Hepatit C nedir?

Hepa tıpta karaciğer anlamına gelmektedir. Hepatit ise karaciğer de meydana gelen bulaşıcı hastalıklar virüsüdür. Hepatit C ise, karaciğeri etkileyen bulaşıcı ve ciddi bir hastalık olmaktadır. Karaciğer de meydana gelen bulaşıcı hastalıkların türü olmaktadır (mesela; Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C) gibi çeşitleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar da dünya da 175 milyon kişi de Hepatit C virüsü rastlanmaktadır. Bundan dolayı bu virüse yakalanan kişiler de hastalık yapmakta ve bazıların da ise bu hastalık virüsünü taşıyıcı olarak bilinmektedir. Bu hastalığı taşıyıcı olarak taşıyan kişileri de ise başkalarına bulaştırmamak için dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hepatit C Belirtileri?

  • Bazen hiç belirti göstermeyen hastalık biran da karaciğer yetmezliği gibi çetin bir belirti göstermektedir.
  • Çok alkol kullanımından dolayı siroz denilen karaciğer hastalığı görülmekte,
  • Kişiler de karaciğer kanseri gibi nedenlere yol açmaktadır.

Taşıyıcıdan sağlıklı kişiye temas ile bulaşan Hepatit C virüsü karaciğer de uzun süre kalarak ve burada hiçbir belirti vermeden yerleşir ve çoğalarak varlığını sürdürebilmektedir. Ve zamanla burada kalarak çok ciddi tahribata neden olmaktadır.  Belli bir zaman sonra Hepatit C virüsü karaciğer de siroza ve karaciğer kanseri gibi vakalara neden olmaktadır. Hepatit C virüsü genellikle kan yolu ile sağlıklı kişiye bulaşmakta ve farklı nedenlerle sağlıklı kişiye bulaşmış olur. Bu yüzden sürekli kan bağışında bulunan kişiler de bu virüs olabilmek de çünkü bu kanlara muhtaç olan hemofili ve diyaliz hastaları olduğundan, uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılmamış olan kan alıcıları ve gayrı meşru cinsel yolla ilişkiye girenler de risk altındalar.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C hastaları yakalanmış oldukları bu virüsü başkalarına da başka yollar ile bulaştırmamak için; bir başkasına kan nakli yapması, dikiş iğnesi, şırınga, diş fırçası, tıraş bıçağı gibi kişisel araçların da kullanımı ile dikkatli olunması gerekir. Çünkü Hepatit C hastası bu araç ve gereçlere bulaştırmış olmakta sağlıklı bir kişi de bu araç ve gereçlere de temas ettiği vakit bu hastalık virüsü sağlıklı olan kişiye bulaşmış olur. Hepatit C virüsü yiyeceklerden ve içeceklerden bulaşabilme, koyulan yemek kaplarından, hapşırmaktan ve öksürmekten vb. yollar ile bu hastalığı başka birine bulaştırmış olur. Cinsel münasebet ve doğum esnasın da bu hastalığı taşıyıcı olan anneden bebeğine bulaştırması gibi yollara sıkça başvurulur. Hepatit C hastalığına bulaşan kişilerin yaklaşık % 20 ‘si tamamen kendiliğinden iyileşmektedirler. Ve tedavide de başarılı bir yol izlendiğinde de hastalık iyileşme sürecine girer.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

sixteen − 16 =