Göz de meydana bir hastalık olan katarak erken müdahale edilmediği taktir de gözün görme olasılığı kaybetme gibi bir durum ile karşı karşıyadı. İşte bu yüzden başta katarak olmak üzere diğer hastalıklarda da her zaman erken tanı koyup hastalığa müdahale edilmelidir. Katarakt ise göz bebeğinin (gözde ki siyah kısım) arkasın da ki doğal merceğin (yani lensin) görmeyi azami derece de şeffaflığını kaybederek doğal merceği (lensin) bulanıklaşması. Daha anlaşılır anlatmak için de gözün buğulamış bir camdan bakıyormuşçasına görmemesi ve bulanık olmasıdır.

Katarakt Nedir

Demek ki katarak olan bir göz de görmeme olasılığı olacağından gözü kaybetme riski de olabilir. Göz de katarağın olmasının en büyük nedeni insanın yaşlanmasıdır. Çoğunlukla 55 – 60 yaş aralığın da sıklıkla görülse bile yeni dünyaya gelmiş bir bebek ve orta yaşlı bir insan da bile görülme olasılığı vardır. Sadece yaşlı olan insanlar da görülüyor demek yanlış bir algıdır ve doğru değildir. Katarak da diğer hastalıklar da olduğu gibi diğer yaş grupların da da görülme riski olan bir hastalıktır. Gözün katarak olması nadiren de olsa; gözün belli bir sebepten dolayı darbe olması, şeker hastalarının göze vurması ve göz de yoğun bir şekilde bulunan iltihabın ve bazı ilaçlar sonucun da bile göz de katarağın olmasına sebep olmaktadırlar.

Katarakt Belirtileri?

  • Herhangi bir maddeyi bulanık ya da toz tumanı şeklin de görmek,
  • Karşını çift bir şekil de görme,
  • Bir perdenin arkasından bakıyormuş gibi ya da buğulu bir camın arkasından bakıyormuş bir şekilde görmek, bu gibi belirtiler katarak olan kişiler de sık rastlanan belirtiler olmaktadır.
  • Geceleri herhangi bir nesneyi zor ayırt edebilme, göze ilişen parlak ışıkların göz de dağılması,
  • Geceleri ve gündüzleri araba kullanırken zorluk çekilmesi ve herhangi bir nesnede ki rengi ayırt etmekte zorluk çekilmesi,
  • Ve sık sık değişen gözlük numaraların da göz de katarağın olduğu kanıtı vardır.

Katarakt Tedavisi

Tabi ki bu belirtiler başka hastalığının belirtileri olabilir. Katarakt eğer az bir derece de göz de oluyorsa göz de herhangi bir şeyi görme de sıkıntı olmaz. Katarak göz de yavaş yavaş bir şekil de ilerleyen ve ilerledikçe de göz de ki görme berraklığı zamanla kaybolur. Bazı katarak hastaların da ise şöyle bir durum vardır; katarak zamanla ilerlerken yakını görme gibi bir olasılığı olur ama bu geçicidir zamanla da tekrardan görmeme riski kişi de tekrardan başlar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

5 × 4 =