Öncelikle gastritin ne olduğunu açıklayalım. Gastrit: ‘’midenin iç yüzün de bulunan mukozanın (sümük bez) tabakasının yoğun bir şekilde iltihaplanmasıdır. Erişkinlerin ileri yaşları olmak üzere tüm toplum da herkeste görülen bir hastalıktır ve rahatsız edici bir hastalıktır. Hastalar da çoğunlukla müzmin ( kronik ) gastrit olarak belirti gösterir. Gastritin ülsere hastalığına göre daha yüzeysel yani hafif bir hasarı vardır. Fakat gastrit daha derinlere ulaşıp ülser gibi derin tahribatlar verecek boyuta gelmesi. Gastrit bakterisi genellikle bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Hastalığın tedavisi için de yoğun bir şekil de antibiyotik uygulaması ile müdahale edilirse kısa süre de hastanın iyileşmesi kaçınılmazdır. Bütün toplumlar da sıkça rastlanan bir mide rahatsızlığıdır.  Gastrit kişi de belirti vermeden de her iki kişi de birin de mutlaka bulunana bir bakteriyel enfeksiyondur.

Gastrit nedir
Gastrit nedir

Gastrit Hastalığının Nedenleri?

  • Kişinin beslenme alışkanlığı hastalıkta büyük etkendir. Alkol, sigara ve esrar gibi maddelerin tüketilmesi sonucun da mide de tahrişlenmeye neden olmakta ve mideye zarar vermektedir.
  • Sigara bağımlısı olan kişilerin sıklıkla sigara tüketmelerinden dolayı mide üzerin de bulunan uyarıcı fonksiyonları etkin hale getirerek midenin üretmesinden çok bir gaz üreterek gastritin başlıca sebeplerinden biri olmaktadır.
  • Gastrit hastalığına yakalanan kişilerden biri de aşırı stres kişileridir. Bu kişiler herhangi bir durum karşısından olduğundan çok bir tepki verdiklerinden buda mide de fazla gazın üretilmesine ve daha sonra gastrite neden olmaktadır.
  • Bazı ilaçlar mideye zarar verir ve mideyi aşındırır. Mesela aspirin ilaçlar, mide ilaçları veya herhangi ilaçlar aşırı kullanıldığından mide de fazla asit üretilmesine neden olmakta ve buda gastrite neden olmaktadır.
  • Ayrıca solunum karaciğer yetmezliği de ve solunum güçsüzlüğü gibi rahatsızlıklar da gastrite neden olan durumlardandır. İşte bu yüzden kişinin kendisine çok dikkat etmesi gerekmekte ve kontrol etmesi gerekmektedir.
    Gastrit
    Gastrit

Uzmanlar, az ve sıkça yemek yemenin mide için daha yararlı olacağını söylüyorlar. Fazla yemek yenildiği vakit mide de yanma hissini artırır ve gastrite sebep olmaktadır. Ayrıca gece yatmadan yemek yerseniz, mide ise gece boyu çalışacağı için yorulur ve size rahatsızlık vermiş olur. Yenilen yemeklerin sindirilmesi için 3 saat gibi bir sürenin olması gerekir, uyku ve yemenizi de bu saat dilimine göre ayarlamanız gerekmektedir. Mide yemek yenildikçe genişleyen bir organ olmakta ve yediğiniz her yemekte mide genişliyor. İşte bu yüzden fazla genişleyen mide gastrite de neden olmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

14 + 12 =