İlk olarak sağlıklı bir hayat için, dengeli ve zararsız yiyeceklerden yararlanılmalıdır. Vücudumuzdaki hücrelerimizin düzenli, sağlıklı ve dengeli çalışabilmesi için besin öğelerinden (yağlardan, karbonhidratlardan, proteinlerden, vitaminlerden ve minerallerden) yeterli miktarda almalıyız. Bu gibi besin öğelerini hangi besin kaynaklarından alacağınız hakkında internette küçük bir araştırma ile öğrenebilirsiniz.

Her Gün Yenilmesi Gereken Yiyecekler

Ortaokul ve lise dönemlerinde de öğrencilere belirtilen besin piramidine uygun bir şekilde beslenebilirsiniz çok fazla yağlı besinler ile aşırı kilo almamaya dikkat etmeniz çok büyük önem taşır. Aynı zamanda aşırı zayıflıkta vücudun bağışıklık ve vücut direncini düşürür, aşırı zayıf olan kişilerde şişman kişilere kıyasla çok fazla hastalığa yakalanabilir. Ortalama kaç kilo olmalıyım diyor iseniz. Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak kendinizin ideal bir kiloya sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

  • Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)
  • İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri X Boy uzunluğunun karesi
  • Örnek İdeal Kilo = 24 X (1,60 X 1,60)= 61,4 kg

Örnek verilecek olursa;

60kg ağırlığında 1.75 boyundaki birinin (VKİ)’sini hesaplayalım

60 x (1.75 x 1.75) = 19.5

Vücut Kitle İndeksinin Değerine Göre Sağlık Durumunuz Nedir?

19-24 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 19-24 arasıdır.

25-34 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 20-25 arasıdır.

35-44 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 21-26 arasıdır.

45-54 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 22-27 arasıdır.

55-65 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 23-28 arasıdır.

+65 Yaş arasındaki kişilerde İdeal İndeks = 24-29 arasıdır.

Bu anlatılan (VKİ) değeri de sağlıklı hayat için dengeli beslenme kadar önemli bir değere sahiptir.

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme İçin Beslenme Öğeleri

Sabahın Beslenme Öğesi;

Sabahın ilk vakitleri Metabolizmanın en hızlı olduğu vakittir bu zaman aralığında kahvaltı yapmanız sağlıklı bir gün geçirmeniz için size büyük katkı sağlayacaktır. Kahvaltıda yemeniz gereken yiyecekler kepekli ekmek, salatalık, peynir, domates bu tür besinlerle beslenmeniz sağlığınız açısından daha iyidir. Bal, reçel gibi şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. İlk yendiğinde tok tutuyor hissi uyandırır ancak sonradan açlık hissi uyandırırlar.

Öğle Beslenme Öğesi;

Öğlen vakti metabolizmanın hızlı olduğu vakittir bu zaman aralığında et, ekmek ve yüksek kalorili yiyecekleri tüketebilirsiniz, Ancak aşırıya kaçmanız durumunda da metabolizmanızın hızına göre kilo alabilirsiniz Bu vakitte yiyeceğiniz yiyeceklerin protein, yağ, karbonhidrat değerlerini gün içinde kullanırsınız.

İkindi Beslenme Öğesi;

İkindi vakti çok fazla hareket halinde iseniz veya metabolizmanız hızlı ise kan şekeriniz düşüp açlık ile karşı karşıya gelebilirsiniz. İkindi vakti açlığınızı bastırmak için meyve, sebze, yoğurt, yüksek kaloriye bisküvilerin daha az kalorilisini yiyerek açlığınızı bastırmanızı öneririz. Sağlığınız için lütfen bu vakitlerde her Türk vatandaşı gibi koşarak dönerciye gidip bir döner söylemeyiniz. Daha düşük kaloriye sahip besinler tüketiniz.

Akşam Beslenme Öğesi;

Akşam vakitlerinde yenilen yemeklerin sindirimi metabolizmanın hızının yavaşlamasından dolayı çok zor sindiriliyor bu yüzden akşam yemeklerinde kolay sindirilebilecek sebze, çorba ya da ızgara et gibi yemekler yemek sağlığınız için çok daha iyi olacaktır. Ne yazık ki Türk Milleti olarak akşam yemeklerinde Eşimiz, Annemiz önümüze ne koyarsa veya canımız ne isterse sağlığımızı düşünmeden hemen yiyoruz bunun sonucunda yediğimiz yemekleri çok geç sindiriyoruz. Buda Sağlımızı olumsuz etkiliyor kilo yapabiliyor. Bunu önlemek için dengeli ve kolay sindirilecek yemekler yemeyi tercih etmeliyiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

10 − seven =