Yumurta Akı Maskesi
Yumurta Akı Maskesi

Herkesin evinde sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde yemek için bulundurdukları beyaz veya köy yumurtası dediğimiz (kırmızı yumurta) mutlaka vardır. Ancak bu yumurtalar sadece yemeden ibaret değildir. Yumurtanın içerisinde bulunan ak olan kısım halk dilinde yumurtanın beyaz kısmının insan cildine özellikle yüze çok büyük faydası var. Öyle ki birçok ilaçtan ve yöntemden bulamadığınız faydayı yumurta akı maskesinde bulabilirsiniz. Yumurtanın içerdiği yoğun proteinler sayesinde yüzünüz çok daha sağlıklı bir görünüme sahip olabilir. Cildinizde fazla yağ, cilt sıkılaştırma, sivilce, kırışıklık, gözenek sorunları ve bunların beraberinde getirdiği birçok sorundan biri veya birkaçı varsa eğer yumurta akı maskesi tam size göre!

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi başlangıcını tam olarak kestiremediğimiz ancak bilindiği üzere çok uzun zamandır halk tarafından keşfedilmiş bir doğal maske türüdür. Yumurta akının faydası sadece bunlarla bitmiyor. İçerdiği proteinler ile cildinizde bulunan hasarlı veya ölü hücreler yok ediliyor ve bunun yerine çok daha yeni hücrelerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Oluşan bu yeni hücrelere yüzündeki kırışıklık ve gözeneklerin giderilmesine önemli fayda sağlıyor.

Yumurta akı maskesinin faydalarını saymakla bitiremeyiz ancak son birkaç önemli özelliğinden daha bahsetmek istiyoruz; yumurta akında bulunan magnezyum mineralinin etkisiyle cildinizde yaşlanma belirtileri çok daha gecikiyor ve daha genç görünmenize olanak sağlıyor. Buna ek olarak eğer yüzünüzde ergenlik çağında oluşan sivilceler, fazla kimyasal kullanımından özellikle makyaj malzemesi kullanımından kaynaklanan sivilceler ve fazla yağlanmadan ötürü oluşan sivilce izlerine çok yararlıdır. Kısa zamanca sivilcelerinizi geçirecektir.

yumurta akı maskesi
yumurta akı maskesi

Yüzünüz kuru ise ve bu tür sorunlar yaşıyorsanız öncelikle bir doktora başvurunuz. Çünkü maske tarifimiz yağlı ve sorunlu ciltler için hazırlanmıştır. Kuru ciltlere uygulanması tavsiye edilmez. Ancak cildiniz belirtilen şekilde bir yapıya sahipse uygulayınız.

Bununla beraber beslenmenize de dikkat ettiğiniz sürece çok hızlı bir şekilde olumlu sonuç alabilirsiniz. Şimdi de biraz daha detay verip maskelerimizden bahsedip nasıl kullanacağınıza dair bilgiler verelim.

 

Sivilceler için Yumurta Akı Maskesi

 Bakterilerin antiseptik ve anti bakteriyel özelliklerden dolayı sivilceler oluşur. Bu maskemizde bakterilerle mücadele edip hem sivilcelerin oluşumunu önleyip çıkan sivilceleri yok edeceğiz hem de fazla yağları cildinizden alacağız.

*Gerekli malzemeler:
1 tane yumurtanın akı eğer köy yumurtası olursa çok daha iyi olur ancak elinizde yoksa beyaz yumurta da iş görür.

Çay içerisinde kullandığımız kaşıktan (çay kaşığı) 1 ölçek limon suyu. Hazır limon suyu değil de kendiniz limon alıp sıkarsanız maskeyi çok daha etkili kılacaktır.

1 yada 1,5 çay kaşığı bal gerekeli. Balın doğal olması gerekli çünkü diğer ballarda yoğun olarak şeker kullanılıyor buda maskenin kalitesini düşürecektir.

Verilen üç doğal gıdayı iyice cam bir kap da karıştırın. Öyle ki içerisinde bulunan maddeler gözle seçilmesin. 5dk karıştırmanız yeterli olacaktır. Artık maske hazır istediğiniz cilt bölgesine sürebilirsiniz.

 

Sivilceler için Yumurta Akı Maskesi
Sivilceler için Yumurta Akı Maskesi

Nemlendirici Etkili Yumurta Akı Maskesi

 Yumurta akı maskesini uygulamanız için ısrarla cildinizin sivilceli ve sorunlu olmasını istemiyoruz. Maskemizin sivilcelerde, kırışıklıklarda ve gözeneklerde etkili olduğu gibi sadece cildinizi nemlendirmek amaçlıda kullanabilirsiniz. Bunun için sadece 2 adet yumurtanın akına ihtiyacınız var. 2 yumurtanın akını cam bir kapta 3dk. boyunca çırpınız. Eğer iki madde de yumurta akı olduğu için çabucak bir birine karışacaktır. Çoğu maske tariflerimiz için cam kapları tavsiye etmekteyiz. Çünkü cam kaplar hem doğal maddelerden üretilmekte ve uzmanlar tarafından daha sağlıklı olduğu belirtilmektedir.

