Öncelikle pişiğin ne olduğunu ve pişiğin tanımı yapalım : ‘’ Doğumdan başlayıp 1,5 – 2 yaşına kadar altı pislenen bebeğin değiştirilmesinde ve bez bölgesin de kızarıkların oluşması kaçınılmazdır. Kendisini pisleyen bebek sıkça değiştirildiğinden bez bölgesinde ki cildin tahriş olmasından dolayı ve pislenen bölgeye rahatsız edici ve zarar verici maddeler ile temas edilmesinden dolayı cilt şişer ve pişiği meydana getirir. Bez bölgesin de oluşan pişiğin tıp dilinde ki adı ‘’ irritasyona bağlı kontak dermatit’ tir ‘’ , yani bez bölgesini tahriş edici etkene tepki olarak gelişen ve cilde temas ile oluşan cilt iltihabıdır . Yapılan tanımdan da anlaşılacağı gibi bez bölgesi pislenen bezi değiştirmek için zararlı maddeler ile temas edilmesi sonucu cilde pişiğin oluşması kaçınılmazdır. Bez bölgesin cilt daima bebeğin pisliğiyle ( idrar ve kaka ) temas etmekte, günün büyük bir kısmında da bez nemli kalmaktadır. Bez bölgesinin hava ile olan teması az olduğundan ve bebek bezinin de cilde temas edilmesi sonucun da Bebeklerde Pişik yapmaktadır.

Bebeklerde Pişik
Bebeklerde Pişik

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Zararlı maddelerle temas edildiğinden cilt de oluşan kızarıklar ( yani pişik ) cilt de inceleşir, cildin üzerin de belli başlı çatlaklar oluşturur ve vücut yapısını ve şeklini bozmuş olur. Pişik yüzünden ciltte kabalık ve bazen de cilt iltihabı şeklinde rahatsızlık da Bebeklerde Pişikdir.  Belli başlı nedenlerden dolayı bozulan cildin yapısına bakteriler ve mantarlar da bulaşarak cildin daha da iltihaplanmasına ve mikrop kapmasına zemin hazırlamış olur. Uzmanlarca pişik demek bez bölgesinde ki cildin kolay bir şekil de iltihaplanması demektir. Bebeğin bakımından sorumlu olan annenin ya da bebek bakıcısının öncelik pişik olan bez bölgesine hafif bir şekil de müdahale de bulunmalı ve bez bölgesine gerek müdahaleleri de yapması gerekmektedir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?
Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Neden Oluşur?

  • Bebeğin cildi hassas ise yani hemencecik alerji oluyorsa cilt iltihabına yakalanma olasılığı da büyük oran da artmaktadır.
  • Bebekte yoğun bir şekil de iltihap varsa pişiğe yakalanma olasılığı da yüksektir demektir ve eğer bu iltihap idrarın da ise olasılık artmaktadır.
  • Bebekte ishal ve kabızlık oluyorsa ve bebeğin sindirim sisteminde de yoğun bir iltihaplanma mevcut ise pişiğe yakalanma da yüksektir demektir.
  • Bebeğin bez bölgesinde ki cildin de iltihapların ve mantarların çoğaldı bir durum var ise pişiğin de ortaya çıkacağı demektir.
  • Bebeği hassas bir cildi var ise ve alerjiye de çabuk yakalana biliyorsa mutlaka bir hekime ya da uzman bir doktora götürerek müdahale de bulunması gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

three × four =