Genellikle bayanlar da ortaya çıkan kısırlık ( yani infertilide )  bebek bekleyenler için büyük bir hayal kırıklığıdır.  Kısırlık yani ( İnfertilide ) kadın da hamileliğin ( gebeliğin ) hiç oluşmamasına ya da önceden annenin gebe kalmasına daha sonra ise gebe kalmamasına şeklinde ortaya çıkmaktadır. Uzmanlarca yapılan araştırmalar da bayanların çoğunluğu yani  % 30 u hayatlarının bazı evlerin de kısırlık ( İnfertilide ) vakası ile karşılaşmaktadırlar.  Ayrıca her bayanın doğurmasın da en veremli olduğu yaş 25 yaş civarıdır.

Kısırlık

Her bayan bu yaşta doğurganlık hızı yüksektir ve verimliliği de fazladır.  Bayanların çoğun da 35 – 40 yaşından sonra doğurganlık hızı ve verimliliği belirgin özellikler de azalmalar olmaktadır.  Evliliğin de 3. ayını doldurmuş olan çiftler de gebe kalma ihtimali % 55 olmaktadır, bu süreç 6. ayını dolduğu vakit % 75 civarına çıkmakta. Çiftlerin 1 senesini doldurduğun da ise % 85 ‘e ulaşmaktadır bu gebe kalma ihtimali, ilerleyen diğer yıllar da ise bu oran artarak % 95 lere kadar çıkmaktadır. Demek ne kadar zaman geçerse doğurganlık oranları da paralellik gösterip artmaktadır.

Genellikle genç çiftler kısırlık ( intertilide ) 25 yaşın da olan biri teşhisi için çok acele etmektedirler. Doktorlar ise genç çiftlere bu konu da acele etmemelerini yaşları 30 ya da daha üstü olduğun da böyle bir teşhis için bizlere başvurmaları gerektiğini özellikle vurgulamaktadırlar.  Yaşları 30 veya üstü olan çiftler de kısırlık ( intertilide ) tetkiklerinin doktorlar tarafından başlanmasının durumların farklılığına göre 7 ya da 12 ay içerisin de gebeliğin oluşmaması annenin gebe kalmaması gibi durumlar anne adayın da gebeliğin oluşmaması ihtimali artmaktadır.

Kısırlık Nedenleri

Genel olarak erkeklerde ki kısırlık oranı yaklaşık olarak % 30 ile 40 oranın da, bayanlar da ise bu oran % 40 ile 55 arasın da değişmektedir. Bu da oluyor ki kısırlık oranı bayanlar da daha sık görülmektedir. Diğer bir değişle ise kısırlık ( intertilide )  çift için her iki bireyde de aynı derece de sorumluğa sahiptirler.

Erkek adayların da kısırlık sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Erkeklerin aşırı sıcakta çalışmak ve fazla yorulması,
  • Erkeklerin sürekli oturarak çalışması,
  • Kimya fabrikasın da çalışan erkeklerin kimyasal maddeye maruz kalması,
  • Özellikle erkeklerin aşırı alkol ve sigara tüketmeleri,

Yukarı da saydığımız bu belirtiler yüzünden erkekler de kısırlık oranı artmakta ve bebek olamamaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

8 − 4 =