması bu hastalık da da savunmasız kalmaktadır.  Yapılan tespitler ve tetkikler sonucun da özellikle de ‘’ Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı tıp açısından kalıtsal hastalıktır ve genellikle bağırsak kanseri hastalığına neden olan kalıtsal hastalıklardır. Bu iki hastalık dışın da uzmanların belirlediği başka hastalıklar da ( ülseratif kolit ve crohn hastalığı da ) kolon ( bağırsak ) kanseri hastalığının riskini artırmaktadır.

Düzenli ve sağlıklı beslenme kolon ( bağırsak ) hastalığın da önemli bir yere sahiptir. Genellikle batı tarzı yapılan diyetlerin kolon kanserini azaltmayıp aksine artırdığı ve hayvansal yağların da kolon kanseri ihtimalini artırdığı uzmanların yaptığı araştırmalar da saptanmıştır.

Kolon ( Bağırsak ) Hastalığının Belirtileri?

  • Kolon ( bağırsak ) hastalığın ilk belirtisi olarak mide de doygunluk hissi yani hastanın kendisini tok hissetmesi,
  • Hafif şekilde başlayan ağrıların daha sonra kendisini ağır bir şekilde hissettirmesi,
  • Hastanın çabucak yorulması ve git gide kilo kaybı yaşaması,
  • Günde en az 2 -3 kez ishal ve kabızlık olması ve bunu devam ettirmesi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

three × four =