Hamile kalan anne adaylarının en çok korktukları bir durumdur düşük (Abartos) . Hamileliğin 19. haftasından önce veya sonra ya da bebeğin fetal ağırlığının 500 gr altın da hamileliğin ( yani gebeliğin ) sonlanmasına düşük (Abartos) denir. Bu durumun anne de kendiliğinden meydana geldiğinden spontan düşük adını alır.  Doğum yapacak anne de spontan düşük klinik olarak uzmanlar tarafından görülen bu olay yaklaşık olarak % 20 – 25 civarın da görülür. Genel bir şey diyecek olursak her gebe anne adayının 3 veya 4 gebelikte böyle bir durumla karşılaşılmaktadır. Yani çok ciddi bir durum olmakla beraber gebe kalan annenin de dikkat etmesi gerekir ve doktor muayenesi altında da olması anne için fayda sağlayacaktır.

Düşük Nedir
Düşük Nedir

Düşük Belirtileri Nelerdir?

  • Düşüğün ( yani Abartosun ) gebe olan anne de ilk belirtisi vajinal kanamadır.
  • Vajinal bölgede meydana gelen kanamanın gebe olan kişide kişiye ya birkaç damla şeklin de ya da aşırı kanamaya kadar değişebilir.
  • Vajinal bölgesin de kanama aniden başlayacağı gibi kanamadan önce anneden kahverengi bir sıvının akması meydana gelir.
  • Başka bir belirtisi de ise şöyledir: Kasıklar da kramp tarzı ya da adet sancısı diye belirttiğimiz bir başka ağrı da meydana gelmiş olur.
  • Vajinal bölgesin de gelen kanama ile de pıhtı ya da parçacıklar da düşme ihtimali vardı. O yüzden annenin her ihtimale karşı hazırlık olması gerekmekte ve bu konuda tedbirli olması ayrı yeten gerekmektedir.
  • Vajinal bölgesin de kanama ile düşen bu parça veya pıhtı ameliyat sırasın da annenin yanın da taşıması gerekir çünkü faydası olacağından doktorlar özellikle vurgu yapıyorlar.
  • Eğer gebe kalan anneden vajinal bölgeden kanama olmuyorsa bir damla kanama bile olmuyorsa bebeğin canlılığını yitirmesinden korkuluyor. Bu olaya da misserd Abosur adı doktorlar tarafından verilmektedir.
Düşük Nedenleri
Düşük Nedenleri

Düşük Nedenleri?

Sağlıklı ve güçlü bir döllenmeden sonra anne rahmin de meydana gelen hormonal ve güçlü bir bağışıklık sistemi ile anne rahmin de döllenen zigot (bebek) aslın da hamileliğin ve bu süreçte geçen zahmetin ne kadar güçlü ve yorucu bir şey olduğunun farkına varılır.  Düşük (abortus) olayı bir anne ve baba için ne kadar üzücü ve hayal kırıklığı bir olay olsa bile gelecek sağlıklı ve güçlü nesiller için büyük bir avantajdır. Bu yüzden gebe kalan anne adaylarının bu durumdan çok üzülmemesi gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

20 − 13 =