Cinsel münasebet sonucun da gebe kalan anne eski beslenme alışkanlıkları ve beslenme düzenini en baştan düzeltilmesi gerekir ve hamilelik evresi boyunca başta beslenmesi olmak üzere diğer alışkanlıklarını için de yani sayfa açması gerekmektedir. Dünyaya gözlerini açacak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde olması, kilosunun normal olması ve boyunun da normal olmasını istiyorsanız eğer gebelik süresince başta beslenme olmak üzere diğer faaliyetlerimize de dikkat edilmesi ve mutlaka özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Anne için hamilelik başlı başına önemli, özen gösterilmesi ve sıkıntılı bir dönemdir, gebe kalmış bayanlar bu sıkıntıları ilk 3 ay çekmekte daha sonraki dönemler de sıkıntılar azalmaktadır.

Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta

Siz gebelik durumun da ne kadar iyi beslenirseniz bebeğiniz de ihtiyacına göre gelişimi için lazım olacak besini anne rahmin de bebeğin göbeğin de olan kordon ile besin ihtiyacını karşılamaktadır.  Doktorlar anne’nin gebe halinde sıkça süt ve süt ürünleri tüketmesi gerektiğini söylemektedirler. Çünkü başta süt ve süt ürünleri bebeğin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimin de çok etkili olmakta, annenin de bebeğine aktardığı besin ve kalsiyum ihtiyacını gidermiş olmaktadır. Et ürünlerini de süt ve süt ürünleri gibi sıkça tüketmek gerekmektedir, özellikle omega 3 olana besinlerin tüketilmesi gerekir. Çünkü bebeğin beyin ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Uzmanlar bu besini haftada 3 kez kullanılması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Hamilelikte Beslenme Menüsü

  • Özellikle doktor kontrolün de balık ve balık yağları tüketilmeli,
  • Kuruyemişler sık sık tüketilmeli çünkü bebeğin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır.
  • Fındık ve fıstık gibi omega3 açısından zengin olan kuruyemişleri özellikle tüketmek gerekmektedir. Çünkü bebeğin beyin ve zihinsel fonksiyonlarını iyi ve güzel çalışması adına önemli bir besin kaynağıdır.
  • Hamilelik süresince bebeğin her açıdan gelişmesini istiyorsanız karbonhidratlardan ve karbonhidrat değeri yüksek olan besinlerden özellikle uzak durulmalı aksi taktir de bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Aldığınız bu karbonhidratlar sizde kilo yapmakta aksi taktir de bebeğe herhangi bir açıdan fayda vermemektedir.

Yukarı da bahsettiğimiz bu faydalı besinleri bol bol tüketmek gerekir, fayda sağlamayacak olan besinlerden de uzak durmak gerekmektedir. 2 hafta da bir kontrole gidilmeli bebeğin kalp atışlarını dinleyip sağlıklı olup olmadığını da doktorlara sormak gerekir. Düzenli bir şekil de bebeğiniz için kontrole gittiğiniz de bu sizin için daima her açıdan artı sağlayacaktır.

Hamilelik sürecin de bebeğinizin sağlıklı ve fonksiyonlarının da normal gelmesini istiyorsanız sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

seventeen + six =