Çağımızın hastalığı olan kansızlık ( anemi ) çoğu insanın şikayet ettiği ve çoğu insanda da olduğu bu hastalığı dikkate almak gerekir ve tedavi edilmesi de gerekmektedir. İnsan kanın da kırmızı rengi veren ( alyuvarlar ) bulunmaktadır. Bu kan hücrelerin görevi ise; kan yardımıyla diğer hücrelere oksijen sağlayarak ve bu hücrelerin kırmızı renkli olmasını sağlayan hemoglobin bulunmaktadır. Nefes alıp verme olayın da akciğerde ki oksijen bu hemoglobin yapısına yapışarak diğer hücrelere de taşınmasına neden olmaktadır.

Kansızlık (Anemi)

İşte böyle mükemmel ve sistemli çalışan bir vücudumuz bulunmaktadır. Bu hemoglobin kanda bulunması miktarının altın da olmasıyla kişiler de kansızlık ( anemi ) meydana gelmiş olmaktadır. Kanda bulunması gereken değerler ise erkekler de 13 gr, ve bayanlar da ise 12 gr olmaktadır. Bu değerlerin altın da oluyorsa kansızlık ( anemi ) meydana gelmektedir. 5- 6 yaşları aralığında ki çocuklar da 11 gr olması veya 6 – 15 yaş aralığında ki çocuklar da ise 12 gr ‘ın olması halin de kansızlığı göstermektedir. Ve kansız olan çocuklara da bazı gıdalar ile takviye yapılmalı ki kanda ki kansızlık oranını düzeltmek gerekir. Yapılan araştırmalar da kansızlığın dünya da kadınlar da görülme olasılığı  % 35 – 40 aralığında, erkekler de ise görülme oranı takriben % 20 – 25 civarın da olmaktadır. Kişiler de görülen bu kansızlık hastalığın da en sık rastlananı demir eksikliği anemisidir ve dünya da yaklaşık olarak % 95 ‘inde görülmektedir.

Kansızlık Belirtileri

İnsanlar da demir eksikliği anemi tanıların da genellikle çoğun da belirli bir belirti gözükmez. Yapılan kan tahlilleri olmak üzere ve başka tahliller sonucun da bu hastalığın tanısı konulabilmektedir. Eğer uzun süre hastalık kişi de ilerlemiş ise insan da halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık, ishal ve üşümek gibi belirtiler oluşur. Günlük hayatta yapılan bir fiziksel aktivite sonucun da birden bire çarpıntı, nefes darlığı ve nefes alamama, çabucak yorgunluk hissinin olması gibi hastalığın kişi de yarattığı tahribat şiddetine göre ortaya çıkmaktadır. Kansızlık (anemi) hastaları kil, pika  ya da toprak gibi maddeleri yemek istemeleri ya da bu hissiyata kapılmaları.

  • Başın fena halde dönmesi ve kulak çınlamasının olması,
  • Ağız etrafın da çatlakların olması,
  • Tırnakların kaşık şeklini alması, çabuk kırılması ve çatlaklar oluşması,
  • Dil de belirsiz bir nedenden dolayı kızarmaların oluşması ve çatlaması,
  • Herhangi bir şeyi yutkunmakta zorluk çekilmesi gibi belirtiler de olmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

sixteen − 13 =