Paraben nedir
Paraben nedir

Paraben Nedir?

Kimyasal bir madde türü olan paraben daha çok makyaj malzemelerinin üretildiği kozmetik sanayide ve tıbbi ilaçların üretiminde kullanılır. Parabenin koruyucu özelliği olduğundan ötürü yani üretilen maddeleri daha uzun süre muhafaza ettiği için kozmetik ve ilaç yapımında kullanılan bir numaralı koruyucu kimyasaldır. Pareben nedir? Sorusuna kısa yanıt verecek olursak. Buradan çıkartılması gereken sonuç parabenin koruyucu bir kimyasal olmasıdır. Bilinçli bir kullanıcının dikkat etmesi gereken konulardan olduğu gibi paraben hakkında bilgili olmanız gerekiyor.  Bu yazıyı okumanızın hemen ardından gerçekten iyiki okudum, dediğinizi duyar gibiyim. Başlayalım;

Paraben Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Paraben Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Paraben günlük yaşantımızda kullandığımız ürünlerin büyük kısmında bulunur. Şampuandan tutun parfümünüze kadar paraben içerir. Erkekler için söylüyoruz tıraş losyonlarınızda bile paraben bulunmaktadır. Buradan çıkartmanız gereken en önemli sonucun parabenden kutuluşun olmamasıdır. Elinizi attığınız her madde de nerdeyse paraben bulunuyor. Günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız ürünlerde bolca paraben bulunuyor ve siz bunun yeni farkına vardınız değil mi ? yada bir yerden duydunuz. Ancak merak etmenize gerek yok. Paraben nedir konusundaki tüm meraklarınızı bu yazımızda detaylıca gidereceğiz.

Parabenin kozmetik ürünlerinde ve ilaçlarda sıkça kullanılmasının asıl sebebi maliyetinin düşük olmasıdır. Üretici firma parabeni çok düşük fiyatlara temin edebilir. Buda üründe olan maliyet yani ekonomik gideri azalttığı için daha çok tercih ediliyor. Paraben çok parahalı bir koruyucu kimyasal değildir. İsteyen firma istediği an temin edebilir ve ürettiği ürünlerde istediği miktarda kullanabilir.

Parabenin  Zararları?

Yukarıda parabenin koruyucu kimyasal olduğundan bahsettik ve bunu öğrendik. Şimdide biraz parabenin insan sağlığına olan zararlarından bahsedelim. Paran kimyasal olduğu için kesinlikle insan sağlına herhangi bir faydası yok. Tam aksine olabildiğince insanlara zarar vermekte ve uzun süre kullanımda istenmeyen büyük hastalıklara yol açmaktadır. Gerçekten parabenin zararları? Diye soracak olursanız hemen bir örnek verelim. Bilim adamlarının meme kanserleri olan bireyler üzerinde yaptığı araştırmalara göre her tümör başına düşen paraben miktarı 20 nanogramdır. Yapılan araştırmalar sonucunda kesin olarak teyit edilmiştir. Ortalama her tümör başına 20 nanogram paranben düşüyor ve buda gerçekten mükemmel bir rakam. Sizce de öyle değil mi? Ayrıca bunun yanında östrojen olarak bildiğimiz yapıyı da parabenler taklit edebiliyor. İşte buda insan sağlığı için olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Paraben Nedir Zararları Nelerdir?
Paraben Nedir Zararları Nelerdir?
Paraben Nedir Zararları Nelerdir?
Paraben Nedir Zararları Nelerdir?

 

Paraben ürünleri daha uzun süre kullanılmasında yani raf ömrünün uzun tutmasında çok önemli bir kimyasaldır. Bu yüzden sıkça kullanılır. İçerisinde bulundurduğu zararlı bileşenler insan cildinde egzama türünden hastalıklara neden oluyor. Bunun temel sebebi parabenin cildi tahriş edici özelliğe sahip olmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre ürünler üretilirken üretici firmanın ürünün üretirken kullandığı ham maddeleri ürün üzerinde bulunan etikete yazması sorunludur. Etiket üzerinde paraben kimyasalı ‘’paraben’’ diye geçmez. Parabenin diğer isimleri kullanılır. Bu yüzden etiketler üzerinde paraben yazısını bulamamanız muhtemeldir. Diğer isimleri= methylparaben, ethylparaben, benzylparaben, buthylparaben. Bunlardan herhangi birini aldığınız kozmetik ürünlerin etiketinde bulabilirsiniz. Bu belirttiğimiz isimlerin herhangi birini bulunduran kozmetik ürün kesnlikle paraben içeriyordur.

