Basur Nedir?

Tıpta hemoroit adıyla anılan basur halk arasında mayasıl olarak geçmektedir. Hastalığın tanımı; kalın bağırsağın son kısmında yer alan rektum ile anüste yer alan toplardamarların bir ve ya birden çok kese veya kesecikler meydana getirmesidir. Bu kesecikler yani hemoroitler (basur memeleri), çıktıkları bölgelere bakarak iç ve dış hemoroit olarak isimlendirilirler. Bu isimler şöyledir: Anüs büzücü kasının altında yer alan keseciklere (dışarı yanında yer alanlara) “dış hemoroit” adı verilirken; üstünde bulunanlara da “iç hemoroit” adı verilir.

Basur
Basur

Dış hemoroit: bu tür anal bölgenin kapanmasına neden olan kasın aşağısında yer alan toplar damardaki genişlemeyle meydana gelen bir durumdur. Dış hemoroit (basur) en çok rastlanan basur türlerinden birisidir. Dış basur genellikle aşırı ıkınma sonucunda meydana gelse de ikinci bir nedeni uzun süre oturarak çalışma hayatıdır. Sürekli masa başında oturarak gününün büyük bir çoğunluğunu geçiren kişilerde de sıklıkla rastlanan bir durumdur.

İç Hemoroit: Makat yolu bölgesinin kapanmasını sağlamakta olan büzgen kasının üzerinde yer alan toplardamarın büyümesi sonucu meydana gelen hemoroit (basur) türüdür. Kimi zaman iç ve dış basurlar aynı anda beraber meydana gelebilir. Bununla beraber yalnız bir hemoroit çeşidi olan kişilerde çoğu zaman dış basur bulunur. İç basur genellikle dış basurla beraber meydana gelir.

 Basurlar genel olarak iki çeşit altında toplanmaktadır. Bunlar çeşitler birincil ve ikincil basur olarak ikiye ayrılmaktadır:

Birincil basurlar: İlk olarak ele alınan birincil basurlar ikincil basura göre daha sık görülmektedir. Birincil basurlar makat bölgesinde yer alan toplardamar bölgesinin gerçek hastalığıdır. Birincil basurlar anüs bölgesinde yer almaktadırlar. Bu basur çeşidine genellikle yirmi beş ile otuz yaş arasında görülmektedir. Bu yaş aralığındaki hastalarda görülen basur çeşidinin önlenmesi için tedavi yöntemleri ve alternatif tıp çeşitleri geliştirilmektedir.

İkincil basurlar: Bu basur çeşidi ise kapı toplardamarı seviyesindeki kan akışının engellenmesi veya azaltılması sonucunda meydana gelmektedir. Yaşanan bazı hastalıklar basura neden olabilmektedir. Bu hastalıklardan başında siroz hastalığı gelmektedir. Siroz hastalığı ikincil basura neden olabilmektedir.

Basur Nedir
Basur Nedir

 

Basur Neden Olur?

Hastalığın oluşumuna net bir tanı konulmamıştır. Fakat belli başlı nedenler sonucunda görülen basur oluşumundaki nedenler şu şekilde sıralanabilir.

Düzensiz beslenme: Düzensiz beslenen insanlarda basur görülme olasılığı çok fazladır. Çünkü vücutta lif dengelerinin bozulması basura yol açabilir. Bu nedenle lifli gıdalar tüketmek basurdan korunmaya yardımcı olacaktır.

Hareketsiz yaşam: Gün içinde çok az hareket etme, sürekli oturarak çalışma basur nedenlerinden biridir. Bu nedenle masa başında çalışanlarda ve gün boyu hareketsiz kalanlarda basur görülme olasılığı çok yüksektir. Spor ve hareketli yaşam basuru önlemede hastalara yardımcı olabilir. Sürekli bisiklet kullanma ve oturma basura yol açmaktadır.

Alkol kullanmak: Sigara ve alkol vücudun her bölgesine zarar verdiği gibi makat bölgesinde oluşan basur hastalığına da yol açabilir. Bu nedenle alkolden uzak durmak hastalığa yakalanmaktan bizi kurtarır.

