Mevsim değişiklikleri, kozmetiklerde bulunan kimyasallar, vücudun susuz kalması, alerji, çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçlar, vitamin eksikliği ve burun tıkanıklığı gibi birçok nedenle dudak çatlaması oluşabilir. Çeşitli nedenlerle kuruyan dudaklar insana rahatsızlık verir ve kişiler bu rahatsızlık hissini gidermek için dudaklarını sık sık yalayarak ıslatma ihtiyacı hisseder. Bu da derinin daha fazla tahriş olmasına ve daha derin çatlakların oluşmasına sebep olur. Oluşan çatlakların derinliğine göre dudaklarda kanamalar ve estetik açıdan rahatsız edici görüntüler meydana gelir.
 Günlük hayatta sık rastlanan dudakta çatlama oluşumuna alacağımız bazı tedbirlerle engel olabiliriz. Dudaklarımızda oluşan çatlaklar için evde uygulayabileceğimiz doğal bakım yöntemleri ile hızlı bir iyileşme sağlanabilir.
Dudak Çatlaması Nasıl Geçer
Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

    

Dudak çatlaması oluşmadan alınması gereken tedbirler

Bol su tüketimi: vücudumuzun susuz kalması cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur dudaklar vücudumuzun en hassas bölgelerindendir ve vücut susuz kaldığında ilk kuryan bölge olması nedeniyle derin çatlaklar oluşabilir bunu engellemenin en iyi yolu bol su tüketimidir.

Ani hava değişiminden koruma: Dudaklar ısı değişikliğinden çabuk etkilenir  Güneşli, Rüzgârlı ve Ayaz havalar da tedbir almalı dışarıya çıkmadan yarım saat önce nemlendirici etkisi bulunan krem ya da dudak bal mı kullanılmalıdır ancak dışarıda ya da çıkmadan hemen önce sürülen nemlendirici ve kremler dudaklar tarafından hemen emilemez ve havayla temas etmesi sonucunda dudaklardaki çatlakları artırabilir bu durum göz önünde bulundurulmalı ve nemlendiriciler dışarıya çıkmadan yarım saat önce kullanılmalıdır.
Vitamin takviyeleri: Dudak çatlamalarının en önemli sebeplerinden birde vitamin eksikliğidir özellikle Demir ve b12 vitamin eksikliğinde görülen dudak kenarlarında ayrılma çatlama gibi oluşumları düzenli yaptırılan kan tahlilleri ve doktorun vereceği tamamlayıcı ilaçlar ile engel olunabilir. Ayrıca c vitamini içeren meyve ve sebze tüketimi sayesinde vücudumuza giren c vitamini cildin esnekliğini ve nem oranının artırmasına yardımcı olarak dudak çatlaklığına karşı koruyucu bir etki sağlar.
Ev ortamının nemli olmasını sağlama: Ev ortamında ideal nem oranın yüzde altmış olması gerekmektedir. Kış aylarında evlerimizde kullandığımız ısıtıcılar odada bulunan nem oranını azaltır nem oranını artırmak için kalorifer peteklerine takılan su kaplarından alarak evinizin nem oranı sağlıklı ölçülere getirebilir ve dudaklarınızda oluşabilecek çatlaklara engel olabilirsiniz.
Alerjik etmenlerden koruma: bazı kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar hassas olan dudak derisinin kurmasına sebep olur. Bu nedenle dudaklarda kullanacağınız ruj, bal ve nemlendiricilerin vücuda zararlı kimyasallar içermemesine  dikkat edilerek  daha doğal içerikli kozmetik ürünlerin tercih edilmesi dudaklarda oluşabilecek hassasiyeti azaltır.

           

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer
Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Çatlayan dudaklar için neler yapılabilir

Dudaklarda oluşan çatlaklar için evde uygulayabileceğiniz bazı basit tedavi yöntemleri şunlardır

Bal: Dudakların ihtiyaç duyduğu nemi tamamlar ve doğal antiseptik bir ürün olarak dudak çatlaklarının kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Çatlayan dudaklarınıza günde iki üç defa süreceğiniz bal çatlakların size verdiği gerginlik ve rahatsızlık hissini de önemli ölçü de azaltır.

Zeytinyağı: zeytinyağı içinde barındırdığı e vitamini sayesinde dudaklarda oluşan çatlakların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve yeni çatlakların oluşumunu engeller.
Balmumu: Dudaklarda oluşan derin ve uzun süre iyileşmeyen çatlaklar için: Balmumu benmari usulü eritilir, içine saf zeytinyağı eklenir çırpılarak yoğunlaşması sağlanır içine bir tatlı kaşığı çırpılmış yumurta akı eklenir. Ve buzdolabında saklanır. Bu merhem günde birkaç defa dudaklara sürülür. Yanık tedavilerinde de uygulanan ve hücre yenilenmesini sağlayan bu merhemi iyileşmeyen ve sürekli tekrarlayan dudak çatlaklarında koruyucu ve onarıcı bir tedavi olarak uygulanabilir.
Dudak Çatlaması
Dudak Çatlaması

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

thirteen + six =