Hipermetrobi (diğer adıyla hipermetrop) göz rahatsızlığı olan ve miyop hastalığının tersi olan bir göz hastalığıdır. Çünkü miyop da yakını görme uzağı ise ayırt edememe, hipermetrop ise yakını görememe ve uzağı ayırt edebilme göz hastalığıdır. Miyop’un tersi olan bir hastalıktır. Hipermetrobun derecesi ise sizin yakını ya da uzağı görebilme yeteneğinize göre belirtilere göre belirlenecektir.

Hipermetrop

Mesela gözün de hipermetropu şiddetli olan birisi sadece uzağı ayırt edebilir ama yakında ki nesneleri ayırt edemez, hafif bir şekilde gözün de hipermetrop var ise uzağı ayırt ettiği gibi yakını da az çok ayırt edebilir. Özellikle hipermetrop genetik olarak ortaya çıkar yani doğum esnasın da bebeğine bulaşmış olur ve ailesel bir yatkınlığı da bulunmaktadır. Bu göz bozukluğunu aza indirmek için mercekli gözlük ya da kontakt lens takılarak da göz bozukluğu tedavi edilir. Veya cerrahi bir yöntem ile de tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. İşte bu yüzden kalıtsal yolla bulaşmış olan hipermetrop ya da miyopluk hastalığı farklı seçenekler ile ( mercekli gözlük takmak, yapay mercekli lens taktırmak ve cerrahi bir yöntem ile tedavi etmek gibi ) tedavi edilir ve bazen de doğuştan geldiği için de öylece hayatını devam ettirebilmektedir insanlar.

Hipermetrop Belirtileri:

  • Yakın mesafede ki nesne veya eşyaları ayırt edememesi veya bulanık bir şekilde görmesi,
  • Yakındaki bir nesneyi net bir şekilde görmesi için gözlerini şaşı bir şekilde yapması,
  • Gözün yanması, gözün durduk yere yaşarması, göz ve göz çevresin de hafif ağrıların olması üzere gözün yorgun olması,
  • Uzun bir süre okuma, yazma veya uzun süre bilgisayarın başın da kalmak gibi nedenler de bu göz hastalığına neden olmaktadır.

Hipermetrop Nasıl Geçer?

Gözümüzü eğer fazla bir şekilde yoruyorsak ve gözümüzü günde az bir şekilde uyutuyorsak göz de hipermetrop ya da miyop gibi göz bozukluklarına neden olmaktadır. Dışarıdan baktığımız herhangi görüntülere gözümüz de bulunan bir mekanizma ile o görüntüleri eksiksiz bir şekilde yansıtmaktadır. İnsan gözü, herhangi bir görüntüye odaklanma da iki bölümden oluşmaktadır. Tıpta kornea adı verilen kısım gözün ön kısmın da lens adı verilen kısım ise gözüm arka kısmın da bulunarak dışarıdan alınan nesnelerin görüntülerini eksiksiz bir şekilde ve beyne iletilen nöronlar sayesin de görmemizi sağlamaktadırlar. Hipermetrop sorunu olan çocuklar da bu göz sorunundan dolayı gözlerine şaşılık gelebilir. Ve bu şaşılıkta göze kabaca takılan bir gözlük ile giderile bilmektedirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

9 − eight =