Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) daha çok erkekler de ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Genellikle anüs (çıkış deliği) kısmın da ki rahatsızlık ve hastalıklara baktığımız da büyük oran da erkeklere özgü hastalılar olduğu ortaya çıkar. Kıl dönmesi daha çok 15 – 40 yaş aralığın da ki erkekler de sıkça görülen bir hastalık vakasıdır. Tabi ki de bu bayanlar da görülmeyeceği anlamına da gelmez.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kadınlar da ise erkekler de olduğu gibi 15 – 35 yaş aralığın da görülme sebebi ise bayanların bu yaşlar da kuyruk sokumu bölgesinin daha yumuşak olması ile bu bölge de ve bayanlarda da kıl dönmesi görülebilir. Kıl Dönmesi Nedir? Bayanlar da kıl dönmesinin % 95 oranın da kuyruk sokumu bölgesin de sıkça görülürken az bir bölümü de göbek bölgesin de görülmektedir. İnsanların yüzlerin de bacakların da ve koltuk altın da görülen kıl dönmesi (pilonidal sinüs) olmamakta bu bölgeler de görülen rahatsızlık kıl batmasıdır. Bacak, yüz ve koltuk altlarına ağda yapan bayanlar da kıl batması sıkça görülen bir rahatsızlık olmaktadır.

Kıl Dönmesi
Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Belirtileri

Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye muayene olmak için giden kişi bu hastalığın bir ileri evresi için muayeneye gelmektedir. İnsanlar apse  (iltihaplanma) hastalığına yakalanıp kontrol için hastaneye geldiklerin de işte o zaman bu hastalığın farkına varılabiliyor. Kıl Dönmesi Belirtileri Ya da hastalığının verdiği utanç ile doktordan uzak durarak hem hastalığının geç farkına varıyor hem de hastalığın tedavisi gecikiyor . Aslın da dikkatli ve uyanık olduğunuz vakit ilk aşamadan itibaren kıl dönmesinin varlığına kısa sürede varacaksınız. Tabi ki ilk etapta çok ciddi şikayetleri ve belirtileri olmamaktadır ama daha sonra ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Nedir
Kıl Dönmesi Nedir

Kıl Dönmesi Tedavisi

Öncelikle kuyruk sokumu bölgesin de deliklerin olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Çünkü başımızdan, ensemizden ve göbek bölgemizden ya da makat bölgesin de dökülen kıllar bir araya gelerek vücutta giriş delikleri oluşmasıdır. Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl dönmesinin ilk belirtisi olarak kuyruk dökümün de giriş deliklerinin olup olmadığına bakmanızdır. Pür dikkat bir şekilde bakıldığı vakit kuyruk sokumu bölgesin de giriş deliklerinin olmasına ve bu delikler de ise kıllanmaların olmasına dikkat edeceksiniz. Bekar iseniz kendi başınıza yapamazsınız ama evli iseniz eşinizden böyle bir bir sıkıntı için yardım almalısınız. Yatağa makat bölgesinin gözükeceği bir şekilde uzanın ve eşinizin dikkatli bir şekilde de bakmasına yardımcı olursunuz ve eşiniz de size yardımcı olmuş olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri
Kıl Dönmesi Belirtileri

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

13 − three =