Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Hipertansiyon tıp da çok önemli bir hastalık olmakta ve birçok kişide de çok rahat bir şekilde de görülme olasılığı vardır. Hipertansiyon halk arasında ki adı ile yüksek tansiyon, kan dolaşımının yapılabilmesi için damarlarımız da gerekli olan kan değerinin yüksek olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon (yani yüksek tansiyon) ülkemiz de her 4 kişiden birin de görülme riski çok yüksek olan önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bu hastalığı geç teşhis konulduğun da ya da erken tedavi edilmediği vakitte kişi de ‘’ kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp büyümesi, damar sertleşmesi, felcin olması, körlük vb. gibi ciddi hastalıklara da sebep olmaktadır. İşte bu yüzden hastalık için erken teşhis konulmalıdır. Hemşire ya da herhangi biri tansiyonunuzu ölçtüğün de tansiyon değerleriniz 180 / 110 oluyorsa mghht gibi çok yüksek değerlere ulaşmadığı vakit kişi de kolay kolay bir belirti vermez ve vermesi de mümkün değildir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyonun kişiler de en sık rastlanan belirtileri ise; baş ağrısı, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, körlüğün belli bir zaman sonra oluşması, aniden burnun kanaması ve düzensiz kalp atışları gibi hasta da belirtiler vermektedir. Arteriyel sistolojik  tansiyon, kalp şiddetli bir şekil de kasıldığın da kalpten damarlara doğru şiddetli bir şekil de atılan kanın damar iç yüzeyin de yaptığı basınç iken, Diastolik ( küçük tansiyon ) değer ise ani bir kalp kasılmasından sonra kalbin genişlemesi ile hala damar iç yüzeyin de yapılan basınçtır. İnsan da hem küçük ( diastolik ) hem de büyük (sistolik) tansiyon değerinden çok yüksek olmasına hipertansiyon denilir.

İnsanlar da Normal Kan Basıncı Değerleri?

İnsanlar da normal kan basıncı değeri kişiden kişiye değişkinlik göstereceğinden, 18 yaşını devirmiş olan yetişkin ve oldun bireyler de istirahat hali tansiyon değerleri şöyle olmaktadır;

  • Normal sistolik (yüksek basınç) değeri en çok 130 mm hg olmalıdır,

Normal diastolik (küçük tansiyon) değeri ise en çok 85 mm hg olmalıdır.

Bu iki değer dışın da eğer kişi de basınç fazla çıkıyorsa, yüksek tansiyona hipertansiyona) yakalanmış demektir.

Normal sağlıklı bir insan de tansiyon değerleri ; büyük tansiyon en fazla 160 mm hg olmalı ve küçük tansiyon ise 85 mm hg olmalıdır . Tekrarlanan ölçümler de bu iki eğer dışında ki yüksek değerler yüksek tansiyon olarak kabul edilir .

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

one × four =