Bebeğiniz belli yaş evrelerin de diş çıkarmaktadır. Ve bunu çıkarırken de bazı zorluklara ve belirtilere karşılaşmaktadır. Genellikle sağlıklı bebekler dişlerini ortalama 6 – 7 ay aralığın da çıkarmaktadır. Diş çıkartma bazen 4 – 5 aylık iken bazen de 11 – 12 aylık olarak da diş çıkarabilirler. Bu bebekten bebeğe farklılık gösterir çünkü her bebeğin diş çıkarmada ki gücü aynı değildir. Bu özellik anne ve babasından bebeğe geçen bir özellik olmaktadır. Dişlerin tamamlanması ve hepsinin çıkması yaklaşık olarak 25 – 27 aylık bir süreçte sürmektedir. Bu süreç sonucun da dişlerin tamamı çıkmış olur. Tabi ki bu süre sağlık bir bebek içindir.

Bebeklerde Diş Çıkarma
Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri?

 • Tükürük bezlerinin bolca tükürük üretmesi,
 • Bebeğin uyku düzenin bozulması ve uykusunu tam alamaması,
 • Bebeğin iştahsız olması ve hiçbir şey yememesi,
 • Gelen gidene huzursuzluk çıkarması ve sık sık ağlaması,
 • Bebeklerde Diş Çıkarmaya başlarken ellerini ısırması çünkü diş etinin çok yoğun bir şekilde kaşınması,
 • Ağız çevresin de döküntülerin oluşması ve ağzının yara olması.

Yukarı da saydığımız belirtiler herhangi bir bebekte ortaya çıkarsa bu onun diş çıkarttığının kanıtıdır. Bu belirtilerin farkına varan anne ve babalar için zorlu bir süreç başlamış olmaktadır. Diş çıkartma belirtileri ve diş çıkarırken yaşanan acı bebekten bebeğe değişmektedir. Bebek diş çıkarırken; ishal, yüksek ateş, iştahsızlık, anne ve babaya huzursuzluk çıkarma, kulaklarını çekiştirmesi, parmaklarını ısırması ve kilo almama gibi diş belirtileri yaşanabilir. Yukarı da saydığımız diş belirtileri birkaç gün sonra veya birkaç hafta sonra diş etin de kabarma ve şişme gibi durumların olması ve daha sonra diş ucunun kendisini belli etmesi.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri?
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri?

  Bebeği Diş Çıkartma Dönemini Rahat Geçirebilmesi İçin Ebeveynlere Öneriler?

 • Bebeğinizin çiğneyeceği bir şeyler verin. Bebeklerde Diş Çıkarma da diş eti kaşınmakta olduğu için bebekte hem kaşıntıyı azaltmak için hem de tatmin olmak için ( muz, havuç, salatalık, lastik bir diş halkası vb ) şeyler kaşıntıyı engellemek için verilebilir. Bebeğinize verdiğiniz bu maddeleri nefes borusuna kaçırmaması için mutlaka yanın da bulunmalısınız.
 • Daima bebeğinizin diş etlerini temiz bir bezi soğuk bir suyu batırıp masaj şeklinde ovalayınız.
 • Diş etleri için diş kaşıyıcı plastik maddeler seçtiğiniz zaman bu ürünün boyalı ve kanserojen madde içermemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Bunları yaparken de mutlaka doktor kontrolün de olmasına dikkat edin ve doktorun bulunacağı tavsiyelere de uyulması gerekmektedir.
  diş çıkarma belirtileri
  diş çıkarma belirtileri

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

2 + 14 =