Parabenin Kullanılma Sebebi
Parabenin Kullanılma Sebebi

Günlük yaşantımızda bilerek veya bilmeyerek parabenli ürünler kullanıyoruz. Buda parabensiz ürünlerin azlığından kaynaklanıyor. Artık paraben kullanım olarak alışılmış bir maddedir. Bu yüzden ilaç ve kozmetik ürünlerde kullanılmasını normal karşılamalıyız. Çünkü gerekli madde ve kullanılmasa olmuyor. Üretici firma keyfinden veya isteği üzerine kullanmıyor. Üretilen ürünlerinin daha çabuk bozulmaması için şarttır. Düşünseniz bir adet pudra aldınız ve 1 hafta sonra kokmaya ve bozulmaya başladı. Ya da üreticinin ürünü kısa zamanda satamadığını ve elinde patladığını düşünün. Her iki taraf içinde üzücü bir durum olur. Daha iyisi ve daha zararsız olanı üretilene ve bulunana kadar paraben kullanılacaktır.

Alacağımız ürünlerde dikkat etmemiz gereken noktalar;

 • Bir ürün almaya karar verdiysek içeriğini gösteren kısmı etiket üzerinden okumalıyız. Çünkü paraben içermeyen ürünler bulunmakta ve bunları almaya özen göstermeliyiz.
 • Bulabiliyorsak bitkisel ve doğal ürünler tercih etmeye özen göstermeliyiz.
 • Almayı düşündüğümüz ürünü satın almadan önce üzerini okumalıyız ve üretim tarihinden itibaren son kullanma tarihine dikkat etmeliyiz. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri sakın almayınız. Yarardan çok zararı olacaktır. Eğer son kullanma tarihi geçmiş bir ürün görürseniz bunu satıcıya bildiriniz. Belki farkında değildir. Aynı ürünü almaya gelen bilinçsiz insanlara faydanız olmuş olur.
 • Kullandığımız veya kullanmadığımız şampuan, duş jeli gibi ürünleri delmiyor ve kapağını kesinlikle açık bırakmıyoruz. Açık kalırsa tüm yararlı kısımlar uçar gider. Bildiğiniz üzere bazı maddeler uçucudur ve açık kaldığı anda yavaş yavaş buharlaşmaya başlar. Kısa süre içerisinde yok olur. Buna en güzel örneği kolonyayı verebiliriz. Kapağını açık bırakarak veya biraz elinize dökerek test edebilirsiniz. Avuç içinize aldığınız kolonya kısa süre içerisinde buharlaşacak ve serinleme hissi verecektir.
 • Kullandığımız kozmetik ürünlerimizi ruj, pudra, allık, göz kalemleri vs. Bunları başkaları ile paylaşmanız sizin için zararlı olacaktır. Her paylaştığınız kişi için ayrı ayrı mikrop kapacaksınız ve mikroorganizmaların oluşmasına zemin hazırlanacaktır.
  Alacağımız ürünlerde dikkat etmemiz gereken noktalar
  Alacağımız ürünlerde dikkat etmemiz gereken noktalar
 • En önemli noktalardan biri krem kullanıyorsunuz ve kremlerinizi elinizi yıkamadan sürüyorsunuz. Buda kremin etkisini azaltıyor ve kapalı gözeneklerden kremin geçmesi zorlaşır. Bu yüzden elinize veya herhangi bir bölgenize krem sürecekseniz ilk iş işlem yapılacak bölgeyi temizce yıkayınız ve durulayınız. Kremin etkisini çok çok daha fazla göstermesine yardımcı olacaktır. Buda sizin için ekstra fayda demek. Hem de kullandığınız üründen memnun kalmanızı sağlar.
 • Cildinizin bakımını yapmak için kullandığınız ürünleri bolca sürmeniz ve kullanmanız size fayda sağlamaz. Tam aksine derinize gereğinden fazla kimyasal sürüldüğünden hem sürülen cilt bakımı ürününün herhangi bir faydası olmayacaktır hem de ciltte tahrişlere yol açacaktır. Bu yüzden cildiniz için gerektiği kadar cilt bakım ürünü kullanın ki faydası olsun. Son olarak birde kullanmakta olduğunuz ürün sürekli kullanım gerekmiyorsa 1 gün ara vererek kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Kozmetik ürünlerinin tümünde koruyucu madde vardır ve bu korucu madde ürünün en az 3 yıl kadar süreyle bozulmadan kalabilmektedir. Eskiden aldığınız kullanmadığınız, bozulduğunu düşündüğünüz veya son kullanım tarihi geçtiğine inandığınız kozmetik ürünlerinizi bekletmeden atınız. Yerine yeni çıkan ürünlerden almanızı tavsiye ederiz.
 • Kullanmakta olduğunuz ancak kısa süre içerisinde bitireceğinizi düşünmediğiniz kozmetik ürünleri oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayabilirsiniz. Gereğinden fazla sıcakta sakladığınız ürünler çok kısa süre içerisinde bozulabilir. Öyle ki çok sıcakta sakladığınız ürünler 24 saat içerisinde bozulabilir.
  Parabenler cilt tarafından emilir mi?
  Parabenler cilt tarafından emilir mi?

