Evde peeling yapımı çok kolay ve basittir. İstediğiniz zaman çok küçük bir malzeme kadrosuyla harika peelingler yapabilmeniz mümkündür. Önemli olan hangi malzemeleri ve kaç ölçüsünde kullanacağınızı bilmenizdir. Gerisi oluşan karışımı uygulamak ve sonuç beklemektir. Eğer kuvvetli ve etkili peeling tarifleri bulabilirsek gerçekten istediğinizden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Burada önemli olan uzaman bir doktordan denenmiş ve olumlu sonuç alınmış peeling tarifi alıp nasıl hazırlanıp, uygulandığını öğrenebilmenizdir. İşte bu yazımızda ünlü kişilerin ve alanında uzman doktorların peeling tariflerini hazırlanışıyla beraber sizlere sunacağız.

Evde Peeling Nasıl Yapılır
Evde Peeling Nasıl Yapılır

Peeling

İnsan derisi yani cildi bilimsel olarak 3 katmandan oluştuğu biliniyor. En dış katman, orta kısım ve alt tabaka olarak nitelendirebiliriz. En dışarıda bulunan katmana bilimsel dilde Epidermis denmektedir. Epidermis belirli zamanlarda yeni hücre oluşumu ve kendini canlandırmak için yenilenmektedir. Vücudunuz her yeri epidermis yani dış katman ile kaplıdır. Dışarıda olan deri kısımlarına epidermis denir. Epidermisin 1 kere yinlenmesi tüm vücudunuzun yenilenmesi demek. Epidermisin yenilendiği zamanlarda vücudunuzda canlanma görebilirsiniz. Cildinizde ferahlama ve canlılık hissi duyarsınız. Epidermisin kendini yenilemesi demek vücudunuzda bulunan ölü hücrelerin vücut dışına atılması ve yerine yeni taze hücrelerin oluşmasıdır. Genelde bu işlemi gözlemleyemeyiz. Çünkü vücut olduğu gibi eski hücreleri döküyor yerine yenisi çıkıyor. Hissedebileceğiniz ve gözle görebileceğiniz bir işlem değil. Birde aniden bu işlem olmuyor belirli bir süreç içerisinde yavaşça oluyor. Ancak bazen denizde yüzüp güneşte güneşlendiğiniz zaman, herhangi bir yanık durumunda ve deride tahriş zamanlarında bozulmuş deri tabaksının gidip yerine taze ve sağlıklı tabakanın geldiğini görebilirsiniz. Buda bariz yaralarda görülüp incelenebilir.

Gündelik hayatta daha önce gördüğümüz fiziken kötü görünen, yüz hatlarındaki kötüleşmelerinin olduğu bildiğiniz kişiler illaki vardır. Gözünüze çarpan yada değişime uğradıktan sonra çarpan olabilir :) Genelde yüz hatlarında olan değişimlerin ve iyileşmelerin temel sebebi peelinglerdir. Peelingler genelde kimyasal ve doğal ( evde ) peeling olmak üzere 2 grupta incelenir. Tabiki bizim tavsiyemiz her zaman için doğal ve etkili olanıdır. Unutmayın doğal maskeyi ne kadar çok uygularsanız uygulayın zararı olmaz. Bazen nadiren bir zarar görülsede iyileşme süreci kolay ve hızlı olur. Ancak kimyasal peelingler sık kullanımda yada bilinçsiz kullanım sonucu yüzde ciddi sorunlara yol açabilir. Şimdi konunun devamı ve önemli detayları için okumaya devam ediniz.

Peeling
Peeling

Peeling deriye biraz daha hızlı ol acele et artık bekleyemiyorum. Derimin yenilenmesini istiyorum. Biraz hızlı olur musun lütfen. Güzelleşmek ve daha canlı hücrelere sahip olmak istiyorum demektir. 

Cildinizde bu isteğe cevap verebilmek için sizden peeling yapmanızı talep ediyor. Peeling yapılınca cilt daha hızlı yenileme yapıyor. Peelingde ölü hücrelerin dökülmesini beklemeden kendinizin alması demektir. Bu sayede cildiniz daha bebeksi ve temiz bir görünüme sahip olacaktır. Hazır peeling ürünleri bulunmakta ve bu peelingler bazen biraz tuzlu olabiliyor. Herkesin bütçesi yetmeye biliyor. Ya da aranızda her zaman doğallıktan yana olup kendi peelingini kendisi yapmak isteyenler olabilir. Hiç sıkıntı etmenize gerek yok. Sitemizde isteyeceğinizden daha fazla ve tüm sorunlarınıza yanıt verecek peelingler bulunuyor.

