Reflü Nedir?

Reflünün en genel tanımı mide içeriğine katılan gıdaların tekrar bazı nedenlerden dolayı mideden önceki aşamaya yani yemek borusuna tekrar iletilmesine reflü denir.

Yediğiniz yemekler ağızdan sonra yemek borusuna gider ve hemen bitişiğinde olan mideye yemek borusu yardımıyla iletilir. Normalde yenilen yemeklerin mideye gittikten sonra mide öz sıvısı ile beraber öğütülmesi gerekir. Ancak reflü hastalığı bulunan bireylerde yenilen yemekler tekrardan ağıza gelir ve acımsı bir tat verir. Sizde de böyle oluyorsa reflü hastası olabilirsiniz. Reflü insanlarda son zamanlarda çoğalan ve çok sık rastlanan bir mide hastalığıdır.

reflü nedir

Haftada 1kere veya ayda 1kere böyle durumla karşılaşıyorsanız bu tam olarak reflü olmaya bilir. Çünkü 1 kere olunca hemen hasta olmuş sayılmıyorsunuz. İnsanlarda bazen olabilir böyle durumlar. Ancak bazen hastalıkların başlangıcı da ufak belirtilerle başlar. Bugün 1kere olur yarın 5kere olur. Bu yüzden gerekli zamanda gerekli önlemleri almanız gerekli. Tıp da erken tanı çok önemlidir. Erken tanı ile birçok hastalık daha kolay yöntemlerle tedavi edilmektedir. Kendinizde bir hastalık belirtisi sezdiğiniz zaman kısa sürede bir doktora başvurmayı unutmayın. İlerisi için önlem almak gerekir.

Reflünün birde şiddetli olanı vardı. Eğer reflünüz ilerlemiş ve çok sık oluyorsa yemek borusunu tahriş edilebilir. Yemek borusunun tahriş olması ciddi bir hastalıktır. Reflü için gerekli önlemler alınmazsa başka hastalıklara da yol açması muhtemeldir. Yediğiniz çok baharatlı, asitli gıdalar mideyi tahriş ettiğinden mide hastalılarına yol açabilir. Mümkün mertebe abur cubur tüketimini azaltmanız gerekir. Birde reflünüz varsa kesinlikle hazır ürün tüketimi yapmıyorsunuz. Sürekli midenize iyi gelen yiyecekler kullanın ki mideniz iyileşme göstersin.

 

Reflü Belirtileri

Reflünün belirtileri tipik belirtiler ve atipik belirtiler olmak üzere 2 kola ayrılmaktadır. Her insan yaşantısında zaman zaman bazen reflü belirtileri ile karşılaşabilir. Reflü şikayetlerinin neredeyse büyük bir kitlesi bazı ilaçlarla azaltılmaktadır. Reflünün temel sebebi mide asidinin fazla salgılanması olduğundan mide asidi dengeleyici ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç kullanım süreci boyunca şikayetlerinizde azalma veya tamamen bitme olabilir. İlaç tüketimi bırakıldığı günlerde tekrar belirtilerin başlaması olası bir durumdur. Bu yüzden doktorunuzun belirlediği yöntemleri izlemelisiniz. Şiddetli reflülerde cerrahi operasyon gerekebilir.

Reflü Belirtileri
Reflü Belirtileri

Tipik Belirtiler

 • Bazen vücudun mide kısmını kapsayan bölgede yanmalar hissedilir. Göğüs ve göğüs arkası yanması yayın olarak görülür.
 • Ağzınızda ekşime veya mideden gelen acı tatlar olabilir. Bu reflünün en çok rastlanan belirtilerindendir.
 • Midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz. Yemekten önce, sonra veya zamansız sürekli geğirmeler olabilir.
 • Midenizden ağzınıza yenilen gıdaların bir kısmının tekrar gelmesi.
 • Yemek için ağzınıza attığınız besinleri yutmakta zorlanabilirsiniz. Bununla beraber yediklerinizin boğazınızda takılıyor olma duygusu da tipik belirtiler arasında.

Atipik Belirtiler

 • Sürekli sinüzit ya da tekrar eden sinüzit olabilir. Normalde burunuz akmaya belir ancak reflünüz varsa burun akıntısı yaşayabilirsiniz.
 • Zamansız hıçkırıklar veya belli zamanda olan hıçkırıklar.
 • Sürekli yutağınızda yanma duymanız reflünün atipik belirtileri arasında yer alır.
 • Dişlerinizde çürüme başlaması normaldir. Sizde başlayan diş çürümelerini azaltmak için dişlerinizi sürekli fırçalayabilirsiniz.
 • Nefes kısıklığı astım.
 • Astım ile beraber nefes darlığı duygusu da olabilir.
 • Kalp çarpıntısı yaşanabilir. Burum da doktora başvurunuz. Ya da kalma basılmış hissi duymanız normaldir.
 • Çok yayın olarak görülen ağız kokusu herkesin başının belası durumda. Ağız kokusu şikayeti nerdeyse her reflü hastasında görülmektedir. Bu durumdan çok sıkıntı yaşıyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz. Bazı ilaçlarla koku azaltılıp yok edilebilir.
 • Bazen gıcık öksürüğü şikayeti olabilir.
 • Anlık konuşmalarda seste kısıklık ya da sürekli konuşmalarda ani ses kısıklığı olabilir. Bazen de bir süre konuşmazsınız biri bir şey sorar ağzınızı açarsınız cevap vermek için ilk hamlede ses çıkmaz biraz sersemlersiniz ama ikinci hamlede ses düzelir J

 

Reflü Tedavisi

Uzmana doktorlar tarafından belirtilerin ve etkisi görülen en basit tedavi yöntemi sudur. Bol bol su içmeniz reflü hastalığının giderilmesindeki en önemli ilaçtır. Günde en az düzenli 2,5tl su içmeniz gerekir. Yemekten önce 2 bardak su yemekten sonra 1 bardak su şeklinde öğünlerinizi düzene de sokabilirsiniz. Ya da saat başı 250ml su içmenizde ihtiyacınızı görecektir.

