Menopoz Nedir?

Öncelikle erken menopozdan bahset gerekirse; Herhangi bir kadın da adet kanamalarının 35 ve 40 yaş aralığından önce tamamen kesilmesine erken menopoz denir. Yani herhangi bir kadın bu yaş aralığından önce de belli sebeplerden dolayı erken menopoza girebiliyor demek ki. Toplum arasın da erken menopoz çok kişi de sıkça görüldüğü iddia edilse bile böyle bir tanın yanlış olduğu ve yanlış bir algı oluşturulduğu farkına varılmalıdır. Ülkemiz de menopoza girme yaşı 45 yaş olarak bilinmekte eğer 35 – 50 yaş aralığın da ki olguları girildiğin de buna erken menopoza girdiği teşhisi koymak doğru bir teşhis değildir. Halk arasın da erken menopozun yarattığı izlenim ise şöyledir; kadınların hamile kalma yaşlarının sosyal, mesleki ve başka nedenlerle hamile kalma eğilimlerini geciktirmiş olmaktadırlar.

Menopoz Nedir?
Menopoz Nedir?

 Bayanlar En Erken Kaç Yaşın da Menopoza Girerler?

Yazdığımız başlıktan da anlaşılacağı gibi herhangi bir bayanın da erken kanamanın başlamış ve düzenli hala de gelmesi gerekiyor ve bu yaş da 13 ‘ün de başlıyor. Belli sebeplerden dolayı bayan da 17 – 18 yaş aralığın da da erken menopoza girdiğine doktorlar ve uzmanlar rastlaya biliyor. Demek ki bu yaş aralığın da ve belli çevresel ve kalıtsal etkenler yüzünden erken menopoza girme ihtimali vardır.

 Bayanlar En Erken Kaç Yaşın da Menopoza Girerler?
Bayanlar En Erken Kaç Yaşın da Menopoza Girerler?

Erken Menopoz Belirtileri

Herhangi bir bayanın erken yaşta belli sebeplerden dolayı menopoza girmesi öncelikle adet döngüleri arasın da kısılmaların olması, daha sonra aralarının uzaması ve en son da kanamanın belli sebeplerden dolayı durması ve vajina bölgesinden akmaması. Kadınlar da adet kanamasının aniden durması ve akmaması erken menopoz teşhisi konulması doğru bir teşhis olmamaktadır. Erken menopoz belirtileri giren bayanlar da kişi de sıcak basmasından dolayı hararetin yükselmesi ve çarpıntının da olması erken menopoz belirtileri bu nedenlerden dolayı da bulunmayabilir. İlk belirtiler ile menopozun tamamen ortaya çıkması arasın da geçen süre çok değişkenlik göstermekte ve farklı olmaktadır.

Erken Menopoz Belirtileri
Erken Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri

Bazen de erken menopoza yakalanan kişiler bazen de bilinmeyen bir sebepten dolayı erken menopoz kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Son yıllar da yapılan araştırmalar da DHEA  adı verilen ve anti – aging (yaşlanmayı  geciktirici veya geri döndürücü  olarak da tercüme edilebilir) bu ilaçla tedavi yöntemi erken menopoz olgularını geri döndürebilmektedir. Erken menopoza yakalanan için yapılan en etkili tedavi yöntemi kadının erken yaşta olmasıdır. Mesela 35 yaşı altındaki bayanlar da uygulanan erken menopoz tedavisi için en ideal yaş olmakta ve kişinin iyileşmesi için de en iyi yaş ortalamasıdır.

Menopoz Belirtileri
Menopoz Belirtileri

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

nine − 8 =