Genel olarak kadınların bir çocuk sahibi olmak gibi hayalleri vardır. Kadınların hormonlarının da etkisiyle anne olmayı istemeleri tamamen doğal döngünün bir parçasıdır. Bazen de iş durumu ile alakalı istenmeyen hamilelikler yaşanabilir. Özellikle yeni evli çiftlerimizin cinsel konularda olan bilgi yetersizliği nedeniyle istenmeyen hamileliklere neden olabilir. Az bilgisi olduğu için hamileliğin belirtilerini araştırıp dururlar.

Tabii yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamile kalmayı dört gözle bekleyenler de vardır. İşte bu belirtiler, çocuk sahibi olmak isteyen insanların en çok beklediği belirtilerdir. Bu yüzden onların da aklına da bir “Acaba?” sorusu geldiğinde mutluluktan doktorların yanına uğramayı unutabilirler.

hamilelik belirtileri
hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Şimdi gelelim hamileliğin belirtilerine. İlk olarak ve hatta herkesin de bildiği gibi adet gecikmesi bu belirtilerin başında gelmektedir. Aktif bir cinsel hayatı olan kadınların adetlerinin gecikmesi hamileliğin bir belirtisi olabilir. Eczanelerde satılan gebelik testlerinden yararlanarak bu konuyu açıklığa kavuşturabilirler. Yalnız önemli bir şeyi gözden kaçırmamak gerekir. Her adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayacağı gibi, adetin düzenli olması da hamile olmadığınız anlamına gelmez. Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız mutlaka bir gebelik testi yaptırmalısınız. Hamile olmadığınız halde adetinizde düzensizlik varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Adet gecikmesi başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

İkinci sık olarak karşılaşılan durum, mide bulantısı. Sabahları mide bulantısıyla lavaboya koşan çok fazla kadına şahit olmuşuzdur. Hamileliğin ilk zamanlarında yaşanan bu mide bulantıları ve sonrasında yaşanılan kusma eylemi belirtilerden biri olabilir. Tabii bunun için de kesin denilemez çünkü bulantı ve kusma bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Baş dönmesi de bulantı ve kusma ile yaşanılan bir belirtidir. Eğer bunları yaşıyorsanız gebelik testi yaptırmanız sizin faydanıza olacaktır.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta
Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Çoğu hamilelik belirtileri adet öncesi yaşanılan sendroma benzer. Yukarıda bahsettiklerimizden hariç bir de göğüslerin hassaslaşması durumu vardır. Bastırınca ağrı yapması ve normalinden biraz daha büyük olması hamilelik belirtisi sayılabilir. Sürekli uyuma isteğinin artması da hamilelik belirtisi olarak görülmektedir.

Mide yanmaları şikâyetinin olması, sürekli sinirlilik hali, sebepsiz ağlama nöbetleri ya da sebepsiz neşeli oluşu hamilelik belirtisi olarak görülebilir.

Hamile kadınların birçoğunda vücutları su toplayıp ödeme neden olabiliyor. Vücudun da diğer etkilerle birlikte ödem oluştuğunu düşünen kadınların da gebelik testi yaptırması önceliği olmalıdır. Hamileliğin diğer belirtilerine gelecek olursak; kasıkta veya karında ağrı, sık sık idrara çıkma, sürekli yorgunluk hali, bel ağrıları, kirpiklerde ve göz bebeklerinde büyüme, vajinal akıntılarının artması, idrar yolları enfeksiyonu şeklinde sıralanabilir.

Tüm bunlara baktığımızda aslında adet öncesi sendromuyla hemen hemen aynı belirtilere sahip olduğunu görebiliriz. Bu yüzden adet gecikmesi halinde hala bu belirtileri yaşamaya devam ediyorsanız, bir gebelik testi yaptırmalısınız. Özellikle kan testiyle hamile olup olmadığınız hakkında kesin sonuçlara ulaşırsınız.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik öncesinde bazı hormonlar yükseldiği için kişinin cinsel isteğinde artış da görülebilir. Hatta bazı kadınların göğüslerinden süt geldiği de gözlemlenmiştir. Önceden çok sevdiği bir besinden tiksinebilir, olur olmadık yerde canları başka bir şey yemek isteyebilir. Hatta buna ‘aşerme’ denilmektedir. Bazı duyu organları keskinleşebilir. Daha fazla kokuyu algılar, tadları daha farklı algılayabilir. Tüm bunlar hamileliğin belirtisiolduğu gibi vücudun dengesini bozan herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Her iki şekilde de ilk önceliğimiz doktorumuza görünmek olmalıdır.

Kim bilir belki de uzun zamandır beklediğiniz bebeğinize kavuşma vaktiniz gelmiştir. Belki de şimdilik boşuna telaş yapmışsınızdır. Her belirtinin mutlaka bir nedeni vardır. Bu yüzden bu belirtilere rağmen hamile olmasak dahi doktora görünmemiz hayatımızı daha sağlıklı bir biçimde geçirebilmemiz için önemlidir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

eight − six =