İnsanlar da fazla rastlanamayan bir hastalık olan Brusella genellik süt ve süt ürünlerden bulaşan bir hastalık olmaktadır. Bu süt ve süt ürünlerini daha tam olmadan yenildiği vakit bu hastalığa yakalanma ihtimali de artmaktadır. Brusella hastalığı halk arasın da ‘’ Yavru atma, malta humması ya da dalgalı humma diye bilinen hastalığı bir bakteri neden olmaktadır. Belli nedenlerden dolayı kapılan brucella ( yavru atma ) bakterisi insan, sığır, inek, koyun, keçi ve domuzlar da yavru atma, kısır yapma ve meme kanseri gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Brusella Hastalığı mikrobu, hastalıklı hayvanların dışkılarından, sütün, etinden ve atık yavruağızları ile çevreye bu yollar ile bulaşan mikroplarla sağlıklı bir insan kolay bir şekilde hastalığa yakalanmaktadır. Özellikle köy işlerin de bayanların inekten sütü sağmak için veya ağırı temizlemek için ağıra girer ve bu hastalığa yakalanmış hayvandan ağız, temas, göz yolu ile hayvanların çiftleşme sonu veya inekten süt sağım sırasın da yapılan basit bir hatadan dolayı bu virüse yakalanma riski büyük oran da artmaktadır.

brusella nedir
brusella nedir

Brusella bakterisini taşıyan hastalıklı hayvan doğum yapacağı sırasın da yavrularını doğurur iken doğum esnasın da atık yavruağızları ve doğumdan gelen su ile bu hastalık virüsünü çevreye de böylelikle bulaştırmış olurlar. Bu mikrobu taşıyan hastalıklı hayvanlar hemen hemen 1 ay sonra bu virüsü süt vererek dışarı çıkartmaktadır. Ve insan da bu sütü içerek ona da bulaşmış olur. Brusella hastalığın da genellikle hastalığa yakalanmış hayvanlar da tedavi yöntemine başvurulmaz hayvan öylece bırakılır.

Özellikle Brusella Hastalığı ( yavru atma ) hastalığı hastalığa yakalanmış hayvanların eti, sütü ve süt ürünleri ile insanlara kolay bir şekilde bulaşmış olmaktadır. Brucella virüsü özellikle hastalıklı keçi hayvanından geçer Ve keçinin kaynatılmamış sütünden ve yolla yapılmış süt ürünlerinden insanlara kolay bir yolla bulaşmış olur.

brusella belirtileri
brusella belirtileri

Brusella Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Öncelikle çok yüksek olmayan bir ateş ile belirtisini gösterir, eğer erken tedavi edilmez ise ateşin şiddeti artmakta olur.
  • Zaman zaman kişiyi az da olsa bir titreme tutar.
  • Geceleri terleyerek ateşin derecesini düşürebiliriz, gece terlemeleri bu hastalık sürecin de çok önemlidir.
  • Bu mikrona yakalanmış kişiler de bir halsizlik olması, çabucak yorulması ve aşırı bir şekil de terlemesi,
  • İştahsızlık ve bir şey yememe hissi bu hastalık için diğer belirtiler olmaktadır.

Bu belirtilerinden birkaçına bile yakalanmış iseniz hemen bir doktora görünmeniz gerekecektir.

brusella tedavisi
brusella tedavisi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

5 − 2 =