Hepatit B, tıp bilimin de karaciğer iltihabı anlamına gelen ve karaciğere musallat olana etkili bir virüstür. Karaciğer de meydana getirdiği ağır tahribatlar sonucun da istenmeyen ve ağır tablolara neden olmaktadır.  Hepatit B virüsü karaciğer de ortaya çıkıp, ve zamanla ağır sebeplere neden olup orda gelişmektedir. Hepatit B virüsü bulaşıcı bir hastalık olup ülkemiz de bu çok önemli sağlık sorunları arasın da sayılabilir.

Hepatit B nedir?

Ülkemiz de bugün 3’ kişiden yaklaşık biri hepatit B virüsünü taşımakta,  ve yine her 10 kişiden 1’ i Hepatit B virüsünü taşıyıp ve diğer insanlara bulaştırmaktadır.  Bu virüsü tespit edebilmek için belli başlı taramalardan ve kan bağışı yapmaktan böyle bir virüsün varlığından söz edebiliriz.  Hepatit B virüsün de kulakça süresi 3 – 6 ay arasın da değişmekte, güçlü bedene ve bağışıklık sistemine sahip olanlar da ise bu süre 3 – 4 ay arası değişmektedir. Bu süre zarfın da hasta da görülebilen hastalık belirtileri ise şöyledir:

  • İnsan da aşırı halsizlik ve yorgunluk hissinin olması,
  • İştahsızlığın olması,
  • Mide bulantısının olması,
  • Bulantı sonrasın da kusmanın meydana gelmesi,
  • Deri de ve göz akların da sararmaların meydana gelmesi,
  • İdrar renginin koyu olması,
  • Karaciğer bölgesinin hassaslaşması gibi nedenlerle özetlenebilir.

Hepatit B Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsü, özellikle kan yoluyla ve çok sıklıkla yapılan yakın temaslarla (kan dışındaki vücut sıvılar: tükürük, terleme ve cinsel organ sıvısı… vb.) gibi nedenler sonucun da Hepatit B virüsü başka bir kişiye bulaşmış olur. Vücudumuzun her hangi bir yerin de derinin çatlak olması ile temas eden bir damla kan ya da tükürük bile bu virüsün yaygınlaşması için yeterli sebep olmaktadır.  Doğum esnasın da bile eğer ki anne bu virüsü taşıyorsa bebeğe bile geçebilmektedir.

Hepatit B Virüsü Nasıl Yok Edilir?

Aslın da Hepatit B virüsü birçok yol ile sağlıklı olan kişiye bulaşmaktadır. Örnek vermek gerekirse; ‘’ doğum esnasın da Hepatit B taşıyıcı anne doğun esnasın da bu virüsü bebeğe bulaştırabilir. Korunmasız ve gayrı meşru yapılan ilişkiler de bu virüsün bulaşmasına davetçi olur, Hepatit B virüsünün tedavi amaçlı ilaçlar kullanıyorsanız ve bu ilaçları da bir başkası temas ediyorsa bulaşması için hiçbir neden olmamaktadır. Özellikle geçlerin vücutlarına dövme yaptırmaları ya da vücutlarını belli bir sebepten dolayı bu virüs bulaşır, başka birisine kan nakli verme sırasında da bu virüs çok kolay bir şekilde bir başkasına bulaşmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

one × 1 =