Özellik ağır işler de çalışan kişiler de sık rastlanan fıtık vücudumuzun farklı yerlerin de kendisini gösterir. Bel fıtığı özellikle yetişkin bireyler de % 85 ‘i hayatlarının bazı evrelerin de en az bir kere olmak üzere bel bölgesinde ki ağrıdan rahatsızlık duymaktadır. Genellikle bel fıtığı 55 – 60 yaş aralığında ki yetişkin kişiler de sıkça görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabiliyor. Yani başta bel fıtığı olmak üzere diğer hastalıkları da belli bir yaş aralığına sokmamak gerekir çünkü bazen de sınırı koyulan yaştan önce de çıkabilir. Bel fıtığı hastalığının genellikle görüldüğü bir topluluktan ziyade, bel fıtığına yol açabilecek ya da bel fıtığını etkileyecek önemli faktörlerden bahsetmek gerekir.

Bel Fıtığı
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Neden Olur?

Obezite: Sağlıksız beslenmeden dolayı aşırı kilo alımı bel fıtığına yol açmaktadır. Çünkü vücudumuzun brüt ağılığını omurgalarımız taşıyıp üstlenmektedir. Omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür kalkan görevini yapan bu görevi yapan disklerin aşırı yüklenmesinden dolayı, disklerin yer kaydırmasına ve deforme olmasına uğrayarak şekil bozukluğuna neden olur. Bel Fıtığı Neden Olur? Omurganın bu aşırı baskıdan dolayı normal şeklini kaybederek  dışarıya doğru kabaran, fıtıklaşan disk, aşırı baskı yaptığı sinirin fonksiyonlarını etkileyerek değişik belirti ve bulgulara neden olan fıtık hastalığından korunmak gerekir. Özellikle de vücudun merkezine doğru aşırı yüklenmesinden dolayı öne doğru yer değiştirmesi omurga da fıtığa sebep olmaktadır. İşte bu yüzden uzmanlar özellikle ağır yük taşıma konusun da insanların tedbirli olması gerekir.

Bel Fıtığı Neden Olur?
Bel Fıtığı Neden Olur?

Hareketsizlik: Vücudumuza yüklediğiniz yükleri sadece omurga taşımamaktadır. Sırt bölgesin de omurganın uzunca uzamasın da tüm boyun, sırt ve bel kasları ve karın kasların da fonksiyonu çok önemlidir. Hareket etmeden yaşayan bir kişi, düzenli egzersiz yapmayan veya yapamayan bir kişinin kasları yeterince güçlü olmadığından, kasaların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine yük getirir. Bu yük disklerin üzerine binerek zorlanmasından dolayı bel fıtığı meydana gelir.

Sigara içme: Sigaranın zararından dolayı disk dejenerasyonunu artırdığını, iyileşmeyi yavaşlattığı birçok yayında bildirilmiştir.

Bel Fıtığı ameliyatı
Bel Fıtığı ameliyatı

Günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmeme: günlük hayatında farkında olmadan veya farkında olarak ağır yük kaldırma, nesneleri itme, nesneleri çekme gibi yaptığımız tüm hareketler de omurga fizyolojisine uygun davranılmalıdır. Belin alt tarafında kalan yükleri aldığımız zaman kesinlikle dizler kırılarak çömelip yük alınmalı aksi takdirde omurgaya zarar veririz. Günlük çalışma sırasında masa başında otururken kesinlikle eğri büğrü oturulmamalı tam dik pozisyonda oturulmalıdır ve sandalye bel girintisini destekleyecek biçimde seçilmelidir. Uzanmış vasiyetteyken kalkacağımız zaman hemen kalkmamalı sağa veya sola dönülerek kalkılmalıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

seventeen + one =