Bahar aylarının şan şakrak günleri geldiğinden ve bahar havasının yaratmış olduğu o polen dolu havalar da eğer kişi polenlere karşı hassas ise göz de alerjilenme meydana gelir. Bahar da meydana gelen göz alerjisi gözler de daha çok kaşınma, kızarma, sulanma ve kanlanma gibi rahatsızlıklar meydana gelmiş olur. İşte bu yüzden bahar ayının havasına hassas ise kendisine çok dikkat etmesi gerekir. Baharın o karmakarışık havasına karşı gözün havada ki maddelere karşı anormal bir şekilde reaksiyon vermesi ve göz de de göz alerjisi olarak nitelendirdiğimiz bazı sorunlar çıkar. Gözlerimiz dışarıya karşı bir alerjene maruz kaldığından göz de bulunan bazı hücreler ise histamin (dışarıdan saldıran alerjenlere karşı savaşması) salgılamaya başlarlar. Dışarıdan alerjenlere karşı histaminlerin salgılanması sonucu konjonktiva adlı göz kapaklarının altındaki dokular bu alerjenlerden dolayı şişer ve kızarmaya başlar. Göz alerjisi sezonluk ve daimi olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır.

Göz Alerjisi Nedenleri?

Dışarıdan göze saldırı da bulunan alerjenler göz kapakların altın da bulunan konjonktiva kısmını etkilemektedirler. Göz de bulunan bu ince yapılı kısım aynı şekilde burunda da bulunmaktadır. Bu iki organ aynı şekilde hassas olduğundan aynı şekilde alerjenlere maruz kaldığından aynı sıkıntılara neden olmaktadır. Yani alerjenlere maruz kalan her iki organ kızarıklar halinde belirti gösterebilir. Bunun belirtisi olarak burun da ya da göz de; kaşıntılar, kızarmalar, kanamalar, burun tıkanıklığı ve akıntısı şeklinde kendisini göstermektedir.

 Yaygın olan alerjenler şunlardır;

  • Bahar ayların da havalar da uçuşan polenler,
  • Toprağa ekilen çimler,
  • Yabani otlar,
  • Havada uçuşan toz tanecikleri,
  • Ev de evcil olarak beslenen hayvan tüyleri,

Gibi nedenlerden dolayı gözün alerji olmasına ve buna karşın da göz belli sebeplerin olması. Gözün alerji olduktan sonra göz de bazı sıkıntıların olması;

  • Gözün kızarması,
  • Gözün sulanması,
  • Gözün herhangi bir nesneyi bulanık görmesi,
  • Göz çevresinin hafif bir şekilde yanması,
  • Gözün belli bir zaman sonra iltihaplanması ve mukusun çıkması,

Gibi nedenler de göz de alerjenlerin sebep olduğu alerji sonrası oluşan sıkıntılardır. Göz alerjisinden kurtulmak veya tedavi etmek için bazı yolları yapmak gerekir. En etkili tedavi yolu ise gözde alerjiye neden olacak madde ve fonksiyonlardan uzak durmak gerekir. Mesela; polenlerden, hayvan tüylerinden, toz zerreciklerine ve çim gibi alerjen maddelere karşı kendimizi muhafaza etmeli ve bunlardan kaçınmak gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

eighteen − 1 =