Erken çocukluk yıllarınız da belirti gösteren dikkat eksikliği ( hiperaktivite bozukluğu ) çağımızın en sık görülen hastalıklarındandır. Bu yaşta ki çocuklar da dikkat eksikliği akranlarına ( yani yaşıtlarına göre ) çok daha kısa olup sürmektedir. Yani herhangi bir olaya dikkatini tam olarak verememe ve duruma adapte olamama gibi sıkıntıları da kişi de belirti olarak çıkmaktadır. Ev ve okul ortamların da ya da herhangi bir ortam da dikkatlerini tam olarak verememe ve önemli – önemsiz duyumları da ayırt etmekte zorlanırlar. Mesela örnek vermek gerekirse derste ders dinlerken bir taraftan caddeden gelen araba seslerine veya sınıfta herhangi bir basit sese bile dikkatini çabuk dağıta bilmekte ve ayrıca aynı şekilde bir taraftan öğretmeni dinlemekte bir taraftan tahtada ki resimlere bakmakta gibi çok basit bir durum da hemen dikkatini kaybederek dikkatini odaklanamamaktadır.

Dikkat Eksikliği nedir
Dikkat Eksikliği nedir

Dikkat eksikliği çeken çocuklar yaşıtlarına göre çok hareketlidirler ve yerlerin de hiç durmazlar. Mesela elleri dursa ayakları durmaz, ayakları dursa elleri durmaz misali. Uzun süre aynı yer de kalamazlar yani bir yer de sabit kalmak onlara işkence verir ve çok konuşmaları ile de dikkat çekmektedirler. Davranışlarını dikkat altına alamazlar ve organize edemezler ve herhangi bir iş için de planlama da yapmamaktalar. Özellikle sonunu düşünmeyen eylemler yapmaktalar ve bunun da sonucuna katlanırlar. Gelebilecek herhangi bir olayı kestiremezler ve küçük çaplı olaylara maruz kalırlar.

Dikkat Eksikliği nedir
Dikkat Eksikliği nedir

Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yapmakta oldukları herhangi bir işte dikkatini verememe ya da oyun gibi basit bir şeye bile odaklanamama gibi sorunlar yaşamaları,
 • Dışarıdan gelebilecek herhangi bir uyarının kişinin dikkatini kolayca dağıtması,
 • Dikkat eksikliğinden kaynaklanan basit hataların yapılması,
 • Herhangi bir işe başlanıyorsa o işi yarım bırakma,
 • Kendisiyle bir konu hakkında konuşan biri ile sanki onu dinlemiyormuş gibi bir duygu hissettirmesi,
 • Öğretmenin vermiş olduğu ev ödevi ya da herhangi bir sorumlulukta kaçınmak gibi hal ve hareketler de bulunması,
 • Özel bir gün yapılacak etkinlikler için ona emanet edilen eşyaları kaybetmesi veya sahip çıkamaması,
 • Günlük işler de bile unutkanlık yaşaması ve sorumluluk aldığı işi yapmaması,
  Dikkat Eksikliğinin Belirtileri
  Dikkat Eksikliğinin Belirtileri

Gibi belirtiler herhangi birin de bulunuyorsa o kişi de dikkat eksikliği boy göstermekte ve hemen de tedavi edilmektedir. Dikkat eksikliği ( hiperaktivite bozukluğu ) 6 – 7 yaşından önce başlamış olması lazım ve okul veya ev ortamın da 3 kes görülmesi, dikkat eksikliğin sürerlilik gösterilmesi ve devam etmesi gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

seven + 19 =