  Tüm bu belirttiğimiz maddelere dikkat etmelisiniz. Belirttiğimiz maddelerin tümü sağlığınız ve kullandığınız ürünlerin kalitesini arttırmak için gerekli unsurlardır. Bazı kozmetik ürünlerin içeriği tam olarak etiket üzerinde yazmaya bilir. Bu yüzden güvendiğiniz markaların ürünlerini kullanmaya özen gösteriniz.

Parabenler cilt tarafından emilir mi?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre paraben cildin içeriğine girebilir ve vücut dolaşımına katılabilir. İnsan doku-deri, kan ve idrarları içerisinde parabene rastlanmıştır. Buda parabenin cilt tarafından emildiğinin kanıtıdır. Cilt tarafından paraben emilmekte ve birçok noktaya kadar ilerlemektedir. İnsan vücudu oldu bitti çok emici bir yapıya sahiptir. Bunun anlamanın en kolay yolu insanların sadece ağız ve burundan değilde vücudunun tamamıyla solunum yaptığını bilmesidir. Vücudumuz üzerinde bulunan tüm gözeneklerden vücudumuzun solunum sistemi için oksijen alımı yapılmaktadır.

Kimler daha fazla parabene maruz kalıyor?

Daha çok kozmetik ürünleri ve sıklıkla paraben içeren ürünler tüketen bireylerde görülmektedir. Normal bir yaşantı süren insan yani kozmetik ürün kullanmayan, makyaj yapmayan fazla ilaç kullanmayan birinde elbette ki paraben görülmez ya da başka bir yerden gelmiş olsa da çok az miktardadır. Bu da tam olarak paraben sayılmaz zaten. Günümüzde böyle makyaj yapmayan kişilere rastlamak zor ama kimya ürünlerini kullanmamak parabenin vücuda girmesini engelliyor. Çoğunlukla vücut bakımına kimyasal ürünlerle, kremlerle özen gösteren kişilerde paraben oranı daha yüksek olmaktadır. Kısaca ne kadar çok kimyasal ürün kullanırsanız o kadar çok paraben içeriyorsunuz demektir.

Parabenler kansere mi sebep olur?

Koltuk altı kremleri veya spreyleri kullanan bireylerde meme kanseri olma olasılığı daha fazla olduğu düşünülüyor. Ancak bu sadece bir düşünceden ibarettir ve daha tam olarak kansere neden olup olmadığı belirlenememiştir. Bilimsel araştırmalar herhangi bir kanıt sunana kadar parabenin kansere yol açtığı kesin değil diyoruz. Belki de açmıyordur. Dediğim gibi kesin bir sonuç olmadığı zaman hiçbir yapı idea edilemez. Mahkemede bile suçlu zanlıyı tutuklamak için bazı kanıtlar gereklidir. Kanıtlar olmadığı ve suçlunun suçunun kanıtlanmadığı sürece kişi suçlu konumunda tutulamaz. Gözler yeni bilimsel araştırmalarda. Araştırmalar bitince açıklamalar yapılacaktır. Parabenler kansere mi sebep olur? Sorusunun şuan için kesin bir cevabı bulunmamaktadır.

Paraben daha çok hangi ürünler içerisinde yer alıyor ? Ürün seçimlerinde dikkat çekilmesi gereken kozmetik ürünleri ve ilaçlar neler?

