Her bebekte gaz oluşur ve hatta bebekler de gaz oluşumunun ve çok gaz çıkarmasına ebeveynler bu duruma çok şaşırırlar. Bebekler de genellikle şu durumlar da gaz meydana gelir : ‘’ Bebeğin geğirmesiyle, karın şişliği ile, kramplar ve ağlayarak da kendisini belirti olarak gösterebilir. Çoğu zaman da şüphelenmeyerek veya korkulacak bir hastalık değildir. Normal olarak günde 14 ile 20 arasın da gaz çıkarmak hem bebekler de hem de yetişkinler de normal karşılanacak bir durumdur. Bu sayı aralığından fazla bebek ya da yetişkin gaz çıkarıyorsa en yakın bir hastaneye gidip doktor tarafından muayene olması gerekmektedir. Çünkü zamanla ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Bebeklerde Gaz Neden Olur
Bebeklerde Gaz Neden Olur

Bebeklerde Gaz Neden Olur?

Bebekler de gaz genellikle hava yutkunmasından ve dışarıdan aldığı besinleri yeterince parçalamayıp hazmedemediğinden mide de gaz oluşmasına sebep olmaktadır. Özellik bebekler gaz çıkarma esnasın da çok ağladıkları ve bu yüzden de çok hava yutkundukları için gazın şiddetini daha artırmakta ve bebeklerde gaz çıkarma biraz daha uzun sürmektedir. Gazın oluşup meydana gelmesin de genellikle dışarıdan alınan besinlerin ( yemek, mama, meyve vb ) gaz oluşumun da birinci etken olmaktadır.

Meyvelerin ve meyve sularının için de ‘’ sorbitol ‘’ denilen şeker alkolü bulunmaktadır.  Bebekler yeterince bu maddeyi parçalayıp hazmedemedikleri için gaz oluşmaktadır. Aynı şekil de baklagil ürünler ( nohut, fasulye,  bulgur, mercimek ve bezelye gibi ) ve sebzeler de ise ( lahana, marol, brokoli, karnabahar, maydanoz vb gibi ) gibi gıdalar da mide gazı tarafından parçalanması ve hazmedilmesi zor olan besinler olduğu için gazı artırmaktadır . Yeterince bağırsak enfeksiyonları gelişmemiş bir bebeğe bu gibi ürünlerden uzak tutulması gerekmektedir. Yoksa bebeğiniz de gaz meydana gelir ve hem kendisi bu durumdan huzursuz olur hem de sizi geceleri sizi rahatsız edip uyumanıza da izin vermez.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır
Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

  • Gazı olan bebeğinizi geğirtmek ve buna yeltenmek gazı çıkarma da en iyi yöntemdir. Tabi farklı pozisyonlar da gazı daha rahat çıkarmak için geğirtme hareketleri vardır:
  • Bebeğinizi omzunuza dik pozisyon da tutarak sırtına da hafif bir şekil de vurmak,
  • Onu yüzükoyun yatırarak sırtını dairesel bir şekil de sıvazlaya bilirisiniz ,
  • Onu oturtarak sırtına hafif bir şekilde vurulabilir.
  • Bebeğinizin gazı daha rahat çıkarabileceği bir başka pozisyon , onu yüzüstü yatırarak sanki bisiklete biniyormuş gibi her iki bacağını o doğrultu da hareket ettirmek gazı çıkarmada en iyi yöntemdir .

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

sixteen + 2 =