Vereceğimiz doğal peeling tarifleri doğrultusunda hem cildinize hazır satılan kimyasalları sürmemiş olacaksınız hem de bu tür ürünlere vereceğiniz ücretiniz cebinizde kalmış olur. Belli mi olur belki peelingten sonra yemeğe çıkarsın :) Biriktirdiğiniz birkaç peeling parasıyla yemek yemiş olursunuz. Tabi hesabı siz öderseniz :

Doğal Tariflerle Peeling Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • peeling tarifleri
  peeling tarifleri

  Peeling yapılacak bölgede veya yakınında yara, sivilce, kızarıklık var ise kesinlikle o bölgeye uygulama yapamayınız. Yaptığınız zaman o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olursunuz. Biliyorsunuz ki enfeksiyon sevilmeyen bir hastalık türüdür. Biraz zamanınız varsa bekleyin yaralarınız ve sivilceleriniz geçsin sonrasında peeling yapın bu daha sağlıklı olacaktır.

 • Peeling uygulaması öncesinde uygulamanın yapılacağı bölgede bulunan makyaj ve kimyasal maddelerin tümünü iyice su silip temiz bir havlu ile durulamanız gereklidir. Unutmayın peeling öncesinde bölgenin yani temizlenmiş ve sağlıklı olması gereklidir.
 • Gözler insan vücuduna verilmiş en mucizevi organdır. Bize karşılıksız bir şekilde verilen bu organı sağlımız boyunca muhafaza etmemiz gereklidir. Bu yüzden peeling uygulaması yaparken göz ve göz çevresine sürmemeye özen gösterilmelidir. Göz dahil göz çevresine kesinlikle bu tür uygulama yapmıyorsunuz. Eğer uygulama sırasında göze sıçrama vs. olursa hiç beklemeden bol temiz su ile yıkayınız.
 • Doğal Tariflerle Peeling Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!
  Doğal Tariflerle Peeling Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  Peeling işlemi sadece 1 kerede sonuç verecek bir uygulama değildir. Her konuda olduğu gibi bunu da düzenli olarak yapmanız önemlidir. Düzenli uygulamalarda aksatmadan yapılan uygulamalarda daha net sonuçlar alabilirsiniz. Tarifte verilen süre neyse ona göre uygulama yapınız. Tarifler haftada 1 yada 2 kez uygulanır. Fazla uygulama yapayım daha güzel olayım diye bir şey düşünmeyin. Her peelingin fazlası zarardır. Fazla uygulama ciddi sorunlara yol açabilir. Belirtilen süreler en uygun zamanlardır. Ona göre uygulamanız hem sorun oluşturmayacaktır hem de daha etkili sonuçlar verecektir.

 • Bazı hassas ciltlerin peelinge alerjileri olabilir. Bu yüzden uygulamayı direk olarak bölgeye uygulamadan önce bileğinizde ufak bir deneme yapınız. Bilekte kızarma ve sivilce gibi oluşumlar baş göstermiyorsa sorun yok demektir. Direk olarak yüz bölgesine uygulamaya geçebilirsiniz.

Doğal Tariflerle Peeling Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler çok önemlidir ve peelingi yapmadan önce mutlaka yazılanların hepsini okumaya özen gösteriniz.

Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi

Peelingimizin isminden de anlayacağınız gibi peelingin yapılışı için yoğurt ve çilek gerekiyor. Herhangi bir yerden satın aldığınız 5 yad a 6 adet çileğin sapını yani yeşil olan yapraklarını yeşil köküyle beraber kesip çileklerimizi temizliyoruz. Kesmeden önce çilekleri yıkamayı unutmayınız. Tarımsal ilaçlardan arınması gerekiyor. İkinci aşama olarak elinize cam bir kap alın. Kabın için 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt ekleyiniz. Yoğurdu önce tek başına ayran kıvamına gelene kadar karıştırınız. Daha sonra üzerine temizlediğiniz çilekleri atınız. Yoğurt ve çileğin bir birine karışıp çilekli yoğurt olması lazım. Elinize aldığınız bir çatal ile çilekleri ezerek yoğurtla birleşmesini sağlayın. Artık peelingimiz hazır şimdi uygulanışı aşamasına geçelim.

Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi
Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi

Oluşan karışımı yüzünüze ve boyun kısmınıza sürebilirsiniz. Çileğin ph= 0-7 arasında olduğu için asit konumundadır. Bu yüzden göz ve göz çevrenizden sakınmanız gerekli. Uyguladığınız takdirde gözünüze ciddi hasarlar verebilir.Karışımı yüzünüzde 25 dakika kadar beklettikten sonra bol ılık veya soğuk su ile temizce yıkayınız. Sıcak su ile yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Normalde ılık su ile yıkanması gerekiyor fakat soğuk su sevenler soğuk su ile de yüzünü yıkayabilir.

Yüzünüzün durumuna göre Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesini haftada 1 kere veyahut 2 kere uygulayınız. Fazlasının zararlı olabileceğini unutmayınız. Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi haftada 1-2 uygulama sonucunda 1 ay gibi kısa bir sürede etkisini göstermekte ve istediğiniz sonucu elde etmektesiniz.

Çileğin mevsimi değil veya bulunduğunuz konumdan dolayı temin edemiyorsanız çilek yerine asitli meyvelerde kullanabilirsiniz. Örnek portakal veya limonda kullanmanız aynı etkiyi cildiniz üzerinde yaratacaktır. Ancak kullanacağınız meyvelerin ph değerinin yedinin altında yani asidik olmasına özen gösterin.

Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifi

Güzelliğiyle gözlere adeta görsel şov sunan Tülin Şahin’ in verdiği bir doğal peeling var. Verilen peeling tarifi sizleri güzelleştirecek ve hücrelerinizin nefes almasını sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere nefes alan hücreler daha sağlıklı olan hücrelerdir. Sağlıklı olan hücrelerde güzelliğe işarettir. Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifi için gerekli olan malzemeleri belirtelim.

Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifi
Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • Tatlı yediğiniz kaşığı dolduracak kadar zeytinyağı. Doğal olsa çok daha iyi olur çünkü doğal olan zeytinyağları kimyasal içermiyor ve deriye nüfus etmesi çok daha çabuk oluyor.
 • Yine aynı miktarda süt gereklidir. Yağlı ya da yağsız diye ayrım yapmıyoruz. Hangisi elinizde var ise kullanabilirsiniz.
 • Çayı karıştırmak için kullandığınız kaşıktan 1 ölçek toz şeker. Elinizde toz şeker bulunmuyorsa küp şekeri ezerek de toz şeker elde edebilirsiniz.
 • Çay kaşığından bir ölçek tuz gereklidir. Kaya tuzu olması tavsiyemizdir.
 • Aynı ölçüde yani çay kaşığından bir ölçek ise limon suyu gereklidir. Hazır limon suyunu peelingimize katmaktan kaçının çünkü tamamen doğal bir peeling yapıyoruz. Etkisi de sizi doğallığınıza kavuşturacaktır.

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Gerekli malzemeleri bir kase içerisine koyunuz. Eğer elinizde varsa kasenin cam olması vitaminlerin kaçmasını engelleyecektir. Kaseye koyduğunuz malzemeleri iyice krema kıvamını alana kadar karıştırmaya devam ediniz. Oluşan pütürlü krema kıvamındaki peelingi avucunuzun içine alarak uygulama yapılacak bölgeye dairesel hareketlerle sürünüz. Dairesel hareketlerden sonra maskenin iyice derimize iletilmesi için ovalama hareketi yapınız. Maskeyi yüze uygulama işlemini 5 dakika boyunca sürdürünüz. Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifini yüz bölgeniz dışında görünen cilt bölgelerinize de uygulayabilirsiniz. Örneğin kollar ve boyun bölgesi. Yüzünüze gösterdiği etkinin aynısını kol ve boyun bölgenize de gösterecektir.

Tuz ve şekerin karışımdaki etkisi cildinizde olan siyah noktaları söküp vücudunuzdan uzaklaştırmaktır. Zeytinyağı doğal nemlendirici özelliği görür. Aynı yapıda bulunan sütte cilt renginizi koruyacak ve cildinizin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Limonun Tülin Şahin’den Doğal Peeling Tarifindeki görevi ise vücuttaki fazla yağları alıp ten renginizi açmaktır. Peelingi haftada 1 kere uygulamanız cildiniz için yeterlidir. Etkisini 1 hafta boyunca yitirmeyecek yaşamdan haz almanızı sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifi

Peelingleri uygulayabilmeniz için öncelikle hangi yüz tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gereklidir. Cilt tipleri kendilerini bariz bir şekilde belli eder. Cildinizde kuruluk hissediyorsanız kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Kuru ciltlerde yağ miktarı çok düşüktür. Bu yüzden elle temasta yağlılık hissi vermez. Bu maskemizde de Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifi üzerinde duracağız.

Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifi
Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifi

Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifimiz için yoğurt ve mısır unu gerekiyor. Yoğurt ve mısır ununu iyice karıştırın. Çırpma hareketleri yaparak yoğurt ile mısır unun iyice karışmasını sağlayın. Ne kadar homojen karışırsa faydası o kadar fazla olacaktır. Karışımı cildinize masaj yaparak yediriniz. Cildinizin maskeyi tam emebilmesi için kendinize birkaç tokat atma hareketi yapınız. Tokatlar orta sertlikte olsun. Ne yavaş nede hızlı atınız. Hızlı olan tokatın yüzünüzü yaralama riski olduğu gibi yavaş tokatında etkisi olmaz. Nazikliğine göre bu durum değişir. Tokatı başkasına attırmayın, kendiniz atın. Karşı taraf işin şakasına kaçabilir, tedbirli olun.

Cildimize yedirdiğimiz peelingi kurutmaya bırakıyoruz. 25 dakika adar beklettikten sonra iyice bol su ile yıkayınız. Suyun kıvamı ılık olsun. Yıkadığınız cildinizi temiz ve kuru bir havlu ile durulayınız. Durulamanın ardından cildinize evde bulundurduğunuz yumuşatıcı kremden sürünüz. Artık cildiniz daha yumuşak olacaktır. Bu işlemi hafta 1 sefer yapmanız peelingi dengede tutup yüzünüz için gerekli yumuşamayı sağlayacaktır.

Suna Dumankaya Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Tarifi

Suna Dumankaya Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Tarifi
Suna Dumankaya Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Tarifi

Suna Dumankaya’yı bilenler ancak tanımayanlar ve yeni duyanlar için öncelikli olarak Suna Dumankaya’dan bahsedelim. Kendisini televizyonlarda son zamanlarda sıkça gördüğümüz ve buna alıştığımız bir uzamandır. Amacı insanlara doğal tariflerden bahsetmek ve insanları bilgilendirmektir. Çok büyük bir hayran ve takipçi kitlesi bulunmaktadır. Konumuz Suna Dumankaya Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Tarifi. Suna Dumankaya’nın belirttiği peelingi sizlerle paylaşıyoruz. Peelingi birçok insan denemiş ve sonucunun olumlu olduğunu belirtmiştir. Yani maskemizin çok etkili olacağından yana şüpheniz olmasın. Etkisi kanıtlanmış bir peeling tarifidir.

Maskenin yapılışı çok kolay olmasına rağmen etkisi çok büyüktür. Bir miktar ılık su ile bira mayasını cam bir kabın içerisinde karıştırıyorsunuz. Karıştırmaktaki amacınız bira mayası ile suyu hamur haline getirmektir. Hamur haline gelen peelingimizi yüzümüze süremeye başlıyoruz. Parmak uçlarınız ve avuç içinizle yüzünüze masajlar yaparak maskeyi yediriniz. Maske hücrelerinizin gereksinim duyduğu proteinleri sentezleyecektir. Hücrelerinizin proteinleri emmesiyle güzelliğiniz ortaya çımaya başlayacaktır. Peelingin yüzünüzde 15-20 dakika durması yeterli bir zaman aralığıdır. Yüzünüzü yıkayınız.

Kırışıklık Önleyici Salatalık Peeling Maskesi

Bir adet salatalığı yıkayıp kabuklarınızı kesip alınız. Geride halan kabuksuz salatalık içini rendeleyeniz. Bir adet yumurtayı kırıp sarısı ile beyaz kısmını ayrıştırınız. İşlem için bize gereken yumurtanın beyaz kısmıdır. Son olarak bir çay kaşığı limon suyunu alıp temiz bir kap da karıştırıyorsunuz. Yani Kırışıklık Önleyici Salatalık Peeling Maskesi için bize gerekenler yumurta + limon + salatalık.