Basuru tetikleyen hastalıklar: kimi hastalıklar basur oluşumuna yardım ederler. Siroz ve bağırsak tümörü bunların başında gelir. Yukarıda sıraladığımız nedenler belli başlı nedenlerdir. Bu nedenler dışında vücudun vereceği tepkiler değişebilir. Makat bölgesini zorlayan sporlar, tuvalete çıkmada yaşanan sorunlar (kabız, ishal), gebelik, genetik etkiler, obezite ve kronik öksürük gibi nedenler hemoroit hastalığı riskini arttırmaktadır.

Basur Neden Olur
Basur Neden Olur

 

 Basur Belirtileri

Hastalığın belirtileri, ilk olarak hastada görülen çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikâyetlerle başlar. Makatta oluşan şişlik ve meydana gelen ağrılarda belirtiler arasında yer alır. Bu belirtiler arasında dışkılama hissi vardır ve özellikle dışkılama sonucu ağrı artar. Belirtiler şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 1.      Kaşıntı: Kaşıntı belirtisi, genellikle iç basurun neden olduğu bir belirtidir, bunun sebebi: rektum içinde şişmiş olan damarlardan bir sıvı sızarak anüs çevresinde yer alan deride tahrişe yol açar. Bu nedenle kaşıntıya sebep olur.
 2.      Rahatsızlık: Tuvalete çıkmanın hemen ardından yine tuvalete çıkma isteği hissetmek diğer belirtidir. Sürekli tuvalete çıkma isteği oluşabilir. Bu rahatsızlığın sebebi ise, şişen damarların kalın bağırsağın son bölüne yani anal kanala baskı yapması sebebiyle oluşur. Basurunuz ne kadar büyük ise rahatsızlık o kadar artar.
 3.      Ağrı: Basur yaygın bir hastalık olmasına rağmen basur ağrıları basur rahatsızlığı olan herkeste görülmeyebilir. Basurun ağrıya sebep olması için, damarların anüs etrafındaki kaslar yüzünden basınç oluşturacak kadar şişmesi gerekir. Ayrıca çok şiddetli ve sürekli ağrılar, basur sebebiyle şişen damarlardaki kan akışının durduğuna (sıkışma nedeniyle) veya azaldığına işaret ediyor olabilir.
 4.  Kanama: basur sebebiyle şişen ve basınca maruz kalan damarlar bu basınca dayanamayabilir. Bu nedenle damarlarda hafif bir zorlanma sonucu kanama görülebilir. Basurun neden olduğu bu kanamalar tuvalet kâğıdında görülebileceği gibi, iç çamaşırında ve dışkının üzerinde de görülebilir.
  Basur
  Basur

 Basur Tedavisi

Gelişen tıp teknolojileri sayesinde basur hastalığı içinde çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bu aşamada öncelikle hastaların yukarıdaki belirtiler sonucunda bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Bunun ardından doktor tanısı koyulup basur çeşidi belirlenir. Basur çeşidine göre hastada tedavi uygulanmaya başlanır. Basur tedavisinde basurun derecesi önemlidir bu derecelere göre tedavi yöntemi değişebilmektedir.

Birincil derecede olan basurlarda genellikle doktorun hastaya verdiği belli tavsiyeler yeterli olmaktadır. Bu derecede hastada gözle görülen meme ve sarkma belirtileri yoktur. Hekimler belli tavsiyelerle hastalığı iyileştirmeye çalışır. Bu tavsiyeler: diyet ve beslenme değişikleri olabilir. Hastanın lifli gıdalar tüketmesi ve düzenli beslenmesi gerekir.

