Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Gözlerinin altı mor olan birisini gördüğümüzde genellikle o kişinin önceki günden kalma olarak çok yorgun olduğunu veya çok uzun zamandır uykusuz kaldığını düşünürüz. Gözaltı morluğu sorunu olmayan kişiler çok uzun zaman bilgisayara oturduğunda bu durum gözlerini olumsuz etkiler ve gözaltı morluğuna sebep olur. Birçok insan gözlerinin altında oluşan gözaltı morluklarından rahatsız ve şikâyetçidir.

Göz Altı Morlukları
Göz Altı Morlukları

Gözaltında oluşan morlukların nedenleri şunlardır;

Demir Eksiliği;

En büyük nedenlerden birisidir gözaltı morluklarının oluşmasında demir eksikliği büyük bir faktördür. Doktorlara gözaltı sorunuyla giden hastaların olumlu sonuçlar alabilmesi için öncelikle nedenin belirlenmesi gerekir. Hastaların öncelikle demir eksikliği ve böbrek yetmezliği gibi bir sorunu olup olmadığını incelenir. Eğer böyle bir durum var ise hastaya gerekli yönlendirme yapılır. Uygun tedavi yapılırsa verimli bir sonuç alınacaktır. Gözaltı morluğu sorunu da ortadan kalkacaktır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?
Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Güneş Işınları;

Güneşli günlerde tenimizin bronzlaşmasının sebebi melanin pigmentleridir. Melanin pigmentleri vücudun bölgelerini güneşten korumak amaçlı güneş ışınlarının vurduğu yerleri karartır bronzlaştırır.

Gözümüze vuran güneş ışınları gözaltlarına zarar vermesin diye melanin pigmentleri gözaltını karartırlar bu yüzden gözaltı morluğu oluşur bunu önlemek için güneş gözlüğü kullanabilirsiniz.

Yaşlanma;

İnsanlar yaşlandıkça vücutta kırışıklıklar oluşur bu oluşan kırışıklılar gölge oluşturur ve bu gölge ile gözaltları mor gözükebilir aynı zamanda yaşlandıkça gözaltlarındaki derinin hassaslaşmasıyla zamanla morarma görülür.

Göz Altı Morlukları neden olur
Göz Altı Morlukları neden olur

Hamilelik Ve Regl Dönemi;

Kadınların adet dönemlerinde veya hamile olduğu dönemlerde cilt renkleri solgunlaşır. Ve bu olay gözaltlarının daha koyu görünmesine neden olur.

Yaşam Tarzı;

İnsanların hayatlarında kullandığı stres ve sıkıntılarını dindirmek için aldıkları alkol ve sigaranın zararlarının ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Gözaltında oluşan morlukların baş sorumlusu da alkol ile sigaradır.

Kemik Yapısı;

Kemik yapısı nedeniyle gözlerinde çukurluk oluşan insanlarda görülür, genel terim olarak çukur göz denilen bu göze sahip olan kişilerin gözleri içe çökük bir yapıya sahiptir. Bu sebeple gözaltına düşen gölgelendirme ile gözaltları normalinden daha koyu olur.

göz altı morlukları için krem
göz altı morlukları için krem

Uykusuzluk;

Çoğu kişi tarafından bilinen nedenlerden biriside uykusuzluk dur düzenli bir şekilde uykusunu alamayan kişilerde oluşan birkaç günlük gözaltı morluğuna neden olur. Aynı zamanda gözaltında torbalara sebep olur.

Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir?

 1. Günde 12 su bardağı (200ml) su tüketerek susuzluk yüzünden gözaltı morluğu oluşmasını önlemiş olursunuz.
 2. Taze bir inciri ortadan ayırarak gözaltının üstünde 15dakika bekletin.
 3. Kuşburnunu çay demler gibi demledikten sonra pamuk yardımıyla gözaltlarına sürebilirsiniz.
 4. Taze bir elmayı ortadan 2ye ayırdıktan sonra gözaltına koyup 30dakika bekletin.
 5. Gözlerinizin altına salatalık dilimleri koyarak 1saat kadar bekletin.
  Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir
  Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir

Gözaltı Morlukları için Kremler

 • Sinoz göz çevresi bakım kremi
 • Sebamed Q10 gözaltı kremi
 • Kiehes gözaltı morlukları kremi

Gözaltı Torbaları

Günümüzde birçok insan güzellik ve bakım için birbiriyle yarışmakta ve güzelliğine gerçekten önem veren kişilerin derdi göz torbası gözlerin altında sarkık gibi duran o torbaların nedenleri nedir ve ne gibi önlemler alabiliriz. Bu torbalardan kurtulmanın yolları şunlardır;

Gözaltı Torbaları
Gözaltı Torbaları
 • Bolca sıvı tüketmeniz gerekmektedir günlük en az 2000 – 2500 ml su tüketmeniz göz sağlığı ve güzelliğiniz için önemlidir.
 • Uyku düzeninizi sağlayın. Eğer düzenli bir uykuya sahip iseniz gözlerinizin altında ne morluklar nede torbalar oluşur ancak düzensiz uykuya sahipseniz gözaltlarında morluk ve torbalar çok sık görülür.
 • Salatalık; gözlerinizin üzerine salatalık koyun ve bir süre bekletin ( 30-45dakika)
 • Bilgisayar, telefon gibi teknolojik alet kullanımı gözleri çok yorma durumunda gözlerin altında torba oluşabilir bu nedenle bilgisayar başında az vakit geçirin. Veya dinlendirici gözlük kullanın

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

16 − 5 =