Bazı insanlar da genellikle gözyaşı olmamakta ve böylelikle gözünü kırpmamaktadır. Gözyaşının olmadığı ve gözünü de kırpmadığı için suni gözyaşı ile tedavi etmekte ve gözyaşı niyetine kullanmaktadır.  Mesela gözyaşı iki yolla üretilir; Bu yollardan biri ise gözyaşının sabit ve hızlı bir yol ile kolay bir şekil de üretilmesidir. Böylelik de göz de normal kayganlık sağlanmış olur. Diğer yol ise gözün belli sebeplerden dolayı uyarılması ya da herhangi bir durumdan dolayı kendisini duygusala bağlayıp gözün fazla miktar da gözyaşı salgılaması. Ayrıca bazı kimseleri rahat ve düzenli bir şekilde gözyaşı salgılamaz ve durumda da sıkıntı çıkmış olur. Herhangi bir trajedik olay da göze normal olarak salgı sağlanmıyorsa buna tıp dilin de ‘’ kuru göz ‘’ diye teşhis konulur.

Göz Kuruluğu Belirtileri

Normal şartlar da gözün gözyaşı salgılamaması durumun da başka sıkıntılar da çıkmakta ve buna sebep olan belirtiler de araştırılmaktadır. Biz de birkaçını şöyle izah edersek;

  • Gözler de herhangi bir şeyin batması hissinin olması ve aşırı derece de kaşıntının olması,
  • Yapışkan salgının ve sigara dumanı gibi basit nedenlerden rahatsızlık hissedilmesi,
  • Gözün bir durum karşısın da aşırı bir şekilde sulanması,
  • Kontak lensin kullanımın da gözün kuru olması nedeni ile zorluk çekilmesi,

Yukarı da ki belirtilerin olması kuru gözün başlıca ve önemli belirtileri olmaktadır. Bu belirtilerin hepsinin gözükmesine gerek yoktur birkaçının bile gözükmesi hastalığın teşhisi için yeterli olmaktadır.

Gözlerde Kuruluk Neden Olur?

Yaş ilerledikçe insan fonksiyonların da azalmalar olmaktadır. Bunlardan biri de yaşlılık olduğundan gözyaşının salgısının yavaş olması mesela, hemen hemen her yaşta görülebilen kuru göz bayanlar da sıkça rastlanmaktadır ve görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Tabi ki de bu genelleme bayanın menopoz sürecine girmesi ve atlatmasından sonra gerçekleşen bir durumdur. Artritte de kuru gözün olması ve bunun yanın da ağız kuruluğunun da bu sıkıntıya paralel olarak gerçekleşmesi.

Kuru göz , ağız kuruluğu ve artritte ile beraber ‘’ sjogren sendromunu oluşturmaktadır . Bilinçsizce kullanılan herhangi bir ilaç dahi kuru göze sebep olmakta ve bu hastalıkta birinci etken olmaktadır . Bu ilaçlardan bazıları ; ‘’ idrar ilaçları , tansiyon ilaçları , kolestrol ilaçları , sinir ilaçları , uyku ilaçları ve ağrı kesici ilaçları gibi ilaçlar da gözün kuru olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı kullanılan her ilacın doktor kontrolün de olması gerekir .

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

4 × four =