İkincil ve üçüncül derecede basurlarda bir iki cm’lik bir sarkma yani meme görülür. Dört derecede sınıflandırılan basur rahatsızlığında ikincil ve üçüncül derecede basur hastaları için doktorlar ilaç takviyesinde bulunurlar. İlaçlar kesinlikle hekim kontrolü altında kullanılmalı ve reçetesiz ilaç kullanılma malıdır. Bu ilaçlar genellikle krem ve mehlem şeklinde olup makat bölgesine iç ve ya dış şeklinde uygulanmaktadır. Bu kremler ağrıyı ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılırlar. Kimi zaman ilaçlar besin ve vitamin takviyesi olarak ağızdan alınırlar. Bununla beraber kabızlığın sebep olduğu basur rahatsızlıkları için kabızlık giderici ilaçlar verilir ve hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Dördüncü dereceden basur hastalarına ise doktorlar ameliyat tedavisi önermektedir. Dördüncü derecede artık basur ilerlemiştir ve dışarıya sarkan basur memeleri artık içeri girmez. Ameliyat tedavisi öncesinde hekimler hastalarına kısa süreli bir ilaç tedavisi uygulayıp basurun azalıp azalmadığını gözlemlerler. Bu durumun sonucunda bir iyileşme göstermeyen hastalar ameliyat edilir.

Basur Tedavisi
Basur Tedavisi

Günümüzde tıp alanındaki gelişmeler sayesinde ameliyatsız tedavilerde uygulanmaktadır. Bu uygulamanın en büyük avantajı aynı gün içinde hasta işine ve günlük hayatına geri dönebilmektedir. Bu tedaviyi uzman hekimler ve hastanelerde görebilen hastalar bu tedavi yöntemine doktorunun yönlendirmesiyle gider. Müdahale için hastaya sınırlı uyuşturma (lokal anestezi) işlemi uygulanır. Hekim kontrolünde hasta ile beraber karar verilen ameliyatsız hemoroit (basur) yöntemi arınık (steril) şartlarda uygulanır. Bu tedavi süresi ortalama üç ile beş dakika arasında değişmektedir.

Uzun süre tedavi edilmeyen basurun derecesi artar ve tedavi edilmesi zorlaşır. İhmal edilen basur gün geçtikçe tedavi şansını da kaybeder ve tedaviye cevap verme olasılığı düşer.

 

  Basur Nasıl Geçer

Derecelerine göre yapılan tedavi yöntemleriyle basur tedavi edilir. Kullanılan ilaçlar sonucu geçmeyen basur için ameliyat uygun görülür ve ameliyat sonucunda hastalığın iyileşme olasılığı çok yüksektir. Hekim kontrolü ve tıp çalışmalarının yanı sıra basur için evde uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri de vardır. Bu tedavi yöntemlerinin şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bol miktarda su tüketmek basur tedavisinde etkili olacaktır. Özellikle günde 7-8 bardak su tüketmek hastalıktan kurmakta yardımcı olur.
 • Lifli gıdalar tüketimini arttırmak basura neden olan lif eksikliğinden hastaları kurtararak iyileşme yolunda ilerlemenize yardımcı olacaktır. Lif açısından zengin olan meyve ve sebzeleri bolca tüketmek bu konuda yararlı olacaktır. Ayrıca bunların yanında kepek ve kepekli ürünler, kepekli ekmek tercih ederseniz olumlu yönde bir ilerleme kat edebilirsiniz. Bu madde de en önemli husus ise atıştırma ve özellikle fast food tarzı gıdalardan olabildiğince uzak durun hatta onları hayatınızdan çıkarın.
 • Basuru önlemek için kıyafetlerinize de dikkat etmeniz gerekir. Bunun için dar modeller ve terletici giysilerden uzak durmak gerekir. Son zamanların modasında özellikle dar pantolonlar ve taytlar göz önüne gelse de bu dar kıyafetler basur hastalığını tetiklemektedirler.
   Basur Nasıl Geçer
  Basur Nasıl Geçer
 • Gün içerisinde sık sık tuvalete çıkın. Özellikle sabah kalktığınızda ilk yarım saat içerisinde tuvalete gidin. Tuvalete çıkma ihtiyacınızı ertelemeyin.
 • Temizlik sırasında anal bölgeyi tahriş etmemeye çalışın. Genellikle peçete yerine ıslak mendil kullanabilirsiniz.
 • Uzun süre oturmanız gerekiyorsa simit minder kullanın.
 • Ağrıların ve şişliğin arttığı dönemlerde sıcak suya oturma banyosu yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

