Ortodonti

Ortodonti genel açıklaması itibariyle dişlerin mükemmelleşmesi demektir. Dişlerinizde daha önceden olan veya zamanla oluşan düzensizlikleri, bozuklukları, çürükleri, görünüşü rahatsız edici durumların hekim yardımı ile düzeltilmesine ortodonti diş hekimliği dalı olarak denmektedir. Sizin de dişlerinizde bu tür problemler varsa ortodonti tedavisi uygulaması yapmanızda sakınca yok. Önemli olan ne tür bir yol izleyeceğinize karar vermenizdir.

Ortodonti günlük yaşantıda pek duyulmayan bir kelime ve diş ile ilgilenen kimseler dışında diğer insanlar tarafından ortodonti kelimesinin kullanıldığına pek rastlanmıyor. Nedeni ise bu kelimenin dilimize Yunancadan geçmiş olmasıdır. Yunancanın dilimize çevirisi ise düzgün diş gibi bir manaya gelmekle birlikte Türkçede daha özel bir açıklama ile bu kelime Türkçeleşmesini daha da anlamlı kılmak adına Dişlerin mükemmelleşmesi sözcüğü daha iyisi çıkana kadar ideal gibi duruyor.

ortodonti
ortodonti

Ortodonti sadece dişler ile ilgilenmiyor yüzünüzde ve çene gibi kısımlarda bulunan doğumsal yada yanlış-eksik gelişmeden kaynaklanan problemlerin teşhis edilmesinde ve uygun tedavi yoluna gidilmesinde önemli yere sahiptir.

Dişler insanlar için çok önemlidir. Biri ile konuşmada iken bile ilk bakacağınız yer insan gülüşündeki dişlerdir. İnsan güler ve dişleri ortaya çıkar. Bazen de hiç gülmek istemezsiniz. Üzücü bir durum olsa da ve özgüven eksikliğidir. Nedeni de bariz şekilde açıktır. Dişlerdir. İşte ortodonti dişlerle ilgileniyor bu konuda herhangi bir özgüven ve gülüş probleminiz var ise ortodonti dalına başvurmanız şiddetle tavsiye edilir. Düşünsenize birkaç gün uğraşacaksınız ve ömür boyu sefasını süreceksiniz. Bizce değer ve hiç durmadan direk doktora gidin deriz.

Ağız kapanışında alt çenede ve üst çenede kullanılan dişlerin doğru kapanışı insan sağlığını olumlu yönde etkilediği gibi çiğnemeyi ve parçalamada da önemli etkisi görülmektedir.

ortodonti nedir
ortodonti nedir

Gelişim sürecini tamamlayan ve herhangi bir problemi olmayan insanlarda genelde 32 diş bulunmaktadır. Bazen gülüşürken dişlerini açarken gülen insanlara 32 dişini birden gördük der. Bu deyiş çok önemlidir. Eğer dişlerinize güveniyorsanız gülmeye devam edin. Güldükçe kendinize olan ve dişinize olan güveniniz tavan yapacaktır.

Aklınızı meşgul eden ve cevaplanmasını istediğinizi soruları hemen aşağıda ziyaretçilerimize özel olarak hazırlanan yorum yap kısmından bize gönderebilirsiniz. Diş hekimlerimiz tarafından incelenen ortodonti konusu için net açıklamalar tarafınıza yapılacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

one + 15 =