Frengi Nedir

Cinsel temas yolu ile bulaşan frengi (sifiliz) hastalığı bir bakteri çeşidinden neden olduğu için kronik bir hastalık olmaktadır. Yaklaşık olarak 10000 bin kişiden sadece 3.5 ‘i nde görülebilen, Afrika kökenli Amerikalı insanlar da, beyaz olan Amerikalı insanlardan 25 kat daha fazla görülen bir hastalık türü olmaktadır.Çok eski zamandan beri bu hastalığının sebepleri ve varlığı bilindiği için zamanla vücudun tamamın da etkili olan bir hastalıktır.

Frengi Nedir
Frengi Nedir

Değişen hayat şartlarından dolayı son zamanlar da frengi (sifiliz) hastalığına yakalanan kişiler de büyük oran da artış olmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise cinsel isteklerin hem meşru yol ile hem de gayr-ı meşru yol ile artmış olmasındandır. Cinsel ilişki de serbestliğin artması ve ilişki de gayrı yolların artması, homoseksüellerin artması da bu hastalığın kısa süre de artmasına neden olmaktadır. Bu zaman da gelinen son nokta ise sifiliz hastalığı bugün 15 milyon kişi de tanısı konulmuştur.

Frengi Nedenleri
Frengi Nedenleri

Frengi Nedenleri

Frengi hastalığın ana bulaşma nedeni cinsel ilişki olmaktadır. Frengi hastalığı temas yolu ile sağlıklı bir insana kolay bir şekilde geçmiş olur. Kadınların genital bölge (bebeğin geldiği) ile temas sonucun da vücutta ki bir yaradan bir mikrop bulaşır ve sağlıklı bir bireye geçmiş olur. Anal ve oral sex ile yapılan cinsel ilişkiler de bu hastalık sağlıklı bir bireye bulaşmış olur. Cinsel bir ilişki olan öpüşmenin de bu hastalığın kolay bir şekil de geçtiğini söylemektedirler.

Frengi
Frengi

Doğum esnasın da anneden bebeğine bu hastalık virüsünün bulaşma ihtimali ayrı yeten çok yüksek olmaktadır. Frengi hastalığı doğum esnasın da bebeğe geçerek bebeğin ölü bir şekilde doğmasına sebep olmaktadır. Ve ne kadar ciddi bir hastalık olduğunu gösterir. Ancak bu sebeple de ölü doğmayan bebekler erken doğum sonucun da ölü doğa bilmektedirler. Çok az bile olsa bu hastalığın başka bulaşma yolları bulunmaktadır. Frengi hastalığı virüsü taşıyan birisinin kanı da diğer kişinin yarasına temas ederek de hastalık bulaşmış olmaktadır.

sifiliz nedir
sifiliz nedir

Frengi Belirtileri

  • Frengi hastalığı bakteri ile yaraya temas ederek bulaşabilir. Virüs temas yolu ile sağlıklı kişiye bulaştığı vakit 20 – 25 gün sonra bakteri nerde vücuda temas edip girmiş ise oranın ıslaklık, kırmızı renkli ve etrafı belirgin bir şekilde ağrı yapmayan çıban şeklin de büyükçe yaralar oluşmuş olmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

4 × 1 =