 

Basur Bitkisel Tedavi

Her hastalıkta olduğu gibi hastaların veya hastalık şüphesi olanların öncelikle bir hekime görülmesi gerekmektedir. Hekim tedavisi ve tavsiyelerinin ardından bitkisel ve alternatif tıbba başvurulur. Bu tedavi yöntemleri de şöyle sıralanabilir:

Buz: Basur tedavisi için buz büyük bir önem taşımaktadır. Buz sayesinde kan damarlarının şişliği azalır ve ağrı kesilir. Buz kolay temin edilmesi ve evde kolaylıkla uygulanabilmesi açısından hastalar için kolay bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamada buz bir torbaya koyularak basurlu bölgeye bastırılır. Bu yöntem günde üç defa yirmişer dakika olarak uygulanabilir.

Aloe vera: Bu bitkisel yöntem hem iç hem de dış hemoroit tedavisi için uygundur. İçerdiği inflamatuar özellikleri ile de tahrişi azaltır.

Limon suyu: Limonda buz gibi kolay temin edilebilen ve kolay uygulanan bir yöntemdir. Evde uygulanan limon tedavisinde kılcal damarlarda ve damar duvarlarında güçlenmeyi sağlar. Bu güçlenme sonrasında hastada bir rahatlama sağlamış olur. Uygulamasında ise bir pamuğa birkaç damla limon sıkılır, pamuk tamamen limonla ıslanınca basurlu bölgeye sürülür. İlk uygulamada hafif bir yanma hissi oluşsa da kısa sürede yanma ve ağrılar geçerek hastalığınızda olumlu bir ilerleme kaydedilecektir.

Badem yağı: Aktar ve eczanelerden temin edilebilen badem yağı da pamukla basurlu bölgeye uygulanır. Badem yağı basurun etkisi olan kaşıntı ve yanma etkisini azaltacaktır.

Zeytinyağı: Dış hemoroit tedavisi için kullanılır. Uygulanması sonucunda şişmiş damarların şişkinliği azalır ve damarların gevşemesini sağlar. Zeytin yağını uygularken her sabah kalktığınızda aç karnınıza bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmeniz size yardımcı olacaktır. Bu sayede iltihaplanma azalır ve boşaltım sisteminde bir rahatlama görülür. Zeytinyağını birlikte uygulayabileceğiniz erik yağının suyu da basur için yararlı olacaktır.

Basur Bitkisel Tedavi
Basur Bitkisel Tedavi

Tam tahıllar: Tam tahıllar zengin lif içeriği sebebiyle basurunuz için çok iyi olacaktır. Zengin lifler sindirim sisteminizi geliştirir ve iyileşmenize yardımcı olur. Bu besinler: yulaf, mısır, arpa, darı ve buğdaydır.

Hama Melis: Yine aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz bu bitki size şifa olabilir. İltihaplı kan damarlarını küçülterek ağrıyı ve sızıyı azaltır.

Elma Sirkesi: Bu çözüm hem dış hem de iç hemoroit tedavisinde kullanılır.  Elma sirkesi şişmiş kan damarları üzerinde olumlu etki gösterir. Aynı zamanda uygulama sonucunda tahrişi de giderici özelliği vardır. Bu yöntem pamukla günde birkaç kez uygulanabilir.

Siyah çay poşetleri: çay içindeki tanik asit basurun meydana getirdiği ağrıları azaltır. Sıcak su içerisinde on dakika bekletilen çay poşeti basurlu bölgeye bastırılarak uygulanır.

Su: hayatımızın temel taşı olan su birçok hastalığa iyi geldiği gibi basurda da etkilidir. Hem iç hem de dış hemoroit için yararlı olan suyu günde sekiz on bardak su içerek iyileştirebilirsiniz.

Bitkisel yöntemler hastalık için olumlu bir ilerleme kaydedebilirken yine de hastalık belirtileri görüldüğünde hekime başvurulmalıdır.  Hekim tanısı sonucunda tedavi hekim kontrolü altında yapılmalıdır. Çünkü vücudunuzun herhangi bir besine alerjisi bulunabilir.