– Cildiniz için bakım ürünleri ve kozmetik sanayi;

Fondöten
Kapatıcı
Pudra
Göz farı
Allık
Maskara
Makyaj çıkarıcı ürünler
Ruj ve parlatıcı
Oje (özellikle hızlı kuruyanlar)
El ve yüz kremleri
Nemlendirici ve losyonlar
Diş macunu
Güneş yağı
Tonik
Deodorant
Vücut spreyi
Antiperspirant spreyler
Parfüm
Sabun
Şampuan
Saç kremi
Tıraş losyonu

Eczanelerde satılan ve ilaç sanayi ürünleri:

Tüm krem ve merhem türleri
Kulak, burun ve göz damlası
Rektal ve vajinal ilaçlar
Bandaj ve sargı bezi
Lokal anestezik ilaçlar

Hazır gıdalar da paraben içeriyor:

Salata soslar
Ketçap, mayonez, hardal ve diğer soslar
Reçeller
Dondurulmuş yiyecekler
Hazır meyve suları

Tekrar belirtmek isteriz ki paraben bir koruyucu maddedir ve hazır gıda, ilaç, kozmetik ürünlerinin çoğunda bulunmaktadır. Şuan için paraben kullanımı insan sağlığı açısından yüksek miktarda tehdit içerdiği tıb bilimi adına belirtilmemiştir. Sadece bazı alerjik insanlarda yan etkiler daha çok görülebilir. Görüldüğü anda o ürün kullanımı acilen bırakılmalı ve alerjinin sürmesi durumunda doktora danışılmalıdır. Ancak paraben zararsızdır diyemeyiz. Her kimyasal insan sağlığı için zarar demektir. Ancak bu ürünleri şimdilik kullanmak için mecburuz gibi duruyor. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu ürünler kullanımda ve hatta dünyaca zengin kişilerin bile kullandığı ürünle içerisinde parben bulunuyor. Çok fazla takıntı haline getirmeniz size zarardan daha fazlasının getirmez. Bardağın dolu tarafından bakıp hayatı yaşayıp mutlu olmayı deneyin. Hem bardak dudak payı dışında neredeyse tamamen dolu sayılır :)

©İceriGir.com özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

7 YORUMLAR

 1. Parabenler kansere mi sebep olur? sorusunu google de aratırken sitenize rastladım. Gerçekten çok iyi anlatılmış olay. Çok teşekkür ederim. Sonuna kadar okudum ve parabenin nedir onu tam öğrenmiş oldum. Bu konuda aydınlandığım iyi oldu artık ona göre davranırım. Diğer yazılarınıza da göz attım alanınıza da uzaman olduğunuz her yazınızda belli. Teşekkürler icerigir.com

 2. Herkes paraben nedir diye soru soruyordu bana çalıştığımız yer malum. Herkese sitenizi önereceğim. tüm arkadaşlarım gelip paraben nedir? konusunda bilgi sahibi olsunlar. Yazınızda her detaya yer vermeniz etkileyici olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum. Sitenizi gördüğüm iyi oldu. Artık ne işim olursa olsun sitenizi ziyaret edeceğim. Takipteyim.

 3. Metine eklediğiniz görseller çok dikkatimi çekti. Etkileyici bir yapıda yazıyı sunmuşsunuz. Paraben nedir? konusunda kim bilgilendirmeyi yaptıysa ona burdan teşekkürlerimi sunuyorum. Paraben nedir? konusunda tam olarak bilgi sahibi oldum. Diğer konularınıza da şuanda göz atmaya çalışacağım. Sitenizde süper şekilde genel kültür yapacağıma inanıyorum. Bu tür bilgiler günlük hayatta çok işime yarayacağına eminim. Teşekkürler, Sevgiler, Saygılar

 4. Aldığım çoğu ürünün üzerinde paraben içerir veya paraben içermez diye yazılar görüyordum. Paraben nedir? orusu hep aklımdaydı. Ne olduğunu öğrenmek bugüne nasip oldu. Googleye paraben nedir yazdım sizin siteniz çıktı. Sitenizin çıkması gerçekten çok iyi oldu. Açık açık herşeye yer verip anlatmışsınız çok sevindim teşekkürler.

 5. Paraben gunumuz zamaniyla ilaclar icerisinde de cok sik kullanilmaya baslanan kimyasal. Acikcasi ben cok fazla zararli oldgunu dusunmuyorum. Hani zararli olabilir ancak zarari buyuk degildir ? Oyle olsa nende ilacalarda kullanilsin ki ?

 6. bildiğim üzere genelde paraben ruj, fondeten gibi kızların veya bayanların kullandığı makyaj malzemeleri içerisinde bulunuyor. Biraz zararlı bişey ama fazlada zararlı değil. kullanın gitsin ne olucak.

 7. Bence de parabenli ürünleri kullanmak zorundayız. Buluna bilirse diğerlerinıda kullanalım mümkün mertebe ama bulmakta zor veya istediğimiz şekilde değil. Fiyatı da cabası oluyor. Bne kllanıyorum. Zararının olduğunu da düşünmüyorum. Kimyasal olabilir ama fazla tüketim yapmadığımdan zararı bana aZ OLUR.

CEVAP VER

twenty + nineteen =