Genellikle ileri yaşlarda ki kişiler de sık rastlana glokom (göz tansiyonu) hemen hemen herkesi ilgilendiren bir hastalık olmaktadır. Glokom toplum arasın da ‘’ göz tansiyonu ‘’ olarak da bilinmektedir. Eğer ki bu hastalık ( yani göz tansiyonu) erken tanı koyulup tedavi edilmezse belli bir zaman sonra kişi gözünü kaybedebilir ve görme olayını da kaybedebilmektedir. İnsanda ki göz de glokom (göz tansiyonu), göz içinde ki sıvının görmeyi sağladığı için eğer o göz sıvısı sinir hücrelerine zarar verecek kadar tahribata uğratmışsa göz tansiyonuna neden olmaktadır. Özellikle glokom (göz tansiyonu) 40 – 45 yaş aralıkların da ortaya çıkan bir hastalık olmakta ve sinsi bir şekilde zamanla ilerlemektedir. Bu şekilde kişiler de en sık görülen glokom hastalığı ; ‘’ Primer Açık Açılı Glokom ‘’ olarak tıp dilin de adlandırılır. Hastalığın bu süreç için de kişilerin yaklaşık bir bölümün de hastalık belirtisi gösterilmemekte ve herhangi bir uyarıcı da vermektedir. Glokom ( göz tansiyonu ), ancak kişiler de ileri yaşlar da göz de bulanıklık ve görme kaybı gibi nedenler olduğun da işte o zaman bu hastalığın varlığından haberdar olunur.

Glokom Nedir
Glokom Nedir

Herhangi kişiler de glokom ( göz tansiyonu ) olduğundan geri dönüş olmamakta ve eğer diğer hastalıklar gibi bu hastalık için de erken teşhis konulduğu vakit gözü kurtarma gibi bir sonuca ulaşılabilir. Herhangi bir nedenden dolayı göz doktorunuza gittiğiniz vakit size normal bir göz muayenesi yaptığı vakit göz de anormal bir sıvının aşırı baskı yapmasıyla bu hastalığın ilk belirtisi olmaktadır. Bu hastalık için doktora belli aralıklar ile gittiğiniz glokom (göz tansiyonu) hastalığına erken tanı ve tedavi ile gözün iyileşmesi için en iyi yol olmaktadır. Göz de oluşan glokom hastalığının birçok çeşidi de olmaktadır.

göz tansiyonu nedir
göz tansiyonu nedir

Glokom Hastalığına Ne Sebep Olmaktadır?

Genellikle gözün bazı dokuların beslenmesi için göz de bu yapıları beslemek içim göz sıvısı olmaktadır ve bu göz sıvısı ise bazı sebepler ile gözü birden terk edebilmektedir. Göz de Glokom, göz içi sıvının dışarı boşaltan kanallar da belli sebeplerden dolayı tıkanıklık yapması ve yeterli bir şekilde kendisini boşaltamaması ve bu sebebe bağlı olarak göz içi basıncın da artmasıyla göz tansiyonu diye tabir ettiğimiz göz rahatsızlığı çıkmış olur. Aniden yükselen göz basıncının göz de bulunan sinir hücreleri zedeleyip tahrip ederek sinir hücrelerin ölmesine ve görme olayının olmamasına neden olur. Göz de görme içi sinirler öldüğü vakit görme bozukluğu ve kaybı da yaşanmış olmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

5 × five =