Basur Bitkisel Tedavi
Basur Bitkisel Tedavi

  Basur Patlıcan

Bitkisel yöntemlerin yanında patlıcanla yapılan kürde basur tedavisinde önemli bir ilgi uyandırmıştır. Yapılan bu kür içerisinde on adet patlıcan kullanılmaktadır. Bu patlıcanlar bostan patlıcanlarından seçilmemelidir. Patlıcanların yeşil sapları ayrılarak kürü yapmaya başlanır. Yeşil sapları ayrılan patlıcanlar iyice yıkanarak temizlenir. Her bir patlıcan için tencereye birer bardak su eklenir. On bardak su eklediğiniz tencereyi ocakta kaynatırken içerisinde on adet patlıcanı ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak tencerenin içinde buhar oluşumunu sağlayın. Kaynamadan sonra ocağın altını kısarak yarım saat süreyle tencerenin kaynamasını bekleyin. Ardından ocağı kapatarak tencereyi soğumaya bırakın. Bu aşamada tencerenin kapağını açmamalısınız. Tencere kendiliğinden soğumalıdır. Tencerenin soğuduğundan emin olduktan sonra kapağı açarak patlıcanların saplarını atınız. Tencere içerisinde kaynamış ve soğumuş olan sarı suyu ayrı bir kaba alıp buzdolabında beklemeye alın.

Beş gün boyunca u suyu sabah ve akşam birer bardak olarak için. İçerken aç karnına olmaya özen gösterin. Uygulama sonrasında etkilerini görmeye başlayacaksınız.

Basur Bitkisel Tedavi
Basur Bitkisel Tedavi

Basur Ameliyatı

Hekiminiz ameliyata karar vermişse kendinizi ameliyat için hazırlamanız gerekir. Ameliyat öncesi hekimin önerisiyle verilen ilaçla beraber ishal yöntemiyle bağırsaklar boşaltılarak ameliyata hasta hazırlanır. Ayrıca ameliyat başlamadan en az dört veya beş saat önce yeme işlemi sona ermelidir. Hasta ameliyata aç karnına girmelidir. Ameliyat için belden aşağısı uyuşturularak ameliyata başlanır.

Ameliyat sırasında hemoroitler kesilir. Ve oluşan açıklar dikilir. Bu aşamada ne kadar alanın kesileceğine hekim karar verir. Az alan kesilmesinin ardından hastalık tekrar edebilirken çok alan kesilmesi sonucunda başka hastalıklara da yol açabilir.

Ameliyatın ardından hasta ilk birkaç saati ağrılı geçirse de bu birkaç saat sonrasında ağrı hissetmez. Spinal anestezi sonucunda geçirilen bu üç dört saatlik sürede ayaklarda bir uyuşma hissedilebilir. Ameliyat esnasında lazerle ameliyat yöntemi kullanan hastanelerde vardır.

Basur Ameliyatı
Basur Ameliyatı

Uygulamalar ve kesilecek alan hekimin görüşlerine göre belirlenir. Bununla beraber ameliyat fiyatları bulunan bölgeye ve hastaneye göre değişim göstermektedir.

 

 Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura hekimin önereceği tedaviler ve bitkisel çözümlerin yanı sıra tüketilen yiyeceklerde iyi yönde bir gelişme göstermenize yardımcı olabilir. Bu yiyecekler arasında fast food tarzı atıştırmalıklar, hamburgerler, kızartmalar, cipsler kesinlikle yer almamalıdır. Ayrıca masanızda kırmızıbiber, pul biber, karabiber gibi baharatlar yer almamalıdır. Bu baharatlar ağrılarınızı ve kanamalarınızı arttırabilir. Bunların yanı sıra hardal gibi acı soslar bağırsaklardan tam sindirilemediğinden basur kanamalarını arttırabilir.  Öğünlerinizde lifli gıdalara sıklıkla yer vermelisiniz ayrıca bol su tüketimi ve meyveler size iyi gelecektir.

 Basura İyi Gelen Yiyecekler
Basura İyi Gelen Yiyecekler

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

two × 5 =