Kırışıklık Önleyici Salatalık Peeling Maskesi
Kırışıklık Önleyici Salatalık Peeling Maskesi

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Salatalığın malzemeler içerisinde birleşimi sağlayıp vitaminlerini salabilmesi için karışımı miksere atıp 1 dakika boyunca makinayı çalıştırıyoruz. Şimdi peeling hazır hale geliyor. Elde etilen maskeyi yüzümüze uygulamaya başlıyoruz. İstediğiniz el hareketleriyle peelingi yüzünüze ve yüz hatlarınıza yediriniz. Yüzünüzde 19-20 dakika kadar beklettikten sonra yıkama ve durulama aşamasına geçebilirsiniz. Kırışıklık Önleyici Salatalık Peeling Maskesini ayda 4 kere olacak şekilde ayarlıyorsunuz. Ayda 4 kere uyguluyorsunuz yani.

Peeling isminden de belli olabileceği gibi buradaki amaç yüz hatlarınızı teninizle bir edip görünmez hale sokmak ve gereksiz kırışıklıkları engelleyerek daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Daha taze bir gülüş için peeling diyoruz.

Ebru Şallı Peeling Tarifi

Sportif yapısı ve mükemmel kalçalarıyla dikkat çeken Ebru Şallı hocamız alanında uzaman bir pilatescidir. Buradan kendisine verdiği Ebru Şallı Peeling Tarifi için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Ebru Şallı Peeling Tarifi
Ebru Şallı Peeling Tarifi

Günümüz eczane çağı ve her 500 metrede bir eczane ile karşılaşmamış muhtemeldir. Kendimize bir eczane bulup yeşil çay kremi alıyoruz. Peeling için bize yeşil çay kreminden sadece 1 çay kaşığı gerekli varsa arkadaşlarınızdan da temin edebilirsiniz. Son olarak birde irmik gerekli bir çay kaşığı irmik ile karşımı tamam ediyoruz. Maske uygulaması yapacağımız bölgeyi ilk aşama olarak gerekli şekilde temizleyip mikropları yok ediniz. Oluşturduğumuz irmikli kremi yüzünüze sürünüz. Göze girmesin diye uygulama sırasında gözünüzü kapatabilirsiniz. Uygulama içinde ailenizden yardım alabilirsiniz. Göze girmesi çok zararlı olabilir.

21-22 dakika beklettiğiniz maskeyi artık yıkayabilirsiniz. Temiz bol soğuk su ile yıkayıp daha önce temizlediğin veya temiz olarak evde bulundurduğunuz b ir havlu ile yüzünüzü kurutunuz. İşlemi 15 günde 4 kere olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Etkili Peeling Tarifi

Siyah noktaların baş düşmanı yani bizim kardeşimiz sayılır kil maskesidir. Satın aldığınız kil maskesini siyah noktalar ve sivilceler için direk yüzünüze belirtilen biçimde uygulayabilirsiniz. Eğer daha etkili bir peeling istiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Bir miktar kilin içerisine mısır unun ve nemlendirici kreminizden bir miktar katınız. Belirtilen malzemelerin bir biri ile bağlantı kurup daha iyi karışması için ufak bir tahta çubuk yada takta kaşık ile maskeyi karıştırınız. Siyah Noktalar İçin Etkili Peeling Tarifimiz artık hazır yüzümüze nasıl uygulayacağımıza bakalım.

Siyah Noktalar İçin Etkili Peeling Tarifi
Siyah Noktalar İçin Etkili Peeling Tarifi

Elinize aldığınız bir miktar karışımı elmacık kemiklerinizden başlayarak göz çevresi hariç tüm yüz hatlarınıza sürüyorsunuz. Yüzündeki maske kurup sertleşene kadar bekleyiniz. Bekleme süreniz en fazla 30 dakika olmalıdır. Bekleme aşamasından sonra yüzünüzdeki etkisi bitmiş karışımı silerek ve bol su ile yıkarak temizleyiniz. Peelingi haftada 2 kere uygulamanız cildinizin hızla gelişim için gereklidir. Ancak bu işlemi sürekli bir hale getirmeyin. 1 ay uygulayıp 10 gün ara verirseniz cildiniz için gerekli hücrelerin oluşmasına zaman tanımış olursunuz. Buda bizden size hediye olsun. Peelingler zaman sürekli kullanımda yüze zarar verebilir anca araya zaman koyduğunuz zaman peelingin ömrü ve cildinize faydası artar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

19 − five =