Genellikle kızıl hastaları çocuk veya bebekler de sıkça görülür ve vücut da kırmızı lekeler halin de mikroplu ve bulaşıcı bir hastalıktır. Belli nedenlerden dolayı bebek ve çocuklar da ortaya çıkan kızıl hastalığı erken tedavi edildiği vakit iyileşme de erken olacaktır.

Kızıl Hastalığı

Çocuk ve bebekler de ortaya çıkan kızıl hastalıkları henüz neden ortaya çıktığı bilinmemektedir ve teşhisi hala konulmamaktadır. Son zamanlar da uzmanların yaptığı araştırmalara göre hastaların boğazın da ve bademciklerin küçük olmak üzere, yuvarlak küçük olduğundan ancak mikroskop ile görülebilen halka biçimin de Kızıl Hastalığı uzmanlarca streptokok adı verilen antibakteriyel mikrobun kızıl kızılımcık hastalığına sebep olmaktadır.

Uzmanlarca tespit edilen bu antibakteriyel mikrop, genellikle boğaz ve bademcik yuvasını kurar ve yerleşir, yoğun bir iltihaplanmaya sebep olur ve daha sonra vücudun tamamına yayılmasına neden olur. Kızıl mikrobu ( streptokok ) hasta olan kişinin boğazın da, bademciklerin de ve zamanla da tüm vücut da etkili olduğu için, Hastalığa yakalanan kişi bir başkasıyla konuşurken, hapşırırken veya öksürürken boğazındaki kızıl mikrobu dışarıya saçarak diğer insanlara bulaşmasına neden olur. Ve böylelikle hastalığı diğer insanlara da bulaştırmış olmaktadır bu hareketiyle.

Kızıl Hastalığı Belirtileri

  • Belli sebeplerden dolayı kızıl mikrobuna yakalanan kişi 4 – 5 gün sonra kişi de titreme başlar ve zamanla bu titreme şiddetini artırır.
  • Bu belirtinin ardından aniden başlayan yüksek ateştir. Bademciklerin yutkunamayacak şekil de şişmesi,
  • Boğazın ve bademciklerin yoğun bir şekil de iltihap tutması, hafiften başlayan baş ağrıları , Vücut da başlayan Kızıl Hastalığı, mide bulantısının olması ve hemen akabinde kusmanın gerçekleşmesi .
  • Bel ve baş ağrıların da olması kızıl veya kızılımcık hastalığının belirtileri arasın da olmaktadır.

Kızıl Hastalığı Tedavisi

Yukarıda saydığımız bu belirtilerden birkaçı bile herhangi bir bebek ya da çocukta görüldüğü vakit kızıl hastalığına yakalanmış demektir. Yani bütün belirtilerin de gözükmesine gerek yoktur birinin bile gözükmesi bu hastalığın belirtisi için yeterlidir. Hastalığa yakalanan kişi bu hastalığı uzun süre yatarak ya da sağlıklı bir şekilde kendisine bakarak hastalığı atlatabilmektedir. Hastalık belirtilerinden birkaçı hasta da çıktığı vakit hastanın vücudun da kızarıklar oluşmaya başlar. Kısa süre de bu kızarıklar kol, bacak, yüz, sırt ve göğüs gibi bütün vücuda kısa sürede yayılmış olmaktadır. Başta karın bölgesin de daha sonra bütün vücuda kısa sürede yayılan kızamıklar dudak da görülmezler ve orda çıkmazlar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

4 + 19 =