Reflü Tedavisi
Reflü Tedavisi

Bunun yanında reflüye iyi gelen gıdaları, bitkisel ürünleri de tüketebilirsiniz. Ne kadar yararı olur bilemiyoruz. Ancak bazı bitkisel ürünlerin reflüyü azalttığı söylenmektedir.

Reflü de en önemli ilaç doktordur :) Hemen bir doktora başvurmalısınız. Bitkisel ürünlere göre ilaçların etkisi çok daha fazla olmaktadır. Doktorunuz size gerekli yolları belirtecektir. Doktor yardımı ile bu tür hastalıklardan kurtulmanız mümkünüdür. Alnında uzaman kişiler ile hastalık üzerinde yoğunlaşmanız kesinlikle faydanıza olacaktır.

 

Reflü Diyeti

Reflü hastalarının çoğu yeme ve içe düzenlerinde gerçekten ciddi değişiklikler yapma zorunluluğu içerisindedir. Gerekli değişikler yapılmazsa reflü gittikçe ilerler. Reflü için bazı diyet girişimlerinde bulunmanız faydanıza olacaktır. Reflü diyeti adı verdiğimiz diyet için gerekli bilgiler için yazıyı okumaya devam ediniz.

Meyve ve Sebzeler

Mideye iyi gelen meyve elmadır. Kurutulmuş veya elma suyu fark etmez. Elma tüketmeniz gereklidir. Mideye çok iyi gelmektedir. Akıbetinde armut ve muzda tüketebilirsiniz. Turunçgiller bol miktarda asit içerdiği için tedaviniz sürecinde bunlardan uzak durmanız gereklidir.

Sebze tüketimi de çok önemlidir tabi. Domates ürünleri ve kızartmalardan kesinlikle uzak durmanız icabet etmektedir. Midenize gittikçe zarar verebilir. Patates, brokoli, kabak, havuç, yeşil fasulye ve bezelye tüketimini bol miktarda gerçekleştirmeye özen gösterin midenizi rahatlatacaktır.

Reflü Diyeti
Reflü Diyeti

Et ve Protein

Yağlı gıdaların midede tüketimi zordur bu yüzde yağlı besinlerden kaçınmalısınız. Et çeşitlerini balık dahil olmaz üzere tüketmenizde zarar yoktur. Tek şart yağda pişirmeyin ve yerken yağ eklemesi yapmayın. Olağanca yağsız olsun ki midenize zarar yerine fayda sağlasın. Süt içerken bile yağdan kaçının. Yağsız olanını tüketmeye bakın.

Tahıllar

Tahıl seçimi yaparken yağsız ve kepekli olanlarınızı tercih edebilirisiniz. Normal ekmek yerine kepekli ekmek kullanın. Doğru tüketilen tahıllar önemlidir. Mide içerisindeki fazla asidi emerek azaltmaya çalışan gıdadır. Ülseriniz için en iyi yiyeceklerden biri diyebiliriz. Kepekli, çavdar ve yulaflı gıdalar, mısır ekmeği, pirinç ve bulgur tüketimi yapabilirsiniz.

Tatlılar

Midenin en çok zorlandığı yiyeceklerden biri tatlılardır. Fazla şeker ve yağ içermeye tatlıları tüketebilirsiniz. Sade tatlılar tercihiniz olmalıdır.

 

Reflü İlaçları

Reflü hastalığı ilaçla tedavi edilmeye çalışıldığı gibi ameliyatla da tedavi edilebilir. Rahatlamak istiyorsanız, artık ağız kokunuzdan bıktıysanız, rahatlamak istiyorsanız bazı ilaçlarda çözüm arayabilirsiniz. Reflü hastalığı yaşam tarzı değişikliği ile kontrol altına alınması mümkündür. Bunun yanında ilaç desteği de önemli ölçüde gerekli.

Reflü İlaçları
Reflü İlaçları

Antasitler, Yemek Borusunu Destekleyen İlaçlar, Gaz İlaçları, H-2 Reseptör Engelleyiciler, PPI (Proton Pump Inhibitors), ilaçları kullanabilirsiniz. Kullanmanız gereken bu ilaçlar midenizi rahatlatıp size daha güzel bir gündelik hayat sunacaktır. Bu ilaçların hepsini tüketmeniz gerekmiyor. Bir eczacıya danışarak veya doktorunuzun belirlediği kategoriye giren ilacı kullanmanız gereklidir. Başka sorunlara yol açmamak adına kesin reflü ilaçları adı veremiyoruz. Bunun doktorunuz hastalığınızın derecesine göre belirlemelidir. Reflü ile mücadele ediyorsanız en kısa zamanda iyi bildiğiniz bir hastaneye müracaat etmeyi ihmal etmeyiniz. Unutmayın kazalar can almaz ihmaller can alır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

19 − ten =