Maskenin Uygulanışı: Elinizde oluşan yumurta akının üzerine hava almayacak bir film çekerek buzdolabına koyun 1 saat kadar soğumasının bekledikten sonra çıkartın 1 kez daha karıştırın ve yüzünüze dairesel ve telefon ekranına dokunur gibi parmak hareketleriyle mesaj yapar gibi ortalama 7dk. boyunca cildinize yedirmeye çalışın. Cildinizin yeterince nemlenmesini istiyorsanız 20 dk. boyunca maskeyi cildinizde bekletin ve bol soğuk su ile yine masaj yaparak yıkayınız. İşlem bu kadar artık cildiniz 1 hafta boyunca çok sağlıklı olacaktır.

Maskeyi cildinize gün ortasında değil de gün sonunda yatmadan önce veya güne başlarken uygulamanız uzmanlarımız tarafından tavsiye edilir. Çünkü cildiniz bu zamanlarda maskeye karşı daha çok olumlu sonuçlar verecektir.

 

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı Maskesi

 Yazımızda bahsettiğimiz gibi yumurta akı kırışıklılara da iyi gelmekte ve bunun için kısa bir maske tarifimiz var.

2 adet yumurtanın akını alıp 2dk. boyunca cam bir araçta karıştırdıktan sonra yüzünüze dairesel ve yarı dairesel hareketler yaparak uygulayınız. Yaptığınız dairesel hareketleri tam tersine yapmayı da unutmayınız. Yani biraz ileri doğru dairesel hareket yapıyorsunuz birazda geriye doğru yapıyorsunuz. Bu yöntem yumurta akı maskesinin yüzünüzün tüm gözeneklerine yedirilmesini sağlayacaktır.

 

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Akı Maskesi

  Son maskemizde cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırıp daha genç bir görünüme sahip olmanız için bir maske tarifi veriyoruz. 2 çay kaşığı limon, 2 yumurta akı ve 2 çay kaşığı üzüm sirkesini alıp 4dk. boyunca çırpmaya başlayın. Çırpma işlemi bitince maskeyi yüzünüze veya herhangi bir cilt bölgesine dairesel hareketlerle sürebilirsiniz.


Uyarılar Ve Notlar:

Haftada 1 kere uygulamanız önerilir. Maskeyi yüzünde 20 dk. kadar bekletip yıkayınız. 1 hafta boyunca etkisini koruyacak ve 1 hafta içerisinde gelişimini tamamlayacak bir maskedir. 1 yada 1,5 ay yani maximum 6 hafta uygulamanız önerilir. Fazlasını uygulamanız yan etikler yapabilir. Zaten belirttiğimiz sürede istediğiniz sonucu elde etmiş olacaksınız.

Maskeleri uygularken göz ve dudak çevresine sürmeyiniz eğer göze kaçması durumunda bol ılık su ile yıkayınız.

Cildinizde beklenmedik bir durum söz konusu olunca panik yapmadan doktorunuza başvurmanız tarafımızca önerilir.

Maske uygulamasından sonra yüzünüzü yıkamayı unutmayınız. Soğuk veya ılık su ile yüzünü yıkayınız. Cildinizi temiz havlu ile siliniz eğer sürekli kullandığınız havlu ile silerseniz yine aynı mikroorganizmalar yüzünüze geçer ve sonuç olumsuz olur. Bu nedenle bu işlem için ve yüzünüz iyileşinceye kadar temiz havlular ayırın kendinize.

Yumurtaya alerjiniz ver ise yumurta içeren maskeler kullanmanız önerilmez ve zararınıza olabilir.

Maske konusun da şüpheleriniz var ise veya neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız hazırladığınız maskeyi öncelikle küçük bir kısma yani bileğinize uygulayınız. Belirtilen süre kadar bekleyiniz. Daha sonrasında eğer uygulanan bölgede kızarma ve sivilcelenmez olmaz ise maskeyi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Cildiniz hassas veya kış aylarında iseniz yüzünüze kaliteli bir firmadan nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Maskeleri uygulamadan önce doktorunuza başvurmanız önerilir. Oluşan herhangi bir yan etkiden dolayı sitemiz sorumlu değildir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

20 − 14 =