İnsan da dil iltihaplanması, tıbbi adıyla glossit adı verilen dil iltihaplanması dilin farklı bölümlerin de belli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve ağzın tamamın da etkili olan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır dil iltihaplanması. Dil İltihabı Nedir? genellikle nohut büyüklüğün de beyazımsı bir şekil de olan uçunda da iltihap bulunan bir iltihaplanmadır dil iltihabı.

Dil İltihaplanmasının (Glossit) Belirtileri Nelerdir?

Belli sebeplerden dolayı ortaya çıkan dil iltihabı şu belirtiler yüzünden ortaya çıkmaktadır:

  • Zamanla dil de kızarmaların meydana gelir,
  • Dil de pullanmaların yavaşça kendisini belli etmesi,
  • Dilin tamamın da beyazlanmalar olur, bu onun iltihaplanmasının ve tedavi edilmesinin belirtisi demektir.
  • Yoğun iltihaplarından dolayı dil de yanmaların olması,
  • Konuşma gibi basit şeylere yeltendiğimiz de yani dilimizi hareket ettirdiğimiz de zorluk çekilmesi,
  • Başta dilin etrafın da ve daha sonra ağız çevresin de ülserleşmenin görülmesi,
  • Dilin çevresin de kabarcıkların oluşması gibi belirtiler hasta olan kişi de belirtilir.
Dil İltihabı nedir
Dil İltihabı nedir

Yukarı da dil iltihaplanmasının belirtilerinden bahsettiğimiz için, eğer bu belirtilerden birkaçı bile siz de görülüyorsa dil iltihabına yakalanmış demektir. Hepsinin gözükmesine gerek yoktur.

Dil İltihabının (Glossis) Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hastalığın nasıl meydana geldiğini ve bu hastalık için ne gibi önlemler alınması gerektiğini bu işin ehli olan doktorlar sayesinden öğrenebilirsiniz. Çünkü böyle yapıldığı vakit tedavi için uygun zaman belirlenmiş olur ve hemen de tedaviye başlanılır. Hastalığın teşhisi konulduğu vakit hemen tedaviye başlanmalı tedavi için gerekli önlem ve tedbirleri almak gerekir. Genellikle uzmanlar basit bir yöntem olan gün de en az iki kez dişlerin düzenli bir şekil de fırçalanması gerektiğini söylemek de ve bu hastalığın tedavisi için de çok önemlidir.

dil iltihabı nasıl geçer
dil iltihabı nasıl geçer

Bir bardak suya bir kaşık tuz ekleyip iyice karıştırın ve her gün olmak üzere ağzınız da gargara yapın böyle yapıldığı vakit ağız ve dil çevreniz temizlenmiş olur. Böyle yapıldığı vakit ağız çevresinde ki bakterileri öldürmüş oluruz. Kesinlikle sigara içmekten ve alkol barındıran içeceklerden mutlaka uzak durulmalı ve dişimizde de çürük olan bir diş varsa hemencecik çekilmesi gerekir yoksa dil iltihaplanmasına neden olur. Özellikle ağza ve dile azami derece de zarar veren sigara ve alkol kullanımı dilin yoğun bir şekil de iltihap tutmasına ve başta ağza sonra da dile büyük zararlar verecek boyuta gelir. Baharatlı yiyeceklerden de ve gazlı içeceklerden de ( kola, gazoz, soda vb. ) uzak durmak gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

9 + fifteen =